SDP:n Eloranta: Luovan työn tekijät tasa-arvoiseksi työttömyysturvassa
14.10.2020 13:22:30 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Koronakriisi on vaikeuttanut kulttuurialan työntekijöiden toimeentulomahdollisuuksia ennen näkemättömällä tavalla. Tilannetta on kärjistänyt se, että kulttuurialan toimijoille viiveellä tulevat tekijänoikeuskorvaukset leikkaavat työttömyysetuuksia samalla tavalla kuin työttömyysaikana ansaittu palkka, vaikka työttömyysturvalaissa on määritelty, että työttömyysetuuksia voi leikata vain sellainen ansiotulo, joka on saatu korvauksena työstä. Myös asetuksen 3§ määrittelee, että tekijänoikeustulot eivät ole tällaisia, mutta ristiriitaisesti sen 8§ pykälä kuitenkin kertoo, että ne ovat tällaisia. Työttömyysturvalaki on siis asetuksella toimeenpantu ristiriitaisesti, virheellisesti ja työttömän etua vahingoittavalla tavalla. Tämä siitä huolimatta, että tekijänoikeusjärjestöjen lisensointiasiakkailtaan keräämät käyttökorvaukset eivät ole korvauksia työstä vaan käytöstä. Sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Eeva-Johanna Eloranta (sd) on tehnyt aiheesta hallitukselle kirjallisen jatkokysymyksen.
Luovilla aloilla tekijänoikeusjärjestöt jakavat korvaukset kvartaaleittain tai puolivuosittain. Ne tulevat säännönmukaisesti vasta kuukausien kuluttua siitä, kun teoksia on esitetty. Koska teokset on toki tehty paljon aiemmin kuin niitä esitetään, niihin liittyvä työkin on usein tehty useita vuosia sitten. Siksi niitä voi hyvinkin tulla työttömäksi jääneelle tekijälle tilanteessa, jossa kaikki muut tulot ovat romahtaneet. Tämä on säännönmukainen ja rakenteellinen viive, joka tulisi ottaa huomioon. Tekijänoikeuskorvauksia kohdellaan kuitenkin sovittelussa samalla tavalla kuin työttömyysaikana tehdyn työn tuottamaa palkkaa. Vaikka työ on tehty kauan sitten, ne voivat pahimmillaan leikata työttömyyskorvauksen kokonaan. Ne eivät kerrytä mutta kuitenkin leikkaavat työttömyysturvaa, koska asetus on ristiriitainen.
- Tämä epäoikeudenmukaisuus tulee korjata, Eloranta toteaa.
- Kulttuurialoilla työskentelevien taiteilijoiden asemaa työttömyystilanteissa tulee parantaa, sillä hyvinvointivaltion periaatteiden mukaan kaikkien on oltava tasa-arvoisessa asemassa. Taiteilijoiden tulee olla samalla viivalla muiden kanssa työttömyysturva-asioissa. Erityisesti Korona-aika on osoittanut, että tekijänoikeuskorvausta saavat taiteilijat ovat väliinputoajia sosiaaliturvajärjestelmässämme. Tästä syystä valtioneuvoston asetusta työttömyysetuutta määrättäessä huomioon otettavasta tulosta tulisi kiireellisesti muuttaa niin, että yhteishallinnointilain (29.12.2016/1494) mukaisten tekijänoikeusjärjestöjen maksamat tekijänoikeuskorvaukset ennen työttömyyttä tehdyn teoksen tai esityksen käytöstä jätetään huomioimatta työttömyysetuuden sovittelussa. Täytyy muistaa, että kulttuuriammateissa työskentelee 135 000 henkilöä ja Suomen bruttokansantuotteesta 3,4 % syntyy luovilla aloilla, Eloranta korostaa.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote
– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.
SDP:n Saku Nikkanen: Kansalaisjärjestöiltä leikkaaminen osuu väistämättä kohtaavaan työhön17.6.2026 17:15:30 EEST | Tiedote
– Jätin kirjallisen kysymyksen Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen STEA:n päättämistä uusista avustuskriteereistä. Ministeri Rydmanin mukaan sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat avustusleikkaukset eivät kohdistu asiakkaita kohtaavaan työhön. Näin asia ei kansalaisjärjestöjen mukaan ole. Sotejärjestöjen avustuksia leikataan puoleen näiden uudistusten kanssa samanaikaisesti. Näin suuria muutoksia avustukseen ei voida tehdä ilman, että se vaikuttaa myös kohtaavaan työhön. Vaikuttaa siltä, että STEAn avustuspolitiikan muutoksilla halutaan vaientaa kansalaisjärjestöjen vaikuttamistyötä sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Kansalaisten äänen on kuuluttava keskusjärjestöjen vaikuttamis- ja neuvontatyön kautta jatkossakin, vaatii kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu17.6.2026 15:04:58 EEST | Tiedote
-Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu. Viimeisin näyttö tästä saatiin, kun työministeri Marttinen (kok.) siunasi yritysvastuun neuvottelukunnan päätöksen, jolla aggressiivista verosuunnittelua markkinoineen konsulttiyhtiö KPMG:n toiminta painettiin villaisella, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: EU:n on vahvistettava ulko- ja turvallisuuspolitiikkaansa siirtymällä määräenemmistöpäätöksentekoon17.6.2026 14:38:24 EEST | Tiedote
Eduskunnassa on tänään käyty palautekeskustelu valtioneuvoston ajankohtaisselonteosta ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta. Se täydentää aiempaa selontekoa vuodelta 2024 ottaen huomioon muutokset maailmanpoliittisessa tilanteessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
