SDP:n Eloranta: Syöpään sairastuneelle turvattava nopea hoitoon pääsy ja vaikuttavin hoito
9.3.2022 13:40:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Tämän mahdollistamiseksi tarvitaan toimia mm. kliinisen lääketutkimuksen vahvistamiseksi Suomessa. Eloranta osallistui tänään 9.3.2022 Helsingin yliopiston tiedekulmassa järjestettyyn Syövän immuunihoitoja koskevaan tilaisuuteen.
- Syövän hoidossa varhainen havaitseminen johtaa usein parempiin lopputuloksiin. Siksi on tärkeää, että hoitoonpääsyä parannetaan. Vuoden 2020 alustavat ennusteet osoittavat, että syöpien havaitseminen väheni huhti-toukokuun aikana, millä voi olla yhteys koronapandemian hoitojonojen pitenemisen kanssa. Erityisen huolestuttavaa on, että tilannetta ei ole alustavien tietojen mukaan saatu kurottua umpeen. Olen tyytyväinen siihen, että hoitojonojen purkamiseen on suunnattu 400 miljoonaa euroa. Lisäksi kiireettömän hoidon hoitotakuu on vietävä mahdollisimman pian maaliin, jotta ihmiset saavat tarvitsemaansa hoitoa oikea-aikaisesti, Eloranta toteaa.
Kliinisten lääketutkimusten avulla varmistetaan lääketieteellisten hoitojen kehittyminen ja uusien hoitojen varhainen käyttöönotto maassamme. Lääketutkimusten määrän lisääminen ja jatkuvuuden turvaaminen edellyttävät lisää resursseja sairaaloissa tehtävään tutkimukseen. Ongelmana on, että tällä hetkellä Suomessa ei ole riittävästi henkilöresursseja lääketutkimuksen tekemiseen. Lääketutkimusta osaavat lääkärit ovat usein tiiviisti kiinni potilastyössä, ettei voimia ja aikaa ylimääräiseen lääketutkimukseen ole. Sama koskee tutkimushoitajia.
- Kliinisen lääketutkimuksen lisäämiseksi tarvitaan Suomeen kansallinen lääketutkimuksen koordinaatioverkosto, esimerkiksi viisi osaajaa kuhunkin yliopistosairaalaan. Tiiviisti yhteen toimiva ja kohtuullisesti resursoitu yliopistosairaaloiden verkosto parantaisi huomattavasti kykyämme käynnistää nopeasti lääketutkimuksia ja edistäisi osaamisen siirtoa yliopistosairaaloiden välillä, Eloranta sanoo.
Väestön ikääntyessä yhä useampi sairastuu syöpään, mutta yhä suurempi osa potilaista myös paranee ja elää pidempään uusien hoitojen myötä.
- Tärkeintä on turvata jokaiselle syöpään sairastuneelle nopea pääsy hoitoon sekä parhaat ja vaikuttavimmat hoitomuodot. Tämän mahdollistamiseksi on tärkeätä huolehtia sekä hoitotakuusta että kliinisen tutkimuksen edellytyksistä, Eloranta korostaa.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Hallituksen karmaisevan työllisyyspolitiikan tulokset paljastuvat20.10.2026 14:39:57 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mielestä Orpo-Purran hallituksen karmaisevan työllisyyspolitiikan sisältö alkaa paljastumaan.
SDP:n Malm: Hallitus ajaa toimettomuudellaan työmarkkinoita syvemmälle suohon20.10.2026 12:09:44 EEST | Tiedote
Kasvu ja työllisyys on nyt nostettava asialistan kärkeen. Niina Malmin mukaan ei ole ihme, että talouskasvu sakkaa ja luottamus markkinoilla horjuu hallituksen leikkauspolitiikan seurauksena.
SDP:n Lyly: Työttömyys kasvaa ja hallitus katsoo vierestä20.10.2026 11:51:54 EEST | Tiedote
Työttömyys palasi syyskuussa kasvuun, ja työttömyysasteen trendiluku nousi 10,5 prosenttiin. Lylyn mukaan hallituksen toimet ovat riittämättömiä, koska ne eivät vahvista ihmisten luottamusta ja ostovoimaa.
SDP:n Paula Werning: Hevosalan rahoitus on turvattava – suomenhevosen tulevaisuudesta ei saa tinkiä20.10.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Hevosalan rahoituksen siirtymävaihe edellyttää hallitukselta vastuuta ja pitkäjänteisiä ratkaisuja. Rahoituksen todellinen riittävyys on varmistettava, hevosten hyvinvoinnista on huolehdittava ja suomenhevoskasvatuksen heikkenemiseen on vastattava konkreettisilla toimilla.
SDP:n Suhonen: Työntekijän oikeuksia on puolustettava kansalaisuudesta riippumatta19.10.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen kritisoi hallituksen aikeita jatkaa työsuojeluvalvonnan resurssien leikkaamista ensi vuonna. – Hallitus kyllä toivottaa datakeskukset ja muut suuret investoinnit tervetulleiksi, mutta ilmeisesti vähät välittää siitä, miten työntekijöiden oikeuksista pidetään sen jälkeen kiinni. Työperäinen hyväksikäyttö on Suomessa huolestuttavan yleistä, muistuttaa työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
