SDP:n Eveliina Heinäluoma iloitsee budjettipäätöksistä: Asumisneuvonnasta jatkossa apua kaikille ja lähiöohjelma saa jatkoa
14.12.2021 15:17:57 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus ohjaa asumisneuvonnan kehittämiseen ja laajentamiseen 3 miljoonaa euroa. Asumisneuvontaa tuetaan lisäksi valtion asuntorahastosta 0,9 miljoonalla eurolla. Avustus kohdennetaan jo olemassa olevan asumis- ja talousneuvonnan laajentamiseen yksityiseen vuokra-asumiseen ja omistusasumiseen.
- Pidän tätä laajentamista erittäin tarpeellisena. Asumisneuvonnan ei tule perustua siihen, minkä tyyppisessä asunnossa ihminen asuu. Neuvontaa tulee saada asumismuodosta riippumatta, jotta vuokravelkojen, asumisen häiriöiden ja häätöjen määrää voidaan tehokkaasti vähentää. Lisäksi neuvonnalla turvataan asumisen jatkumista vaikeiden tilanteiden yli, taustoittaa kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
- Lisäksi asumisneuvonnasta säädetään jatkossa laissa, Marinin hallitusohjelman mukaisesti. Näin palvelun yhdenvertainen saatavuus kaikkialla Suomessa kyetään varmistamaan jatkossakin, jatkaa Heinäluoma.
Lähiöohjelman viimeinen hankevuosi käynnistyy
Hallituksen lähiöohjelma 2020-2022 tähtää lähiöiden pitkäjänteiseen kehittämiseen, jolla edistetään asukkaiden hyvinvointia ja osallisuutta sekä parannetaan asuinalueen elinvoimaa. Ohjelmaa jatketaan ensi vuonna Helsingissä eri kehittämishankekokonaisuuksissa Malmilla, Malminkartano-Kannelmäki hankkeessa sekä Mellunkylässä. Valtakunnallisesti lähiöohjelmaan kohdennetaan ensi vuodelle 8 miljoonaa euroa.
Ohjelmalla rahoitetaan erityisesti yhteisöllisiä tiloja, kehitetään valaistusta ja turvallisuutta, viheralueita sekä kevyen liikenteen olosuhteita. Lisäksi panostetaan luonto- ja ulkoilureitteihin sekä katuistutuksiin sekä -kalusteisiin.
- Lähiöavustuksilla toteutettavat investoinnit tähtäävät omalta osaltaan vähentämään asuinalueiden välistä eriarvoistumista, johon täytyy myös vaikuttaa mm. asuntopolitiikan keinoin, päättää Heinäluoma.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tarja Filatov: A-luokan osaaja ei tule B-luokan kansalaiseksi25.3.2026 15:53:22 EET | Tiedote
Työperäisen maahanmuuton lisääminen herättää keskustelua tilanteessa, jossa työttömyys on korkealla. Varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov muistuttaa, että ristiriita ei ole uusi, eikä myöskään yksiselitteinen.
SDP:n Suhonen: Hallituksen rivit rakoilevat – suojaosa palautettava heti25.3.2026 14:33:00 EET | Tiedote
Hallituspuolue RKP on myöntänyt virheen sosiaaliturvaa koskevissa ratkaisuissa, vaikka pääministeri Petteri Orpo on kiistänyt ongelmat. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo tämän osoittavan hallituksen linjan horjuvan ja vaatii välittömiä korjausliikkeitä.
Talousvaliokunnan sd-edustajat: Eduskunta korjasi esitystä asuntolainoista25.3.2026 13:35:19 EET | Tiedote
-Nykyisessä heikossa taloudellisessa tilanteessa meidän on tehtävä kaikkemme kuluttajien luottamuksen vahvistamiseksi, siksi onkin hyvä, että eduskunnan talousvaliokunta korjasi hallituksen esitystä luottolaitostoiminnasta, jotta asuntomarkkinoita voidaan vahvistaa, sanovat SDP:n talousvaliokunnan jäsenet Lotta Hamari, Matias Mäkynen, Miapetra Kumpula-Natri ja Timo Harakka.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Rakentamisen käänne ei synny odottamalla – hallituksen toimettomuus syventää kriisiä25.3.2026 13:19:35 EET | Tiedote
Rakennusteollisuuden tuore suhdannekatsaus vahvistaa huolestuttavan viestin: rakentamisen käänne viivästyy ja asuntorakentaminen vähenee edelleen. Alan kriisi jatkuu syvänä, eikä hallitus ole esittänyt riittäviä toimia tilanteen korjaamiseksi. – Rakennusalan kriisi ei ole ohi – ja nyt on selvää, ettei käänne synny itsestään. Hallituksen toimettomuus syventää tilannetta ja kasvattaa laskua tulevaisuuteen. SDP on jo vuonna 2023 vaatinut, että hallitus valmistelee rakennusalan elvytyspaketin rakennusalan syöksykierteen loiventamiseksi, sanoo kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Marko Asell: Hallituksen leikkausten yhteisvaikutukset heikentävät kohtuuttomasti kehitysvammaisten arkea25.3.2026 11:05:43 EET | Tiedote
Orpon hallituksen tekemät lukuisat leikkaukset sosiaaliturvaan ovat osuneet kehitysvammaisten ja tietysti muidenkin ihmisten, jotka saavat tukia, hyvinvointiin. Mitä useampia tukia, sitä enemmän leikkaukset ovat kasaantuneet samoihin ihmisiin ja perheisiin. Kansanedustaja Marko Asell (sd.) on jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle. Asell kysyy, miten hallitus aikoo turvata kehitysvammaisten toimeentulon tilanteessa, missä hallituksen tekemät leikkaukset sosiaaliturvaan ovat kasautuneet kaikkein heikompiosaisiin kansalaisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
