SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoman esitys poliisin lisäresursseista jengirikollisuuden torjumiseen läpi

13.12.2022 09:57:29 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Valtiovarainvaliokunnan hallinto- ja turvallisuusjaoston jäsen Heinäluoma (sd.) esitti eduskunnan ensi vuoden valtion budjettiesityksen käsittelyn yhteydessä lisäresursseja poliisille exit-toiminnan laajentamiseen koskemaan myös katujengitoimintaa.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Valtiovarainvaliokunnan mietinnössä esitetäänkin ensi vuodelle 700 000 euron lisämäärärahaa Helsingin ja Uudenmaan poliiseille exit-toiminnan kehittämiseen katujengitoimintaan suuntautuvaksi.

Parin viime vuoden aikana pääkaupunkiseudulle on muodostunut useita nuorten miesten ryhmiä, joiden on havaittu ihannoivan väkivaltaista kulttuuria. Näiden katujengien toimintaan kytkeytyy huumekauppaa ja joissain tapauksissa yhteyksiä on havaittu olevan myös perinteisempään järjestäytyneeseen rikollisuuteen.

- Pääkaupunkiseudulla toimivat katujengit ovat huolestuttava ilmiö, johon on pakko puuttua niin ennaltaehkäisevillä toimilla kuin myös poliisin työtä vahvistamalla. Poliisin, koulujen, sosiaalitoimen ja nuorisotoimen toimiva moniammatillinen yhteistyö on tässä keskeistä, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma korostaa.

Poliisin ennalta estävän erityistoiminnan (exit -toiminta) pyrkimyksenä on ennalta estää vakavaa rikollisuutta sekä siitä aiheutuvaa inhimillistä kärsimystä sekä taloudellista menetystä. Helsingin poliisi on toivonut voivansa kehittää toimintamallia myös katujengitoimintaan soveltuvaksi. Toiminnassa katujengeistä vapaaehtoisia irtautumishalukkaita henkilöitä tuetaan ja autetaan irtautumaan jengitoiminnasta. Jengitoiminnasta irtautumisen tukipalvelut voivat olla esimerkiksi nuoren henkilökohtaisten olosuhteiden edistämistä tai oman rikoksettoman identiteetin vahvistamista.

- Aloitteestani tänään valtiovarainvaliokunnassa päätetty lisämääräraha Helsingin ja Uudenmaan poliiseille katujengi-ilmiön torjumiseksi tulee kriittiseen aikaan, sillä emme saa päästää ilmiötä laajentumaan tai muutoin seuraukset koko yhteiskunnalle ovat vakavat, Heinäluoma painottaa.

Valtiovarainvaliokunta esittää eduskunnalle vuosittain valtion seuraavan vuoden talousarvioesitykseen lisämäärahoja ns. jakovaraan sisältyvien lisäysten muodossa. Koko vuoden 2023 budjetista päätetään eduskunnassa vielä ennen joulua.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote

Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.

SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.

Eduskunnan ResilEast -ryhmä: Suomen visio rakennettava sähköistyvän teollisuuden tuomalle vauraudelle - koko maan resurssit hyödynnettävä2.7.2026 09:15:14 EEST | Tiedote

Itäisen Suomen kehitystä jarruttaa tällä hetkellä merkittävä pullonkaula: Paikallisen energiatuotannon puute. Tuulivoima olisi nopein ratkaisu tähän haasteeseen, mutta puolustusvoimien nykyisen tutkajärjestelmän teknologiset rajoitteet monimutkaistavat ratkaisujen löytämistä. Nykyinen tilanne on vaarassa muodostua itäisen Suomen elinvoimaisuuden kannalta kestämättömäksi ja näiden haasteiden ratkaiseminen turvallisuutta vaarantamatta vaatii rohkeutta ja pitkää sitoutuneisuutta. Suomen kansantalouden sekä itäisen Suomen elinvoiman ja siten turvallisuudenkin kannalta on huolestuttavaa, jos miljardien eurojen teolliset investoinnit karkaavat ulkomaille puhtaan energian tuotannon puutteen takia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye