SDP:n Filatov: Juuri nyt on syytä kiinnittää huomiota turvallisuuteen, toimeentuloon ja tasa-arvoon
6.6.2022 14:43:20 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Taloutemme sakkasi koronan vuoksi, mutta nousimme onneksi nopeasti. Nousussa auttoivat nopeat toimet koronan hillitsemiseksi ja yritysten tukeminen, toteaa kansanedustaja Tarja Filatov puhuessaan tänään Jokioisissa Wanhojen tovereiden tilaisuudessa.
Politiikassa on tärkeää, että osaamme ottaa oppia historiasta, olemme tuntosarvet herkkänä, että tunnistamme tämän päivän kipupisteet, katsomme riittävän kauas ja pidämme huolta tulevasta.
- Yövartijavaltio pitää huolta kovasta turvallisuudesta. Puolustuksesta, poliisista, rajaturvasta, vankiloista ja oikeuslaitoksesta. Voisi sanoa, että kyseessä on valtion minimi, pohtii Filatov.
- Suomi ei ole yövartijavaltio, vaan hyvinvointivaltio. Niinpä meillä kriisin tullen suojataan valtion minimiä ja yksilön hyvinvointia. Molempia, muistuttaa Filatov.
Filatovin mukaan valtiollisen turvallisuuden näkökulmasta on perusteltua suunnata lisäresurssia puolustusvoimille, rajaturvallisuuteen, kyberturvaan ja huoltovarmuuteen. Vihreää siirtymää energiapolitiikassa kiihdytetään sodan ja pakotteiden vuoksi, mutta myös maapallon tulevaisuuden vuoksi. Pääpaino on kuitenkin valtion toimivuudessa.
- Yksilön hyvinvoinnin turvaksi panostetaan lapsiin ja nuoriin varhaiskasvatuksessa ja koulussa. Korona jätti velkaa, jonka lapsemme maksavat kalliin inhimillisen hinnan, ellemme osaa tukea heitä kuromaan kiinni koronan jättämää koulutus- ja hyvinvointiaukkoa, Filatov painottaa.
Ruuan ja energian hinnannousu on tuntunut jokaisen kukkarossa. Nousu tuntuu erittäin kipeästi heidän kukkarossaan, joiden tuloista valtaosa menee ruokaan, asumiseen ja liikkumiseen.
- Hallitus päätti tukea köyhimpiä aikaistamalla Kela-indeksin korotusta elokuun alkuun. Alustavan arvion mukaan vaikutus esimerkiksi työttömyysturvan perusturvaan tai kansaneläkkeeseen on noin 18 – 30 euroa kuukaudessa. Korotus heijastuu myös eläketulovähennykseen niin, että pieni- ja keskituloisten eläkeläisten verotus kevenee, Filatov toteaa.
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Työttömyys ei hoidu itsestään – työvoimapulaan pitää varautua jo nyt28.9.2026 16:30:00 EEST | Tiedote
Suomessa on tällä hetkellä paljon työvoimaa tarjolla, mutta tilanne voi kääntyä hyvinkin nopeasti voimakkaaksi työvoimapulaksi. Väestön ikääntyminen, teknologinen muutos ja osaamisen vanheneminen haastavat työmarkkinoita samaan aikaan, kun erityisesti nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen tarvitaan lisää toimia, varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov sanoi Sisä-Suomen elinvoimakeskuksen Työvoimabarometrin alueellisessa ennakointitilaisuudessa Hämeenlinnassa maanantaina 28.9.2026.
SDP:n Johannes Koskinen: Hallituksen Lähi-idän politiikka on sekaisin – pääministeri Orpon on lopetettava vääristely ja otettava johtajuus käsiinsä28.9.2026 14:35:46 EEST | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Johannes Koskinen (sd.) torjuu hallituspuolueiden väitteet SDP:n ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta. Koskisen mukaan hallituspuolueiden reaktiot vahvistavat juuri sen, mistä SDP on huolissaan: hallituksella ei ole yhtenäistä ulkopoliittista linjaa, eikä pääministeri Petteri Orpo (kok.) ole kyennyt sitä määrittämään.
SDP:n Jani Kokko: Daavidin lingosta on pidettävä kiinni - Katzin tapaamista on silti voitava arvostella28.9.2026 13:42:04 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Jani Kokko pitää Daavidin linkon hankintaa Suomen puolustuksen kannalta välttämättömänä. Hänen mukaansa tästä ei kuitenkaan seuraa, että Suomen pitäisi vaieta Israelin hallituksen toimista tai pitää puolustusministeri Israel Katzin tapaamista tässä tilanteessa tarkoituksenmukaisena.
SDP:n Marko Asell: Työsuhde-edut on päivitettävä tukemaan kokonaisvaltaista hyvinvointia28.9.2026 13:15:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Asell (sd.) esittää toimenpidealoitteessaan, että hallitus ryhtyy toimiin työantajien tarjoamien hyvinvointietujen uudistamiseksi. Tavoitteena on mahdollistaa entistä monipuolisempi hyvinvointipalveluiden käyttö sekä vahvistaa ennaltaehkäisevää terveyden ja työkyvyn edistämistä.
SDP:n Kaarisalo: On entistä epäselvempää onko hallitus yhä sitoutunut yhdenvertaisuustiedonantoon27.9.2026 17:09:22 EEST | Tiedote
Pääministerin haastattelutunti antoi uutta tietoa siitä, miten pääministeri Orpo on hoitanut hallituksensa viimeisintä rasismikohua. Vieläkään ei ole käynyt selväksi, koituiko edustaja Mauri Peltokankaan rasistisista puheista pääministerin edellyttämiä sanktioita. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo muistuttaa, että pääministeri Orpo on itse tehnyt yhdenvertaisuustiedonannon noudattamisesta hallituskysymyksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
