SDP:n Eveliina Heinäluoma: Sote-uudistus otti merkittävän askeleen kohti valmistumista – ja se on kansalaisten etu
13.10.2020 14:18:55 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– Uudistusta tehdään ihmisten vuoksi. On koko Suomen edun mukaista, että tämä laaja kokonaisuus etenee. Uudistuksella vähennetään väestöryhmien välisiä hyvinvointi- ja terveyseroja ja varmistetaan yhdenvertaiset ja toimivat palvelut koko maassa. Tavoitteena on varmistaa, että palvelut vastaavat ihmisten tarpeisiin ja ongelmiin voidaan puuttua ajoissa, linjaa Eveliina Heinäluoma.
Uudenmaan kannalta esityksessä on paljon parannuksia edeltäviin esityksiin verrattaessa
–Uudenmaan kannalta erillisratkaisun syntyminen jo valmistelun varhaisessa vaiheessa on ollut hyvin merkittävä asia alueellemme. Se on mahdollistanut alueiden erityispiirteiden huomioonottamisen paljon paremmin, kuin viime kauden sotemalli. Silloin erillisratkaisua ei saatu aikaan lainkaan, muistuttaa Heinäluoma
Sote-ministeriryhmän on huomioinut laajan lausuntopalautteen, joka on koskenut siirtymätasausten alentamista. Niiden tarkoitus on tasata kunnilta siirtyvien kustannusten ja uusien hyvinvointialueiden laskennallisten rahoitusten välistä eroa. Alkuperäistä +/- 100 euron enimmäismäärää on laskettu +/-60:een.
HUSin alueella huolta herättäneet sosiaali- ja terveydenhuollon palvelutarvekertoimia tullaan ministeriryhmän linjauksen mukaisesti kehittämään. Valtaosa soten rahoituksesta tulee määräytymään palvelutarpeen perusteella ja niiden arviointi perustuu THL:n rakentamaan malliin. Malli on huomattava parannus nykyisin käytössä olevaan peruspalvelujen valtionosuusjärjestelmän tarvekriteeristöön, mutta sekin vaatii arviointia ja kehittämistä.
–Olisi tärkeää, että kriteereitä arvioitaessa huomioitaisiin kasvukeskusten tarpeet. Tulevaisuuden muutostekijät kuten väestönkasvu, alueellinen segregaatio ja maahanmuuttoväestön tarpeet tulee ottaa huomioon sosiaali- ja terveydenhuollon kokonaisuudessa huomioon entistä paremmin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen kysyy: Uhrataanko nyt jo palkkaturvajonossa kärvistelevät?7.8.2026 09:50:35 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen on huolissaan yhä kasvavista palkkaturvajonoista ja on tehnyt asiasta kirjallisen kysymyksen ministerille.
SDP:n Joona Räsänen: Purran perinnöksi jää historialliset alijäämät ja viime töikseen tyhjennetty valtion kassa4.8.2026 19:37:35 EEST | Tiedote
Valtiovarainministerin ehdotus ensi vuoden budjetiksi ei sisällä isoja yllätyksiä. Ehdotuksen suurin uutinen onkin se, että julkisen talouden korjaaminen työnnetään seuraavan hallituksen syliin, SDP:n Joona Räsänen toteaa.
SDP:n Eveliina Heinäluoma vaatii pääministeriä irtisanoutumaan sisäministeri Rantasen puheista Ceutan kriisitilanteessa4.8.2026 16:30:00 EEST | Tiedote
Sisäministeri Rantasen ehdotukset Espanjan sulkemisesta Schengen-alueen ulkopuolelle olivat paitsi hätiköityjä myös Suomelle haitallisia. EU:n pisintä itärajaa vartioivalle Suomelle on erityisen tärkeää säilyttää muiden EU-maiden tuki ja ymmärrys rajaturvallisuuden vaikeissa oloissa.
SDP:n Saku Nikkanen: Ceutan tilanne on saatava pian hallintaan31.7.2026 14:26:05 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen vaatii Ceutan tilanteen nopeaa hallintaan saamista.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Näkyyhän hallituksen tuore huolestuminen kielitaidosta syksyn riihipäätöksissä?31.7.2026 13:39:14 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokuntaryhmän vastaava Eveliina Heinäluoma pitää hyvänä, että myös hallituksessa on vihdoin havahduttu pohtimaan kaupunkien haasteita eriytymiskehityksen torjunnassa. Hallituksen aiemmat päätökset ovat vähentäneet kaupunkien mahdollisuuksia järjestää esimerkiksi maahanmuuttajien kielikoulutusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
