SDP:n Eveliina Heinäluoman esitys poliisin lisäresursseista jengirikollisuuden torjumiseen läpi
13.12.2022 09:57:29 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Valtiovarainvaliokunnan mietinnössä esitetäänkin ensi vuodelle 700 000 euron lisämäärärahaa Helsingin ja Uudenmaan poliiseille exit-toiminnan kehittämiseen katujengitoimintaan suuntautuvaksi.
Parin viime vuoden aikana pääkaupunkiseudulle on muodostunut useita nuorten miesten ryhmiä, joiden on havaittu ihannoivan väkivaltaista kulttuuria. Näiden katujengien toimintaan kytkeytyy huumekauppaa ja joissain tapauksissa yhteyksiä on havaittu olevan myös perinteisempään järjestäytyneeseen rikollisuuteen.
- Pääkaupunkiseudulla toimivat katujengit ovat huolestuttava ilmiö, johon on pakko puuttua niin ennaltaehkäisevillä toimilla kuin myös poliisin työtä vahvistamalla. Poliisin, koulujen, sosiaalitoimen ja nuorisotoimen toimiva moniammatillinen yhteistyö on tässä keskeistä, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma korostaa.
Poliisin ennalta estävän erityistoiminnan (exit -toiminta) pyrkimyksenä on ennalta estää vakavaa rikollisuutta sekä siitä aiheutuvaa inhimillistä kärsimystä sekä taloudellista menetystä. Helsingin poliisi on toivonut voivansa kehittää toimintamallia myös katujengitoimintaan soveltuvaksi. Toiminnassa katujengeistä vapaaehtoisia irtautumishalukkaita henkilöitä tuetaan ja autetaan irtautumaan jengitoiminnasta. Jengitoiminnasta irtautumisen tukipalvelut voivat olla esimerkiksi nuoren henkilökohtaisten olosuhteiden edistämistä tai oman rikoksettoman identiteetin vahvistamista.
- Aloitteestani tänään valtiovarainvaliokunnassa päätetty lisämääräraha Helsingin ja Uudenmaan poliiseille katujengi-ilmiön torjumiseksi tulee kriittiseen aikaan, sillä emme saa päästää ilmiötä laajentumaan tai muutoin seuraukset koko yhteiskunnalle ovat vakavat, Heinäluoma painottaa.
Valtiovarainvaliokunta esittää eduskunnalle vuosittain valtion seuraavan vuoden talousarvioesitykseen lisämäärahoja ns. jakovaraan sisältyvien lisäysten muodossa. Koko vuoden 2023 budjetista päätetään eduskunnassa vielä ennen joulua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Räsänen: Ei kai hallitus pyri johtamaan komissiota harhaan?31.10.2026 13:38:06 EET | Tiedote
Euroopan komissio pyysi lokakuun lopussa Suomelta lisätietoja ensi vuoden budjetista ja siitä, miten budjetti noudattaa neuvoston tammikuussa 2026 hyväksymää suositusta liiallisen alijäämän korjaamiseksi. Suomi poikkeaa tulevanakin vuonna komission asettamasta nettomenopolusta. Suomi toimitti vastauksen komissiolle eilen.
SDP:n Joona Räsänen perussuomalaisille: Lopettakaa selittäminen ja iskekää laskelmat tiskiin29.10.2026 17:54:58 EET | Tiedote
Perussuomalaiset eivät tunnu itsekään tietävän, mitä puolueen indeksijarru tarkoittaa eläkeläisille, sanoo Joona Räsänen.
Psoriasisförbundets ordförande Anette Karlsson: God vård är nödvändig, men fördomar kan inte behandlas med läkemedel29.10.2026 08:03:00 EET | Pressmeddelande
Psoriasisförbundets ordförande, riksdagsledamot Anette Karlsson (SDP), kräver nationellt stödmaterial för att stärka likabehandlingen av barn och unga med synliga kroniska sjukdomar i skolorna. På Internationella psoriasisdagen den 29 oktober vill Karlsson uppmärksamma hur fördomar och andras attityder påverkar barns och ungas självkänsla och vardag.
Psoriasisliiton puheenjohtaja Karlsson: Hyvä hoito on välttämätöntä, mutta ennakkoluuloja ei voi hoitaa lääkkeillä29.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote
Psoriasisliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson (sd.) vaatii valtakunnallista tukimateriaalia näkyviä pitkäaikaissairauksia sairastavien lasten ja nuorten yhdenvertaisuuden vahvistamiseksi kouluissa. Maailman psoriasispäivänä 29. lokakuuta Karlsson haluaa kiinnittää huomiota siihen, miten ennakkoluulot ja muiden ihmisten asenteet vaikuttavat lasten ja nuorten itsetuntoon ja arkeen.
SDP:n Paula Werning: Huoltovarmuus on koko yhteiskunnan yhteinen turvallisuuskysymys28.10.2026 16:18:21 EET | Tiedote
Ukrainan tärkein opetus on, että varautuminen tehdään rauhan aikana, mutta sen todellinen arvo mitataan kriisissä. Suomen on kyettävä turvaamaan ihmisten arki myös kaikkein vaikeimmissa olosuhteissa, summaa SDP:n Paula Werning. Tuore raportti kertaa Ukrainan opit Suomen huoltovarmuudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
