SDP:n Filatov: Käytännön tasa-arvotyö vahvistuu varhaiskasvatuksessa
16.11.2022 14:07:34 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Sukupuoleen liitetyt oletukset on tärkeä tunnistaa jo varhaiskasvatuksessa, koska muutoin saatamme huomaamattamme uusintaa epätasa-arvoa, kansanedustaja Tarja Filatov sanoo.
Eduskunta on tänään hyväksynyt lain, jonka mukaan velvoite tasa-arvosuunnittelusta koskee jatkossa myös varhaiskasvatusta. Tasa-arvosuunnitelma toimii jatkossa työkaluna käytännön toiminnassa ja sen avulla varmistetaan, että tasa-arvotyötä tehdään järjestelmällisesti.
Muutos on lasten edun mukainen. Varhaiskasvatuksessa keskustelun ja leikin avulla voidaan vahvistaa lasten tietoisuutta tasa-arvosta, sukupuolista ja niiden moninaisuudesta.
-Mitä isot edellä, sitä pienet perässä, siksi on tärkeää voida keskustella aikuisten kanssa jo varhaisessa iässä tasa- arvoon liittyvistä kysymyksistä. Sukupuoleen liittyvät yleiset oletukset ja stereotypiat saattavat jopa rajoittaa lapsen itseilmaisua ja yhdenvertaisuuden kokemusta.
-Epätasa-arvoinen kohtelu varhaiskasvatuksessa ja koulutuksessa on harvoin tietoista tai tarkoituksellista. Se voi kummuta vanhoista tavoista ja tottumuksista sekä piilossa olevista ennakkoluuloistamme. Siksi epätasa-arvoa ylläpitävien käytönteiden esiin tuomiseen tarvitaan työyhteisön herättelyä, yhteistä keskustelua ja toimintaa tukevia työkaluja.
Uuden lain toimenpiteillä tavoitellaan muutoksia varhaiskasvatuksen parissa työskentelevien aikuisten toimintaan. Muutoksen myötä sukupuolitietoiset toimintatavat vahvistuvat. Lisäksi sukupuolten moninaisuuteen liittyvän syrjinnän ennaltaehkäisyyn kiinnitetään jatkossa suunnitelmallisesti huomiota.
- Henkilöstön sitoutuneisuus ja tasa-arvo-osaaminen ovat avainasemassa tasa-arvotyön onnistumiseksi. On tärkeää, että alan työntekijöille laaditaan käytännön läheinen tukimateriaali sekä ohjeistus sekä annetaan asiasta riittävästi koulutusta, painottaa kansanedustaja Filatov.
- Työntekijät elävät tällä hetkellä vaikeaa aikaa monissa suomalaisissa varhaiskasvatuksen toimipisteissä: Työmäärä on suuri ja henkilöstömäärä usein riittämätön. On tärkeää, että henkilöstöresurssien riittävyydestä ja taloudellisista resursseista pidetään huolta onnistuneen toimeenpanon mahdollistamiseksi. Suunnitelman laatiminen ei tule lisätä liiaksi hallinnollista taakkaa vaan päinvastoin tukea käytännön työtä, huolehtii Filatov.
Tasa-arvoa edistetään myös pienillä arjen teoilla. Ohikiitävät hetket, tokaisut tai eleet voivat aikuisesta olla merkityksettömiä, mutta näkökulmasta asia voi olla toisin. Suuret kulttuuriset rakenteet koostuvat pienistä palasista. Jos huomion kiinnittäminen pieniin asioihin kuitataan vähäpätöisenä, voidaan huomaamatta tukea isoja kulttuurissa vallalla olevia epätasa-arvoisuuksia.
-Jokaisessa sosiaalisessa kohtaamisessa on siis mahdollisuus ja velvollisuus edistää tasa-arvoa, Filatov muistuttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Jani Kokko: EU:n on käännettävä solidaarisuus itään – Venäjän jäädytetyt varat käyttöön7.10.2026 16:37:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokon (sd.) mukaan EU:n tulevassa monivuotisessa rahoituskehyksessä on mietittävä koheesiorahojen käyttöä uudelleen. Kokon mukaan Venäjän hyökkäyssodan seurauksista merkittävästi kärsineen Suomen asema pitää huomioida paremmin. Samalla Venäjän jäädytettyjä varoja on voitava käyttää.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisäsi jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaheikennyksellä7.10.2026 15:49:45 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 109-53 mietinnön, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitämisestä on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla. Jos tämä ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus poisti tämän oikeuden ja antoi viimesijaisen päätöksen säästövapaan ajankohdasta työnantajalle.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus heikentää jälleen työntekijöiden oikeusturvaa lakkauttamalla työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen7.10.2026 15:00:27 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 108–53 mietinnön, jossa päätettiin työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen tehtävien lakkauttamisesta. Käytännössä kyse on jälleen yhdestä työelämän turvarakenteesta, jota hallitus heikentää ilman oikeita perusteita.
SDP:n Suhonen: Orpon hallitus purkaa työntekijöiden oikeusturvaa pala palalta7.10.2026 14:53:26 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 108-53 mietinnön, jossa päätettiin työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen tehtävien lakkauttamisesta. Kyseessä on ollut hallitusohjelman ulkopuolinen hanke. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen näkee juuri hyväksytyt lakimuutokset jälleen yhtenä Orpon hallituksen keinona heikentää työntekijöiden asemaa.
SDP:n Helena Marttila: Hallituspuoleet ratsastavat härskisti kaksilla rattailla aborttikysymyksessä7.10.2026 11:11:51 EEST | Tiedote
Länsi-Uudenmaan aluevaltuuston kokouksessa (6.10.) nähtiin erikoinen näytelmä, kun peräti viisi puoluetta jätti valtuustoaloitteen aborttimaksujen yhdenmukaistamisesta vastalauseena Orpon hallituksen suunnitelmille eritellä asiakasmaksu raskaudenkeskeytyksen syyn perusteella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
