SDP:n Eloranta: Syöpään sairastuneelle turvattava nopea hoitoon pääsy ja vaikuttavin hoito
9.3.2022 13:40:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Tämän mahdollistamiseksi tarvitaan toimia mm. kliinisen lääketutkimuksen vahvistamiseksi Suomessa. Eloranta osallistui tänään 9.3.2022 Helsingin yliopiston tiedekulmassa järjestettyyn Syövän immuunihoitoja koskevaan tilaisuuteen.
- Syövän hoidossa varhainen havaitseminen johtaa usein parempiin lopputuloksiin. Siksi on tärkeää, että hoitoonpääsyä parannetaan. Vuoden 2020 alustavat ennusteet osoittavat, että syöpien havaitseminen väheni huhti-toukokuun aikana, millä voi olla yhteys koronapandemian hoitojonojen pitenemisen kanssa. Erityisen huolestuttavaa on, että tilannetta ei ole alustavien tietojen mukaan saatu kurottua umpeen. Olen tyytyväinen siihen, että hoitojonojen purkamiseen on suunnattu 400 miljoonaa euroa. Lisäksi kiireettömän hoidon hoitotakuu on vietävä mahdollisimman pian maaliin, jotta ihmiset saavat tarvitsemaansa hoitoa oikea-aikaisesti, Eloranta toteaa.
Kliinisten lääketutkimusten avulla varmistetaan lääketieteellisten hoitojen kehittyminen ja uusien hoitojen varhainen käyttöönotto maassamme. Lääketutkimusten määrän lisääminen ja jatkuvuuden turvaaminen edellyttävät lisää resursseja sairaaloissa tehtävään tutkimukseen. Ongelmana on, että tällä hetkellä Suomessa ei ole riittävästi henkilöresursseja lääketutkimuksen tekemiseen. Lääketutkimusta osaavat lääkärit ovat usein tiiviisti kiinni potilastyössä, ettei voimia ja aikaa ylimääräiseen lääketutkimukseen ole. Sama koskee tutkimushoitajia.
- Kliinisen lääketutkimuksen lisäämiseksi tarvitaan Suomeen kansallinen lääketutkimuksen koordinaatioverkosto, esimerkiksi viisi osaajaa kuhunkin yliopistosairaalaan. Tiiviisti yhteen toimiva ja kohtuullisesti resursoitu yliopistosairaaloiden verkosto parantaisi huomattavasti kykyämme käynnistää nopeasti lääketutkimuksia ja edistäisi osaamisen siirtoa yliopistosairaaloiden välillä, Eloranta sanoo.
Väestön ikääntyessä yhä useampi sairastuu syöpään, mutta yhä suurempi osa potilaista myös paranee ja elää pidempään uusien hoitojen myötä.
- Tärkeintä on turvata jokaiselle syöpään sairastuneelle nopea pääsy hoitoon sekä parhaat ja vaikuttavimmat hoitomuodot. Tämän mahdollistamiseksi on tärkeätä huolehtia sekä hoitotakuusta että kliinisen tutkimuksen edellytyksistä, Eloranta korostaa.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Ex-työministeri SDP:n Haatainen: Hallituksen päätös poistaa suojaosat oli suuri virhe, jonka tutkimus vahvistaa17.8.2026 12:21:57 EEST | Tiedote
Marinin hallituksen työministeri, SDP:n nykyinen kansanedustaja Tuula Haatainen pitää tärkeänä, että saadaan tutkittua tietoa siitä, miten eri etuudet vaikuttavat työllisyyteen. Nyt uusi tutkimus on osoittanut, että suojaosat lisäävät osa-aikatyötä työttömyyden aikana.
SDP:n Filatov: Tutkimus vahvistaa arkijärjen – suojaosat tukevat työllisyyttä17.8.2026 12:17:47 EEST | Tiedote
Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosat vahvistivat työllisyyttä. Tuore tutkimus haastaa vahvasti Orpon–Purran hallituksen perustelut suojaosien poistamiselle, sanoo eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov.
Skinnari i Vasa: Sveriges val är viktigt också för Finland, nu behövs en gemensam nordisk agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Pressmeddelande
Enligt riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP) är det svenska riksdagsvalet i september viktigt också för Finland. Skinnari föreslår att gemensamma mål förs in i de kommande regeringsprogrammen i Sverige och Finland, men också i de övriga nordiska länderna.
Skinnari Vaasassa: Ruotsin vaalit ovat merkittävät myös Suomelle – nyt tarvitaan yhteinen pohjoismainen agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan Ruotsin syyskuussa pidettävät valtiopäivävaalit ovat merkittävät myös Suomelle. Skinnari esittää, että yhteisiä tavoitteita viedään tulevien hallitusten ohjelmiin Ruotsissa ja Suomessa ja muissakin Pohjoismaissa.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomus ja perussuomalaiset eivät halua puhua Suomen ennätystyöttömyydestä, joten ne spinnailevat SDP:n sisäisen turvallisuuden linjauksia14.8.2026 14:20:30 EEST | Tiedote
SDPllä on selkeä linja ja vaihtoehto sisäisen turvallisuuden ja kotoutumisen kysymyksiin. Me emme vastusta maahanmuuttajien velvoitteiden lisäämistä. Suomeen tulevilla ihmisillä on vastuu opetella kieli ja sitoutua suomalaiseen kulttuuriin ja sääntöihin. Tänne muuttavilta pitää sekä vaatia kotoutumista, että helpottaa sitä monin keinoin, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
