SDP:n Filatov: Epätyypillisten työsuhteiden yhdenvertaisuutta parannettava
29.6.2020 13:49:06 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Epätyypillisten työsuhteiden yhdenvertaisuutta on parannettava päivittämällä lainsäädäntöä, vaatii kansanedustaja Tarja Filatov. Filatov on jättänyt hallitukselle kaksi kirjallista kysymystä, joissa puututaan lainsäädännössä oleviin epäkohtiin koskien epätyypillisiä työsuhteita ja osa-aikatyötä tekeviä.
- Yhdenvertaisuus ei toteudu epätyypillisissä työsuhteissa ja osa-aikaista työtä tekevillä päivärahan maksamisessa, Filatov sanoo.
Epätyypillisissä työsuhteissa on aukkoja sen suhteen, miten pääsee osasairauspäivärahalle tai miten soviteltu päiväraha määräytyy. Nämä ovat vain esimerkkejä epäkohdista, muutakin selkiyttämistä tarvitaan.
- Lainsäädäntöä sovitellun päivärahan maksamisesta pitää uudistaa kiireellisesti, jotta se vastaisi paremmin työnteon tapojen muutokseen. Lainsäädännössä on pyritty kehittämään yhdenvertaisuutta, mutta valitettavasti lakiin on jäänyt ongelmakohtia, Filatov sanoo.
- Korjaaminen vaatii lakimuutosta, ei ole kyse vain lain tulkinnasta, Filatov huomauttaa.
- Kun työelämä muuttuu, on löydettävä keinoja, joilla erilaisissa työsuhteissa eri työtunneilla työtä tekevät pääsevät yhdenvertaisesti turvan piiriin. On myös arvioitava onko valvottu työaika ylipäätään enää relevantti peruste sovittelulle, Filatov vaatii.
Sovitellun päivärahan maksamisessa on helposti korjattavissa oleva epäkohta, joka koskee osa-aikaisia työntekijöitä, joiden työaika on noin 80 prosenttia. Soviteltua päivärahaa maksetaan erilaisella laskennalla riippuen siitä, onko työntekijän vuosiloma laskennallisesti kuusi- tai viisipäiväinen. Kuudelta lomapäivältä maksettava loma-ajan palkka aiheuttaa rajapinnassa oleville osa-aikaisille sovitellun päivärahan menetyksen nimenomaan loma-ajan palkan vuoksi. Tällaisia ovat noin 30 tuntia viikossa työtä tekevät ihmiset.
- Tarkoitus ei varmastikaan ole ollut, että työntekijöitä kohdellaan työttömyysturvalain soveltamisessa eriarvoisesti, riippuen siitä miten heidän vuosilomalain mukaisesti ansaittu vuosilomansa annetaan, viitenä vai kuutena päivänä viikossa, Filatov sanoo.
Osasairauspäivärahan tarkoitus on tukea työkyvyttömän henkilön työelämässä pysymistä ja paluuta takaisin työelämään. Sairausvakuutuslakia muutettiin osasairauspäivärahan osalta vuoden 2014 alusta alkaen. Lakimuutoksilla pidennettiin osasairauspäivärahan kestoa ja sen tarkoitus oli ottaa huomioon kahta tai useampaa osa-aikatyötä tekevät henkilöt. Tarkoitus oli siten parantaa silpputyöntekijöiden asemaa, mutta toisin kävi. Lainmuutoksen myötä osa-aikatyöntekijöiden asema osasairauspäivärahan saajina heikkeni. Uuteen lakiin määriteltiin kokoaikatyön käsite ja sellaisten osa-aikatyöntekijöiden osasairauspäivärahahakemuksia on hylätty, jotka tekevät työtä lähes työehtosopimuksen mukaisilla täysillä tunneilla. Hyvin pienillä tuntimäärillä työskentelevät eivät käytännössä hyödy osasairauspäivärahasta.
- Se, että lähes kokoaikatyöntekijän tunneilla työskentelevät osa-aikatyöntekijät suljetaan osasairauspäivärahaoikeuden ulkopuolelle, vaikuttaa negatiivisesti hallituksen pyrkimykseen nostaa työllisyysastetta ja pidentää työuria sekä pitää osatyökyvyttömät mukana työmarkkinoilla. Osasairauspäivärahaa koskevan lainsäädännön olisikin huomioitava hieman alle kokoaikatyön työtunneilla työtä tekevät osa-aikatyöntekijät niin, että myös heillä olisi oikeus osasairauspäivärahaan, Filatov sanoo.
Sosiaaliturvajärjestelmämme tulee ottaa paremmin huomioon työelämän muutokset ja työn teettämisen moninaistuvat muodot. Hallituksen tavoitteiden toteutumisen kannalta on olennaista pitää huolta kaikkien työssäkäyvien työ- ja toimintakyvystä sekä luoda heille erilaisia tukitoimia, joilla työkykyä ylläpidetään ja edistetään, vaatii Filatov.
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Anette Karlsson (SDP): Små och svenskspråkiga kommuner riskerar bära tyngsta bördan av upphandlingsreformen2.6.2026 16:29:56 EEST | Pressmeddelande
Regeringen vill begränsa användningen av så kallade inhouse-bolag. En central del är kravet på minst 10 procents ägarandel för köp från ett gemensamt inhouse-bolag utan upphandling. I praktiken måste då många fungerande samarbetsmodeller göras om eller avvecklas. Det ökar också risken för tvångsprivatiseringar och tvångsköp samt för att den svenska servicen äventyras.
SDP:n Lotta Hamari ja Vihreiden Sofia Virta: Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmän kannanotto sosiaalihuoltolain uudistamisesta2.6.2026 15:50:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmä pitää tärkeänä sosiaalihuoltolain uudistuksen tavoitteita vahvistaa ennaltaehkäiseviä palveluja, varhaista tukea sekä lasten ja perheiden oikea-aikaista avunsaantia. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin, että uudistusta toteutetaan lapsen oikeudet, perheiden tarpeet ja palvelujen vaikuttavuus edellä – ei ensisijaisesti säästötavoitteiden näkökulmasta.
Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Kansalaisuuskoe tukee kotoutumista2.6.2026 14:45:01 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä, jonka mukaan Suomen kansalaisuuden saamisen edellytykseksi tulisi jatkossa kansalaisuuskoe. Hallintovaliokunnan SDP:n edustajien mukaan suomalaisen yhteiskunnan perusteiden tunteminen tukee kotoutumista. On yhteiskunnan etu, että kansalaisuutta hakevat tuntevat suomalaisen yhteiskunnan perusperiaatteita, kuten tasa-arvoa ja perus- ja ihmisoikeuksia koskevia asioita.
SDP:n Seppo Eskelinen: Taksialan luottamuksen palauttaminen vaatii riittävää valvontaa2.6.2026 12:10:21 EEST | Tiedote
-Ihmisten luottamus taksialaan tulee palauttaa ja uudistettu laki on hyvä askel siihen suuntaan. Lain hyvätkään toiveet eivät kuitenkaan toteudu ilman riittävää valvontaa ja sen vahvoja resursseja, sanoo kansanedustaja ja liikenne- ja viestintävaliokunnan vastaava Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Jani Kokko: Kansallinen turvallisuus ei saa jäädä aluepolitiikan jalkoihin31.5.2026 12:11:44 EEST | Tiedote
Tuoreet tiedot Puolustusvoimien lataamotoiminnan aiheuttamista esteistä puolustusteollisuuden viennille ovat vakavia. Tietojen mukaan suomalaiselta puolustusteollisuudelta on jäänyt viime vuosina saamatta yli 200 miljoonan euron vientikaupat nykyisen toimintamallin vuoksi. – Kansallisen turvallisuuden, huoltovarmuuden ja suomalaisen puolustusteollisuuden kilpailukyvyn on oltava etusijalla. Ne eivät saa jäädä aluepoliittisten intressien jalkoihin, Kokko sanoo. Kokon mukaan Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut pysyvästi Venäjän hyökkäyssodan seurauksena, minkä vuoksi kaikki puolustuskykyä ja ammustuotantoa vahvistavat ratkaisut on arvioitava ensisijaisesti maanpuolustuksen tarpeista lähtien. – Suomi tarvitsee vahvaa puolustusteollisuutta, kasvavaa tuotantokapasiteettia ja vientiä liittolaismaille. Jos nykyinen järjestelmä estää investointeja, tuotannon kasvattamista ja vientiä, sitä on uskallettava uudistaa, sanoo Kokko. – Nyt tarvitaan ratkaisuja, jotka tukevat sekä Suomen turvalli
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

