SDP:n Eloranta: Kulttuurin ja järjestöjen rahoituksen turvaamisella on suuri merkitys
16.10.2021 09:32:29 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jo aiemmin keväällä hallitus suuntasi yli 230 miljoonan euron suuruisen lisätalousarvion koronan kurittamalle kulttuurille ja liikunnalle.
- Iloitsin keväällä ja iloitsen myös nyt syksyllä suuresti siitä, että kulttuuri- ja järjestötoimijat saavat kipeästi tarvitsemansa tuen, Eloranta sanoo
- Pitää muistaa, että kulttuuri ja koko luova sektori on eurooppalainen kasvuala. Suomessa kulttuuri muodostaa noin 3,3 prosenttia bruttokansantuotteesta, joten meillä on vielä paljon kasvupotentiaalia hyödyntämättä. Kulttuuri- ja taideala muodostavat kokonaisuuden, jossa kaikki taiteen alat ja toiminnot ovat riippuvaisia toisistaan. On hyvä, että tämän alan toimintaedellytykset nyt turvataan.
Samalla huolehditaan siitä, että kulttuuri kuuluu jatkossakin kaikille, Eloranta korostaa.
Hallituksen ratkaisussa puuttuva noin 47 miljoonan euron rahoitus on koottu valtion rahoituskehyksen sisältä budjettivaroilla, arpajaisverolla ja hyödyntämällä jakamattomia varoja.
- On hyvä, että pääministeri Marinin hallituksella on kyky yhdessä löytää ratkaisut vaikeissakin tilanteissa ja Veikkauksen edunsaajien rahoitus pystyttiin näin turvaamaan, Eloranta kiittelee.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen perussuomalaisille: Lopettakaa selittäminen ja iskekää laskelmat tiskiin29.10.2026 17:54:58 EET | Tiedote
Perussuomalaiset eivät tunnu itsekään tietävän, mitä puolueen indeksijarru tarkoittaa eläkeläisille, sanoo Joona Räsänen.
Psoriasisförbundets ordförande Anette Karlsson: God vård är nödvändig, men fördomar kan inte behandlas med läkemedel29.10.2026 08:03:00 EET | Pressmeddelande
Psoriasisförbundets ordförande, riksdagsledamot Anette Karlsson (SDP), kräver nationellt stödmaterial för att stärka likabehandlingen av barn och unga med synliga kroniska sjukdomar i skolorna. På Internationella psoriasisdagen den 29 oktober vill Karlsson uppmärksamma hur fördomar och andras attityder påverkar barns och ungas självkänsla och vardag.
Psoriasisliiton puheenjohtaja Karlsson: Hyvä hoito on välttämätöntä, mutta ennakkoluuloja ei voi hoitaa lääkkeillä29.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote
Psoriasisliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson (sd.) vaatii valtakunnallista tukimateriaalia näkyviä pitkäaikaissairauksia sairastavien lasten ja nuorten yhdenvertaisuuden vahvistamiseksi kouluissa. Maailman psoriasispäivänä 29. lokakuuta Karlsson haluaa kiinnittää huomiota siihen, miten ennakkoluulot ja muiden ihmisten asenteet vaikuttavat lasten ja nuorten itsetuntoon ja arkeen.
SDP:n Paula Werning: Huoltovarmuus on koko yhteiskunnan yhteinen turvallisuuskysymys28.10.2026 16:18:21 EET | Tiedote
Ukrainan tärkein opetus on, että varautuminen tehdään rauhan aikana, mutta sen todellinen arvo mitataan kriisissä. Suomen on kyettävä turvaamaan ihmisten arki myös kaikkein vaikeimmissa olosuhteissa, summaa SDP:n Paula Werning. Tuore raportti kertaa Ukrainan opit Suomen huoltovarmuudelle.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen eläkeleikkuri esiin28.10.2026 15:39:02 EET | Tiedote
Maanantaina julkaistu Valtiovarainministeriön meno- ja rakennekartoitus osoittaa selvästi, ettei kokoomuksen esittämällä eläkekarttuman poistamisella opiskelun ja työttömyysjaksojen ajalta saada merkittävää säästöä ensi vaalikauden aikana, vaikka puolue haluaa säästää eläkejärjestelmästä jopa kaksi miljardia vuoteen 2031 mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
