SDP:n Filatov: Tutkimuksen ja päätöksenteon kohdattava paremmin
12.5.2023 14:53:06 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Eduskunnalta tulee edellyttää tietoon ja tutkimukseen perustuvaa päätöksentekoa, sanoo varapuhemies Tarja Filatov puhuessaan Työelämän tutkimusyhdistyksen järjestämässä tilaisuudessa Helsingissä 12.5.2023.
- Tieteellinen, monipuolinen tieto rakentaa sivistystä ja maailmankuvaamme. Poliittisessa päätöksenteossa maailmankuva vaikuttaa siihen, millaisten silmälasien läpi haluamme päätöksiä tehdä ja arvioida, Filatov arvioi.
Päätöksenteon toimintakyky yhä moniulotteisemmassa tietoympäristössä sekä kilpailevien arvojen ja intressien maailmassa ei ole ihan helppoa.
- Poliittisessa keskustelussa näkee usein sen, että yksittäisiä tietoja ja tutkimuksia käytetään oman poliittisen näkemyksen vahvistamiseen, poimitaan kakusta kirsikat tai pullasta rusinat, Filatov huomauttaa.
-Tutkittu tieto, raportit ja tutkijoiden mielipiteet sekoittuvat toisiinsa. ”Kaiken maailman dosentit” lausahdus, joka tuli monelle tutuksi jokunen vuosi sitten, kuvaa ehkä sitä, että tietoa ammennetaan usein median kautta.
-Suoria kontakteja ja aikaa aitoon vuorovaikutukseen tarvittaisiin enemmän.
Tietoa on tarjolla valtavasti, mutta päätöksenteon näkökulmasta relevantin tutkimustiedon löytäminen ei silti ole helppoa.
- Tieteen ja politiikan kulttuurit ovat erilaiset ja usein erisykliset. Tieteellinen tutkimus on usein hidasta, mutta perusteellista. Politiikassa taas vastauksia pitäisi saada heti tai korkeintaan huomenna. Politiikka korostaa retoriikkaa, tutkimus metodiikkaa, Filatov pohtii.
- Kiire ja resurssien puute vaikuttavat tutkitun tiedon käyttöön. Politiikan aikajänne on muuttunut nopeammaksi ja nopeutuu jatkuvasti. Tämä vaikeuttaa tutkitun tiedon hyödyntämistä ja päätösten vaikuttavuuden arviointia.
- Ajatus, että tutkimus tuottaa uutta tietoa ja ymmärrystä, ja on siirrettävissä yhteiskunnan päätöksenteon käyttöön, on tärkeä, mutta se vaatii enemmän yhteistä aikaa, vuorovaikutusta ja oman selkeän paikkansa eduskunnan työskentelyrytmissä, Filatov pohtii.
- Tiedon kysynnän ja tarjonnan kohtaamisen parantaminen ja tutkitun tiedon aseman vahvistaminen on välttämätöntä, muuten ongelmista ei selvitä. Mutta se ei yksin riitä. Tiedon käytössä tarvitaan uutta ajattelua, uusia toimintamalleja sekä niitä mahdollistavia rakenteita, Filatov ehdottaa.
- Paras lopputulema syntyy, kun eri tavalla ajattelevat ihmiset pohtivat ratkaisuja yhteiseen tavoitteeseen yhdessä, Filatov kiteyttää.
- Ikävä kyllä nykyisessä poliittisessa ilmapiirissä, viholliskuvat ovat voimistuneet ja yhdessä tekeminen on vähentynyt. Tähän tarvitaan muutosta tai some- ja saippuakuplat, joiden sisällä elämme, muuttuvat ylipääsemättömiksi muureiksi.
- Joskus tuntuu, että poliittinen päätöksenteko on nykyisin taistelua toisia vastaan, ja tietoa ja tutkimuksia käytetään ammuksina toisia vastaan. Ei yhteisten ratkaisujen löytämiseen, Filatov harmittelee.
- Näyttöön perustuva poliittinen päätöksenteko on tavoitteena erittäin tärkeä ja kuuluu sivistyneen yhteiskunnan perusajatuksiin, Filatov painottaa.
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Huoltovarmuus on koko yhteiskunnan yhteinen turvallisuuskysymys28.10.2026 16:18:21 EET | Tiedote
Ukrainan tärkein opetus on, että varautuminen tehdään rauhan aikana, mutta sen todellinen arvo mitataan kriisissä. Suomen on kyettävä turvaamaan ihmisten arki myös kaikkein vaikeimmissa olosuhteissa, summaa SDP:n Paula Werning. Tuore raportti kertaa Ukrainan opit Suomen huoltovarmuudelle.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen eläkeleikkuri esiin28.10.2026 15:39:02 EET | Tiedote
Maanantaina julkaistu Valtiovarainministeriön meno- ja rakennekartoitus osoittaa selvästi, ettei kokoomuksen esittämällä eläkekarttuman poistamisella opiskelun ja työttömyysjaksojen ajalta saada merkittävää säästöä ensi vaalikauden aikana, vaikka puolue haluaa säästää eläkejärjestelmästä jopa kaksi miljardia vuoteen 2031 mennessä.
SDP:n Suhonen: Kuluttajien luottamusindikaattori kertoo Orpon ja Purran pelottelun menneen perille27.10.2026 14:53:47 EET | Tiedote
Tilastokeskuksen tiistaina julkaisema kuluttajien luottamusindikaattori osoittaa, että suomalaisten odotukset tulevaisuudesta ovat synkistyneet entisestään. 60 prosenttia suomalaisista katsoo, että talouden tila on huonompi kuin vuotta aiemmin. Talouden heikkenemistä ennakoivia on 40 % vastaajista, eli kaksi kertaa enemmän kuin myönteiseen käänteeseen uskovia. Lähes puolet kuluttajista uskoo työttömyyden lisääntyvän seuraavan vuoden aikana. “Tarvitaan melkoisia optimismikampanjoita peittämään alleen valtiovarainministeri Purran (ps.) tuomiopäivän pasuunan jatkuvat törähdykset ja eläkkeitä lähestyvien suurten saksien kilinä”, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen sanoo. “Orpon-Purran hallitus ei pääse pakoon sitä, että heidän oma synkistelynsä ja omat päätöksensä ovat saaneet ihmiset epävarmoiksi tulevaisuudestaan. Seuraavan hallituksen keskeisimpiä tehtäviä on palauttaa ihmisten toivo paremmasta ja palauttaa horjunut luottamus tulevaan. Siihen tarvitaan reiluja tekoja arjen kustannusten al
SDP:n Johannes Koskinen: Oikeusvaltio- ja demokratiakehitykselle myötätuulta Serbian vaalituloksesta26.10.2026 14:48:03 EET | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen pitää vallanvaihdosta Serbiassa myönteisenä maan kehitykselle ja Eurooppa-suuntauksen vahvistumiselle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Vettynyt vesilaki – hallituksen vesistöjä ja vaelluskaloja koskevat tavoitteet vaarassa vesittyä täysin26.10.2026 08:50:00 EET | Tiedote
Eduskunnan ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoman (sd.) mukaan hallituksen esitys vesilain uudistamiseksi jää selvästi riittämättömäksi vastaamaan sekä hallitusohjelman tavoitteisiin että Suomen tuleviin ennallistamisvelvoitteisiin koskien vesistöjä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
