SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Sote-uudistus turvaa yhdenvertaiset palvelut

Jaa
SDP:n kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta on tyytyväinen, että sosiaali- ja terveysuudistus saadaan vihdoin maaliin. Eduskunta on tänään hyväksynyt sote-uudistukseen liittyvän lainsäädännön. Sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen tehtävät siirtyvät kunnilta uusille hyvinvointialueille vuoden 2023 alusta.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

-          On huolestuttavaa, että tällä hetkellä yli puolet Suomen kunnista ei kykene yksin hoitamaan asukkaiden tarvitsemia sosiaali- ja terveyspalveluita. Sote-uudistus parantaa kaikkien suomalaisten palveluita siirtämällä järjestämisvastuun kunnilta suurempien hyvinvointialueiden hoidettavaksi. Uudistuksen myötä koko sosiaali- ja terveyspalveluiden palveluketju perustasolta erikoistasolle saadaan toimimaan paremmin, kun yksi palveluiden järjestäjä vastaa koko kokonaisuudesta. Kansalaisille muutos näkyy parempina palveluina, eheämpinä hoitoketjuna ja nopeampana hoitoonpääsynä, Eloranta sanoo.

Hyvinvointialueiden riittävän rahoituksen turvaamiseksi ehdotettu rahoitusmalli perustuu palveluista aiheutuviin kokonaiskustannuksiin, palvelutarpeen kasvuun, kustannustason muutokseen sekä palvelutarvetta kuvaaviin tekijöihin ja eräisiin muihin määräytymistekijöihin sekä tarvittaessa valtion lisärahoitukseen. Kaikkien alueiden rahoitus kasvaa, mutta kasvu tapahtuu eri tahtia, sillä asukkaiden palvelutarpeet ovat erilaisia ja tämä otetaan huomioon rahoituksen määräytymisessä. 

-          Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen tulee jatkossa olemaan sekä hyvinvointialueiden että kuntien tehtävä. On tärkeätä, että yhteistyö kunnan ja hyvinvointialueen välillä toimii, jotta esimerkiksi kansalaisjärjestöjen toteuttama hyvinvoinnin ja terveydenedistämistyö jatkuu saumattomasti. Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen vähentää terveyseroja, lisää hyvinvointia sekä alentaa yhteiskunnalle syntyviä kustannuksia. Kansalaisjärjestöjen toimintaedellytyksistä onkin välttämätöntä huolehtia sekä kunnissa että hyvinvointialueilla, Eloranta painottaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: Myönsivätkö jo Partanen ja Satonen sen, mitä pääministeri Orpo ja työministeri Marttinen eivät uskalla – kokoomuksen työllisyyslupaus on petetty14.1.2026 13:51:33 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen vaatii pääministeri Petteri Orpolta ja työministeri Matias Marttiselta rehellisyyttä työllisyystilanteen suhteen. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen ja entinen työministeri Arto Satonen ovat jo myöntäneet julkisesti, ettei hallituksen työllisyystavoite toteudu.

SDP:n Harakka ja Skinnari: Milloin ja miten Suomen hallitus aikoo tuomita USAn asettaman viisumikiellon entiselle EU-komissaarille Thierry Bretonille?10.1.2026 11:33:14 EET | Tiedote

Kansanedustajat Timo Harakka ja Ville Skinnari (sd) ovat jättäneet kirjallisen kysymyksen Yhdysvaltain hallituksen ulkoministeri Marco Rubion 23.12.2025 ilmoittamasta viisumikiellosta EU:n komission entiselle jäsenelle Thierry Bretonille sekä neljälle muulle Britannian ja Saksan kansalaiselle. — Suomen ja EU:n on reagoitava viipymättä, kansanedustajat vaativat.

SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote

Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.

SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye