SDP:n Eloranta: Kansainvälisten tutkinto-opiskelijoiden ahdinkoon koronan aikana puututtava
1.6.2020 14:27:11 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) on jättänyt kirjallisen kysymyksen koskien kansainvälisten tutkinto-opiskelijoiden tilannetta koronan aikana. Normaalien elinkustannusten lisäksi EU- ja ETA-maiden ulkopuoliset korkeakouluopiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka voivat olla jopa 18 000 euroa vuodessa. Koronakriisi on viivästyttänyt opintoja ja opintoihin kuuluvia harjoitteluja, mikä aiheuttaa lisäkustannuksia kansainvälisille opiskelijoille. Osa korkeakouluista on ottanut käyttöön apurahoja kattamaan pandemiasta johtuvia ylimääräisiä lukukausimaksuja, mutta niiden korvaamisesta ei ole olemassa kansallisen tason päätöstä.
- Meidän tulee turvata koronakriisin takia vaikeutunut kansainvälisten tutkinto-opiskelijoiden asema Suomessa. Ulkomailta tulee Suomeen huippuosaamista, jonka pois lähteminen on tällä hetkellä koronan takia suuri uhka. Olisi hyvin valitettavaa, jos Suomi koulutuksen edelläkävijänä ja huippumaana ei pystyisi turvaamaan kansainvälisen osaamisen pysymistä Suomessa aikana, jolloin huippuosaamiselle on eniten tarvetta, Eloranta sanoo.
Toimeentulohaasteiden lisäksi osa EU- ja ETA-maiden ulkopuolisista opiskelijoista joutuu hakemaan syksyllä jatko-oleskelulupaa. Sen saaminen on kuitenkin vaikeaa, sillä työskentelymahdollisuuksien peruuntuessa koronan takia, heillä ei välttämättä ole osoittaa vaadittua toimeentuloedellytystä opintojen loppuajaksi. Maahanmuuttovirasto edellyttää 560 euron kuukausituloa ja vuoden oleskelulupaa varten opiskelijalla tulee olla käytössä omalla tilillä 6720 euroa vuodessa. Oleskelulupien varallisuusvaatimukset ovat ymmärrettäviä, mutta koronakriisin aikana ne ovat kohtuuttomia tutkintoaan viimeisteleville opiskelijoille. Lisäksi Maahanmuuttoviraston oleskelulupapalvelut ruuhkautuvat toistuvasti syksyisin. Lupaprosesseihin on odotettavissa pullonkaula alkusyksylle, jonka seurauksena epävarmuus maahan jäämisen mahdollisuudesta kasvaa ja opintojen saattaminen loppuun saattaa viivästyä.
- Nyt tulee kiireesti tehdä väliaikaisia muutoksia, jotta pystytään koronan aiheuttamassa poikkeustilanteessa turvaamaan myös kansainvälisten opiskelijoiden oikeudet ja mahdollisuudet, Eloranta toteaa.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: Ydinenergialaki tarvitsee jatkossakin kirjauksen ydinaseiden tuontikiellosta10.6.2026 18:35:07 EEST | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunta sai tänään valmiiksi mietintönsä ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon päivityksestä. Selonteko kytkeytyy eduskunnassa samaan aikaan käsiteltävään hallituksen esitykseen ydinenergialain ja rikoslain muuttamisesta niin, että jatkossa ydinräjähteen tuominen Suomeen taikka sen kuljettaminen, toimittaminen tai hallussapito Suomessa olisi mahdollista. Ulkoasiainvaliokunta on kuullut asiantuntijoita hallituksen esityksestä ja antanut lausunnon puolustusvaliokunnalle. Sosialidemokraatit, vihreät ja vasemmistoliitto jättivät tuossa yhteydessä ulkoasianvaliokunnan lausuntoon eriävän mielipiteen, jossa esitetään hallituksen esityksen hylkäämistä. SDP:n ulkoasiainvaliokuntaryhmä jätti vastalauseen myös tänään valmistuneeseen ulko- ja turvallisuuspoliittisen selontekoon. Vastalauseen ponnessa vaaditaan eduskuntaa edellyttämään, että ydinenergialaissa on myös jatkossa kirjattuna kielto ydinräjähteiden maahantuonnista sekä valmistamisesta, hallussapidosta ja räjäyttämisestä
SDP:n Ojala-Niemelä: EU-notifioimatonta alkoholilakia ei pidä tuoda eduskunnan saliin9.6.2026 17:09:57 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvosto käsitteli tänään alkoholilain muutosta koskevan esityksen etenemistä. Kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä esitti puhemiesneuvostossa, että eduskunnan täysistunnon käsittelyyn ei tule päästää sellaisia lakiesityksiä, joiden notifiointivelvollisuutta ei ole asianmukaisesti hoidettu Euroopan unionin sääntöjen mukaisesti. Huomenna nähdään tuodaanko puhemiesneuvostosta eduskuntaan EU-notifioimaton alkoholilaki.
SDP:n Paula Werning Orpolle: Hyvinvointiyhteiskuntaa mitataan sillä, miten se kohtelee heikoimmassa asemassa olevia8.6.2026 11:55:46 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning muistuttaa, että hyvinvointiyhteiskunnan tehtävä on kantaa vastuuta kaikista ihmisistä, myös niistä, jotka eivät juuri nyt kykene kantamaan vastuuta itsestään tai läheisistään.
SDP:n Piritta Rantanen Keski-Suomen piirin jäsenäänestyksen ykkönen7.6.2026 12:27:30 EEST | Tiedote
Keski-Suomen SDP:n piiri kävi jäsenäänestyksen kansanedustajaehdokkaiden asettamisesta eduskuntavaaleihin vuonna 2027. Jäsenäänestyksen ykköseksi nousi toisen kauden kansanedustaja, SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Piritta Rantanen. – Äänestyksen tulos on minulle iloinen yllätys. Tulos SDP:n keskisuomalaisten jäsenistön parissa kertonee siitä kovasta työstä, mitä olen kansanedustajana tehnyt ja mitä asioita eduskunnassa ajan, toteaa Rantanen.
SDP:n Helena Marttila: Naisnäkökulmaa ei voi enää ohittaa7.6.2026 10:04:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous päätti, että se ei velvoita puoluehallitusta edistämään toiminnassaan feminististä politiikkaa. Oikeallakin olisi ollut syytä havahtua siihen, ettei naisnäkökulmaa voi törkeästi enää sivuuttaa, sanoo kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
