SDP:n Eveliina Heinäluoma: Asuntopolitiikassa on kyse tärkeimmästä: omasta kodista
16.12.2021 14:47:25 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- SDP:lle on erittäin tärkeää, että asuntopolitiikkaan vaikutetaan pitkäjänteisesti ja johdonmukaisesti, mielellään parlamentaarisessa yhteisymmärryksessä. Maankäytön suunnittelu, infran ja asuntojen rakentaminen ovat aikaa vieviä hankkeita. Poliitikkojen tehtävä on luoda selkeä näkymä toimijoille ja investoijille ja siihen pyrimme tällä selonteolla, toteaa SDP:n kansanedustaja, ympäristövaliokunnan varajäsen Eveliina Heinäluoma.
- Asuntopolitiikalla on monia tärkeitä tavoitteita. Jokaisella on oikeus hyvään ja kohtuuhintaiseen asumiseen. Asuntopolitiikalla tuetaan elinkeinopolitiikkaa, työvoiman liikkumista ja sijoittumista ja sillä vaikutetaan ilmastoon ja ympäristöön sekä vahvistetaan yhteiskunnan sosiaalista kestävyyttä. Hyvä kuitenkin muistaa se tärkein, asuntopolitiikka on kirjaimellisesti kotien politiikkaa. Ilman omaa, kohtuuhintaista kotia muu elämä, kuten työssäkäynti tai perheen perustaminen, on vaikeaa, Heinäluoma muistuttaa.
- Asumisen hinta puhuttaa ihmisiä jatkuvasti. Kasvukeskusten vuokrat ovat nousseet vuosikaudet. Myös omistusasumisen kustannukset nousevat mm. tonttivuokrien ja energian kallistumisen myötä. SDP haluaa, että alueet eivät eriydy liikaa eikä kaupunkien keskustat rajaudu vain hyvätuloisten ulottuville. Jos asuminen vie valtaosan käytettävissä olevista tuloista, ei voida puhua kohtuuhintaisesta asumisesta, Heinäluoma toteaa.
- Pidän arvokkaana hallitusohjelman ja selonteon tavoitetta poistaa asunnottomuus vuoteen 2027 mennessä. Asunnottomuuden vastainen työ on ollut Suomessa onnistunutta ja sitä pitää jatkaa. Tavoite Suomesta ilman asunnottomuutta on mahdollinen ja sitä kohti on edettävä sitkeästi, Heinäluoma sanoo.
SDP:ssä ollaan tyytyväisiä, että asuntopoliittisessa selonteossa korostuvat kohtuuhintaisen asumisen edistäminen, valtion asuntorahaston aseman säilyttäminen ja vahvistaminen ja siinä tunnustetaan valtion tukeman asuntotuotannon rooli asuntopolitiikassa.
- Asuntopolitiikan välineiden täytyy myös uudistua. Pidän hyvänä, että pilotteja ja selvitystyötä osuustoimintamallisen asumisen järjestämiseksi jatketaan. Osuuskuntamuotoinen asuminen on mahdollisuus, josta on esimerkkejä maailmalla ja jokunen Suomessakin. Tätä tarvitsemme lisää, Heinäluoma päättää.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus nostaa sairastamisen hintaa – pienituloiset maksavat laskun10.9.2026 16:52:52 EEST | Tiedote
Hallitus korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja tilanteessa, jossa hoitoon pääsy on jo vaikeutunut. SDP kansanedustaja Piritta Rantanen pitää kehitystä kohtuuttomana erityisesti pienituloisten ja paljon hoitoa tarvitsevien kannalta.
SDP:n Marko Asell kysyy hallitukselta: Kuka maksaa datakeskusten kasvavan sähkönkulutuksen?10.9.2026 14:55:40 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Asell (sd.) vaatii hallitukselta toimia, joilla varmistetaan sähkön riittävyys ja kohtuullinen hinta datakeskusten sähkönkulutuksen kasvaessa. Asell on jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma ja Paula Werning: Esteettisten hoitojen ongelmat tiedetty jo vuosia – miksi toimia vasta nyt?10.9.2026 14:15:25 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Eveliina Heinäluoma ja Paula Werning vaativat hallitukselta ripeitä toimia esteettisten pistoshoitojen ja muiden esteettisten hoitojen potilasturvallisuuden varmistamiseksi. Edustajat nostivat asian esiin jo vuonna 2024 jättämällään kirjallisella kysymyksellä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Aso-järjestelmää on kehitettävä, ei ajettava alas9.9.2026 14:59:12 EEST | Tiedote
– On hyvä, että hallitus pyrkii vapauttamaan tyhjeneviä tai rahoitusongelmista kärsiviä yksittäisiä asumisoikeustaloja omistus- tai vuokra-asumiseen, mutta valtion aso-rakentamisen lakkauttaminen on liian pitkälle menevä toimi ja kaventaa kohtuuhintaisten asuntojen tarjontaa. Asumisoikeusasuntojen tarve ei ole kadonnut mihinkään, joten järjestelmää on kehitettävä, ei ajettava alas, huomauttaa ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta8.9.2026 15:37:53 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
