SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Yksinasuvien asemaa edistettävä poikkihallinnollisella ohjelmalla

16.12.2022 08:13:26 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Suomessa asuu yli 1,3 miljoonaa yksinasuvaa ihmistä. Kyseessä on moninainen ryhmä, jossa elämäntilanteet poikkeavat toisistaan huomattavasti. Yksinasuville löytyy kuitenkin yhdistäviä kuormittavia tekijöitä, joihin on syytä pureutua. Näitä ovat esimerkiksi sosiaaliset riskitekijät, korkeampi syrjäytymis- ja köyhyysriski sekä asema asuntomarkkinoilla. Näihin tulee etsiä ratkaisuja tulevalla vaalikaudella poikkihallinnollisessa ohjelmassa.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Yksinasuminen on lisääntynyt Suomessa koko 2000-luvun ajan. Kehityksestä huolimatta, yksinasuvien ryhmä on politiikassa näkymätön. Muilla ihmisryhmillä, kuten opiskelijoilla, eläkeläisillä, lapsiperheillä on omat etujärjestönsä ja heidän asiaansa edistetään kohdistetuilla toimilla. Nyt on yksinasuvien vuoro tulla kuulluiksi, taustoittaa Eeva-Johanna Eloranta.

Yksinasuvien palvelujen saatavuus ja osallisuus yhteiskunnassa on turvattava nykyistä paremmin. Esimerkiksi sote-palveluissa tulee lisätä henkilökunnan tietoisuutta yksinasuvien erilaisista elämäntilanteista ja esimerkiksi yksinäisyydestä. Hyvinvointialueille voitaisiin luoda vastuuhenkilöjärjestelmä, joka palvelisi erityisesti yksineläviä.

- Asumisen kulut ovat yksinasuville muita korkeammat. Yksinasuvien asumistuen laskentaperusteita tulee tarkistaa ja enimmäisasumismenoja nostaa. Yhteisöllisiä asumismuotoja on syytä tukea, joissa on käytössä esimerkiksi monipuoliset yhteiset palvelut. Tämä edellyttää sääntelyn esteiden purkamista kaavoituksessa. Omistusasumisen mahdollistamisen nykyistä helpommin yksinasuville on syytä selvittää, kertoo Eeva-Johanna Eloranta.

Ohjelmassa tulee käsitellä erilaisia yhdenvertaisuuden kysymyksiä, kuten toimeentulo-ongelmia ja syrjäytymisriskiä. Lisäksi tulee kartoittaa keinoja tahattoman yksinäisyyden välttämiseen ja esittää toimenpiteitä niiden ratkaisemiseksi. Julkisia tiloja tulee kehittää niin, että ihmisille syntyy arkeen paikkoja kohdata toinen toisiaan.

Yksinäisyyden vastaisesta työstä entistä johdonmukaisempaa

Yksinäisyyden vähentämisen eteen on tehty Suomessa paljon töitä. Tästä huolimatta yksinäisyys ei ole vähentynyt. Suomesta on puuttunut kokonaisvaltainen työskentelynäkökulma, joka mahdollistaisi toimien arvioimisen johdonmukaisesti, tutkimusperusteisesti sekä pitkällä aikavälillä.

- Tästä syystä perustin tänä vuonna eduskuntaan ryhmän pohtimaan keinoja kaiken ikäisten yksinäisyyden ja ostrakismin eli sosiaalisen ulossulkemisen vähentämiseksi Suomessa. Ryhmän tavoitteena on edistää määrätietoista työtä kansallisen yksinäisyysstrategian ja toimenpideohjelman keinoin, Eloranta päättää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Johannes Koskisen käyttämä ryhmäpuheenvuoro Garden Helsinki - keskustelussa21.7.2026 12:33:17 EEST | Tiedote

Ryhmäpuheenvuoro 21.7.2026, puhuttu muoto pitää Arvoisa puhemies On poikkeuksellista, että eduskunta joudutaan kutsumaan koolle keskellä kesää. Me sosialidemokraatit jaamme käsityksen siitä, että nyt on kyse vakavista kysymyksistä ja pidämme eduskunnan koolle kutsumista oikeana ratkaisuna. Kiitän hallitusta siitä, että se on tuonut eduskuntaan tämän tiedonannon koskien Garden Helsinki -hankkeeseen liittyvää päätöksentekoa ja osin myös tehokkaasti katunut. Tiedonannon antaminen kävi välttämättömäksi monien asiaan liittyvien epäselvyyksien vuoksi. Pitkin kesää on tippunut julkisuuteen kiusallista uutta tietoa Garden Helsinki -hankkeesta, miten sitä on viety eteenpäin poliittisessa koneistossa ja miten sille on poliittisten suhteiden avulla lobattu julkista rahoitusta. Tai junailtu ja runtattu, kuten hankkeen puuhamiehet itse ovat asiaa kuvanneet. Oikeuskansleri on lähettänyt asiaa koskien pääministerille selvityspyynnön esittäen siinä joukon erittäin tärkeitä kysymyksiä. Näihin kysymyksi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye