SDP:n Eveliina Heinäluoma: Onko palkkojen halpuutus vihreiden resepti?

- Vaikka lopullisesta ohjelmasta sunnuntailisien poisto peruutettiinkin puoluekokouksen äänestyksessä, on vihreän liikkeen johdon viesti selvä: palkansaajien kurittamisen kautta haetaan työnantajille lisää voittoja. Puoluejohto oli valmis viemään suomalaisen palkansaajan oikeuden reiluun korvaukseen sunnuntaityöstä ja samalla vapauttaisi halpatyövoiman portit luopumalla saatavuusharkinnasta. Tällaiset toimet romahduttaisivat etenkin jo valmiiksi matalista palkoista kärsivien alojen palkkatason ja työehdot kaikkialla Suomessa, Heinäluoma kritisoi.
Heinäluoma peräänkuuluttaa vastuullisuutta hallituskumppanin kannanottoihin.
- Vihreiden työvoimapolitiikka on omiaan viemään luottamuksen puolueen kykyyn pitää tavallisen palkansaajan puolia. SDP:n johtama hallitus pitää suomalaisten työehdoista ja niiden sitovuudesta tiukasti kiinni, Heinäluoma sanoo.
Saatavuusharkinnasta ei tule luopua.
- Puheet saatavuusharkinnasta luopumisesta ovat vastuuttomia epävarmassa maailmantilanteessa, kun Suomen työmarkkinoihin kohdistuu muutenkin kovia paineita esimerkiksi palkkakehityksen osalta. Onko palkkojen halpuutus todella vihreiden vastaus 1 800 euroa kuukaudessa tienaavalle ravintola-alan työntekijälle?
- Ruotsi on toistaiseksi ainoa EU-maa, joka on luopunut saatavuusharkinnasta ja sielläkin tulokset ovat olleet huonoja. Sen aiheuttamat huonot seuraukset näkyvät Ruotsissa selvästi mm. harmaan talouden rehottamisena, työlupien kaupitteluna ja työntekijöinä, joita on otettu työvoiman ylitarjonnasta kärsiville matalapalkka-aloille. Tätäkö vihreät ajavat? Heinäluoma varoittaa.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme