SDP:n Filatov: Korona-ajan opeilla tuottavuus kasvuun
23.3.2021 11:10:09 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Korona-ajan vaikutukset työelämään ja tuottavuuteen pitää arvioida tarkasti. Nyt pitäisi tuottaa nopeasti riippumattomia tutkimuksia aiheeseen liittyen. Nämä ovat oppeja, jotka voivat olla pandemian yllättäviä positiivisia sivuvaikutuksia, toteaa eduskunnan I varapuhemies Tarja Filatov.
– Jos toimialakohtaiset tutkimukset osoittavat, että etätöiden tekeminen on parantanut työn tuottavuutta, olisi nyt omaksutuista työtavoista soveltuvin osin pidettävä kiinni. Ainakin kriisi on osoittanut, että työhön liittyvää matkustamista on mahdollista vähentää, jatkaa Filatov.
Yli vuoden kestänyt pandemia on muuttanut tapaamme tehdä töitä. Samalla uusia teknologisia välineitä on viimein otettu laajasti käyttöön. Harppaus pandemiaa edeltävään aikaan on hurja. Moni on jo vuoden tehnyt töitä paikkariippumattomasti, uusia teknologioita hyödyntäen, Filatov muistuttaa.
Filatovin mukaan tutkimustiedon pohjalta poliittisen päätöksentekijän on mahdollista miettiä työhön ja työelämään liittyvän lainsäädännön muutoksia.
– On syytä arvioida tarkkaan, olisiko työntekijöiden oikeutta etätöihin syytä vahvistaa paitsi työehtosopimuksissa niin myös lainsäädännössä. Vastaavasti pitää miettiä, miten esimerkiksi työsuojeluun tai työaikaan liittyviä kysymyksiä pitäisi etätyöympäristössä valvoa.
Oma lukunsa on etätöiden johtamiseen liittyvä haaste, joka Filatovin mukaan usein unohtuu keskustelussa.
Esimiehet ovat joutuneet uuden eteen, kun työn johtaminen tapahtuu myös verkon välityksellä.
- Vuorovaikutuksen ja luottamuksen rakentamiseen on silloin kiinnitettävä entistä enemmän huomiota. Esimiehiltä tämä edellyttää suunnitelmallisuutta, avointa viestintää ja läsnäoloa, vaikka fyysisiä kohtaamisia ei samalla tavalla olekaan, sanoi varapuhemies Filatov tänään tiistaina opiskelijoiden työllistymisvalmiuksia vahvistavan Tuumasta töihin -hankkeen loppuseminaarissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Irtaantuuko Sofia Virran Vihreät ensimmäisenä puolueena tarkastusvaliokunnan maahanmuuttomietinnön johtopäätöksistä?27.8.2026 17:13:24 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kuvasi Iltalehden haastattelussa olevansa pettynyt SDP:n maahanmuuttopolitiikan linjauksiin.
SDP:n eduskuntaryhmä: Hallituksen on budjettiriihessä kohtuullistettava asiakasmaksuja ja helpotettava järjestöjen tilannetta sekä esitettävä pikaisia työllisyystoimia27.8.2026 12:17:58 EEST | Tiedote
-Hallituksen on kohtuullistettava budjettiriihessä huomattavan suuria asiakasmaksujen korotuksia. Jos ihminen sairastuu vakavasti, lasku nousee helposti satoihin euroihin, mikä on monelle kohtuuton summa. Erityisen kestämättömäksi yhtälön tekee se, että samalla, kun hallitus leikkaa perusterveydenhuollosta, se ohjaa rahaa yksityisten palvelujen tukemiseen. Moni joutuu tinkimään lääkärikäynneistään jo nyt ja asiakasmaksuja päätyy ulosottoon, Tuppurainen muistuttaa eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Oulussa.
SDP:n Joona Räsänen: Härskiä on se, että puolustusministeri Häkkänen vaatii miljardeja lisää rahaa puolustukseen, mutta ei osaa kertoa, miten menot rahoitetaan26.8.2026 18:13:41 EEST | Tiedote
- Puolustusministerinä pitäisin suuta soukemalla, kun joku tarjoaa ratkaisua siihen, miten kasvavat puolustusmenot kyettäisiin rahoittamaan. Puolustusministerillä ei itsellään tietenkään ole haisuakaan siitä, miten hän ratkaisisi kasvavien menojen rahoituksen, SDP:n Joona Räsänen kummastelee.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Suomen puolustuskykyä tulee vahvistaa romuttamatta hyvinvointiyhteiskuntaa26.8.2026 17:02:04 EEST | Tiedote
– Suomen puolustaminen on suomalaisten yhteinen asia, joten kasvavia puolustusmenoja ei voi rahoittaa vain leikkaamalla, vaan taakkaa on jaettava. SDP on sitoutunut Suomen puolustuskyvyn vahvistamiseen, mutta samalla on pyrittävä turvaamaan ihmisten hyvinvoinnin perusedellytyksiä, toteaa SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo.
SDP:n Pia Viitanen: Missä ovat kokoomuksen keinot, onko niitä?26.8.2026 15:02:07 EEST | Tiedote
SDP on ensimmäinen puolue, joka on esittänyt mallin, jolla puolustuksen rahoitus voidaan hoitaa kestävästi ja oikeudenmukaisesti, sanoo SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
