SDP:n Filatov: Tutkimuksen ja päätöksenteon kohdattava paremmin
12.5.2023 14:53:06 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Eduskunnalta tulee edellyttää tietoon ja tutkimukseen perustuvaa päätöksentekoa, sanoo varapuhemies Tarja Filatov puhuessaan Työelämän tutkimusyhdistyksen järjestämässä tilaisuudessa Helsingissä 12.5.2023.
- Tieteellinen, monipuolinen tieto rakentaa sivistystä ja maailmankuvaamme. Poliittisessa päätöksenteossa maailmankuva vaikuttaa siihen, millaisten silmälasien läpi haluamme päätöksiä tehdä ja arvioida, Filatov arvioi.
Päätöksenteon toimintakyky yhä moniulotteisemmassa tietoympäristössä sekä kilpailevien arvojen ja intressien maailmassa ei ole ihan helppoa.
- Poliittisessa keskustelussa näkee usein sen, että yksittäisiä tietoja ja tutkimuksia käytetään oman poliittisen näkemyksen vahvistamiseen, poimitaan kakusta kirsikat tai pullasta rusinat, Filatov huomauttaa.
-Tutkittu tieto, raportit ja tutkijoiden mielipiteet sekoittuvat toisiinsa. ”Kaiken maailman dosentit” lausahdus, joka tuli monelle tutuksi jokunen vuosi sitten, kuvaa ehkä sitä, että tietoa ammennetaan usein median kautta.
-Suoria kontakteja ja aikaa aitoon vuorovaikutukseen tarvittaisiin enemmän.
Tietoa on tarjolla valtavasti, mutta päätöksenteon näkökulmasta relevantin tutkimustiedon löytäminen ei silti ole helppoa.
- Tieteen ja politiikan kulttuurit ovat erilaiset ja usein erisykliset. Tieteellinen tutkimus on usein hidasta, mutta perusteellista. Politiikassa taas vastauksia pitäisi saada heti tai korkeintaan huomenna. Politiikka korostaa retoriikkaa, tutkimus metodiikkaa, Filatov pohtii.
- Kiire ja resurssien puute vaikuttavat tutkitun tiedon käyttöön. Politiikan aikajänne on muuttunut nopeammaksi ja nopeutuu jatkuvasti. Tämä vaikeuttaa tutkitun tiedon hyödyntämistä ja päätösten vaikuttavuuden arviointia.
- Ajatus, että tutkimus tuottaa uutta tietoa ja ymmärrystä, ja on siirrettävissä yhteiskunnan päätöksenteon käyttöön, on tärkeä, mutta se vaatii enemmän yhteistä aikaa, vuorovaikutusta ja oman selkeän paikkansa eduskunnan työskentelyrytmissä, Filatov pohtii.
- Tiedon kysynnän ja tarjonnan kohtaamisen parantaminen ja tutkitun tiedon aseman vahvistaminen on välttämätöntä, muuten ongelmista ei selvitä. Mutta se ei yksin riitä. Tiedon käytössä tarvitaan uutta ajattelua, uusia toimintamalleja sekä niitä mahdollistavia rakenteita, Filatov ehdottaa.
- Paras lopputulema syntyy, kun eri tavalla ajattelevat ihmiset pohtivat ratkaisuja yhteiseen tavoitteeseen yhdessä, Filatov kiteyttää.
- Ikävä kyllä nykyisessä poliittisessa ilmapiirissä, viholliskuvat ovat voimistuneet ja yhdessä tekeminen on vähentynyt. Tähän tarvitaan muutosta tai some- ja saippuakuplat, joiden sisällä elämme, muuttuvat ylipääsemättömiksi muureiksi.
- Joskus tuntuu, että poliittinen päätöksenteko on nykyisin taistelua toisia vastaan, ja tietoa ja tutkimuksia käytetään ammuksina toisia vastaan. Ei yhteisten ratkaisujen löytämiseen, Filatov harmittelee.
- Näyttöön perustuva poliittinen päätöksenteko on tavoitteena erittäin tärkeä ja kuuluu sivistyneen yhteiskunnan perusajatuksiin, Filatov painottaa.
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kokko: Minne menet, jos kotona ei ole turvallista?28.3.2026 11:44:35 EET | Tiedote
Väkivallan vähentäminen ja ehkäisy lienee kaikkien poliitikkojen tavoite. Perhe- ja lähisuhdeväkivalta jättää syvät arvet, ja kodin ollessa turvaton, tulisi kaikilla olla mahdollisuus päästä turvaan. SDP:n kansanedustaja Jani Kokko muistuttaa, että ensi- ja turvakodit ovat monelle väkivaltaa kokevalle turvasatama, josta apua saa aina. Mikäli perussuomalaisten uhkaukset lisäleikkauksista sosiaali- ja terveysalan järjestötukiin toteutuvat, voivat myös turvakodit olla vaarassa.
SDP:n Lotta Hamari puolustaa lähiluontoa – lähiluontokohteiden kunnossapito ja luontokeskukset turvattava27.3.2026 14:32:28 EET | Tiedote
Lähiluontokohteiden kunnossapito ja luontokeskusten tulevaisuus ovat vaakalaudalla. Sosialidemokraattien Lotta Hamari jätti yhdessä muiden SDP:n pirkanmaalaisten kansanedustajien kanssa kirjallisen kysymyksen, jossa peräänkuulutetaan hallitukselta pikaisia toimia lähiluonnon ja kansallispuistojen palveluiden turvaamiseksi.
SDP:n Marttila: Yhdenvertaisuuden vahvistamisen sijaan ministerit vievät Suomea nyt väärään suuntaan27.3.2026 12:22:49 EET | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) tuomitsi eilen (26.3.) täpärällä äänestyspäätöksellä kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd) kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Syytteen mukaan Räsäsen kirjoituksessa solvattiin homoseksuaaleja ryhmänä seksuaalisen suuntautumisen perusteella. SDP:n kansanedustaja Helena Marttila kertoo seuranneensa huolestuneena ministerien reaktioita tuomioon.
SDP:n Eloranta: Kansallisarkiston säästöt uhkaavat historian tutkimusta27.3.2026 12:15:19 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on huolestunut Kansallisarkiston säästösuunnitelmista. Elorannan mukaan toimipisteiden sulkeminen ja digitaaliseen toimintamalliin siirtyminen heikentävät tutkijoiden ja opiskelijoiden mahdollisuutta päästä käsiksi ja tutkia Kansallisarkiston historiallisia aineistoja. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituksen esitys vaarantaa kätilöiden saatavuuden26.3.2026 17:26:40 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition edustajat SDP:stä, vihreistä ja vasemmistoliitosta jättivät eriävän mielipiteen hallituksen esitykseen kätilökoulutuksen uudistamisesta. Esitys on kätilökoulutuksen osalta epäonnistunut ja vaikutuksiltaan haitallinen. Esitys tulisi lähettää uudelleen valmisteltavaksi, siten että kätilökoulutus muutettaisiin tutkintoon johtavaksi 120 opintopisteen laajuiseksi ylemmäksi ammattikorkeakoulututkinnoksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
