SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Suomesta entistä lapsi- ja perheystävällisempi yhteiskunta

8.2.2022 14:04:01 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) ottaa ilolla vastaan lapsiasiavaltuutetun kertomuksen ehdotukset suomalaisen yhteiskunnan lapsi- ja perheystävällisyyden vahvistamiseksi. Lapsiasiavaltuutettu on tänään julkaissut kertomuksensa eduskunnalle.

– Tällä hallituskaudella olemme ottaneet askeleita kohti lapsiystävällisempää yhteiskuntaa, kun mm. lapsistrategiaa ja sen toimenpano-ohjelmaa on edistetty, lastensuojeluun ja oppilashuoltoon on säädetty henkilöstömitoitukset ja varhaiskasvatukseen sekä nuoren koulupolkuun panostettu. Lisää toimia kuitenkin tarvitaan. Lapsiasiavaltuutetun ehdotus perustuslain muutoksesta sisältämään lapsen edun ensisijaisuus on tärkeä ja sitä tulee tarkastella tarkemmin. Myös ehdotus lastensuojelulain kokonaisuudistuksesta on tervetullut, sillä viime vuosina lakiin on tehty kohdennettuja parannuksia, mutta kokonaisuuden tarkastelu olisi ehdottomasti paikallaan, Eloranta kertoo.

Koulutuksen pitkäjänteinen ja suunnitelmallinen rahoitus on ollut SDP:lle tärkeä tavoite pitkään. Erityisesti kansakunnan osaamistason nostaminen on ollut yhteinen tavoite tällä hallituskaudella, jonka saavuttamiseksi onkin saatu aikaiseksi monia tärkeitä toimia. Koulutuspoliittisessa selonteossa eduskunta on sitoutunut suomalaisen koulutusjärjestelmän vahvistamiseen ja kehittämiseen sekä koulutuksellisen tasa-arvon parantamiseen.

– Kansallinen lapsistrategia on merkittävä edistysaskel lapsen oikeuksien toteutumiseksi paremmin ja näen tämän työn tärkeänä suomalaisen yhteiskunnan lapsi- ja perheystävällisyyden vahvistamisessa. Vaikka meillä Suomessa asiat ovat lasten ja nuorten kannalta monessa suhteessa hyvin, on meilläkin parannettavaa erityisesti haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja nuorten, kuten huostaanotettujen tai erilaista tukea tarvitsevien lasten ja nuorten osalta. Tätä työtä on hyvä jatkaa lapsiasiavaltuutetun kertomuksen pohjalta, Eloranta sanoo.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote

Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.

SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote

Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.

SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye