SDP:n Eloranta: Sote-uudistus turvaa yhdenvertaiset palvelut
23.6.2021 14:12:27 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- On huolestuttavaa, että tällä hetkellä yli puolet Suomen kunnista ei kykene yksin hoitamaan asukkaiden tarvitsemia sosiaali- ja terveyspalveluita. Sote-uudistus parantaa kaikkien suomalaisten palveluita siirtämällä järjestämisvastuun kunnilta suurempien hyvinvointialueiden hoidettavaksi. Uudistuksen myötä koko sosiaali- ja terveyspalveluiden palveluketju perustasolta erikoistasolle saadaan toimimaan paremmin, kun yksi palveluiden järjestäjä vastaa koko kokonaisuudesta. Kansalaisille muutos näkyy parempina palveluina, eheämpinä hoitoketjuna ja nopeampana hoitoonpääsynä, Eloranta sanoo.
Hyvinvointialueiden riittävän rahoituksen turvaamiseksi ehdotettu rahoitusmalli perustuu palveluista aiheutuviin kokonaiskustannuksiin, palvelutarpeen kasvuun, kustannustason muutokseen sekä palvelutarvetta kuvaaviin tekijöihin ja eräisiin muihin määräytymistekijöihin sekä tarvittaessa valtion lisärahoitukseen. Kaikkien alueiden rahoitus kasvaa, mutta kasvu tapahtuu eri tahtia, sillä asukkaiden palvelutarpeet ovat erilaisia ja tämä otetaan huomioon rahoituksen määräytymisessä.
- Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen tulee jatkossa olemaan sekä hyvinvointialueiden että kuntien tehtävä. On tärkeätä, että yhteistyö kunnan ja hyvinvointialueen välillä toimii, jotta esimerkiksi kansalaisjärjestöjen toteuttama hyvinvoinnin ja terveydenedistämistyö jatkuu saumattomasti. Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen vähentää terveyseroja, lisää hyvinvointia sekä alentaa yhteiskunnalle syntyviä kustannuksia. Kansalaisjärjestöjen toimintaedellytyksistä onkin välttämätöntä huolehtia sekä kunnissa että hyvinvointialueilla, Eloranta painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Turvallisuudesta ei voi säästää – hallituksen politiikka näkyy nyt Etelä-Karjalassa7.3.2026 10:23:40 EET | Tiedote
Etelä-Karjalassa on päädytty tilanteeseen, jonka ei pitäisi olla mahdollinen Suomessa: pelastuslaitoksen henkilöstöä lomautetaan säästöjen takia.
SDP:n Skinnari: Ydinenergialain avaamisen ydinkysymys on miten se lisää Suomen turvallisuutta7.3.2026 09:50:58 EET | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin mukaan hallituksen esitys avata ydinenergialaki merkitsee merkittävää muutosta Suomen turvallisuuspoliittiseen linjaan.
SDP:n Matias Mäkynen: Kansanedustajien pitää kysyä enemmän ja syyttää vähemmän6.3.2026 13:38:40 EET | Tiedote
Eduskunnassa päätöksiä tehdään kiireessä, keskustelu kaventuu ja vastakkainasettelut korostuvat. Politiikkaan tarvitaan lisää avointa dialogia. Siksi Matias Mäkynen on käynnistänyt Kansanedustaja kysyy -puheohjelman.
SDP:n Saku Nikkanen: Liikuntapalvelujen erilainen verokohtelu ei ole yhdenvertaista6.3.2026 11:10:30 EET | Tiedote
Verotuksellisesti liikuntapalvelun ostossa sovelletaan alennettua arvonlisäkantaa. Asiaan kuitenkin liittyy Verohallinnon tulkintaa siitä, mikä katsotaan liikuntapalveluksi ja mikä taas ei. Liikuntapalveluita tuottaville yrityksille tämä tulkinnanvaraisuus on saattanut tulla verotarkastuksen yhteydessä esiin tulevana yllätyksenä. Hallituksen tulisikin nyt välittömästi muuttaa tilannetta lainsäädännöllisesti niin, että verottajan nykyiset alv-kantojen verotulkinnat olisivat linjassa liikuntapalvelujen yhdenvertaisen kohtelun kanssa.
SDP:n Werning: Hallitus ajanut Tullin tilanteeseen, jossa itärajan henkilöstöä uhkaa lomauttaminen6.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Tulli uutisoi eilen aloittavansa neuvottelut itärajan henkilöstön lomautuksista. Kaakon kansanedustajan Paula Werningin (sd) mukaan tilanne olisi ollut ennalta ehkäistävissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
