SDP:n Gustafsson kantaa huolta latinan kielen tulevaisuudesta lukioissa ja yo-kokeissa
17.6.2022 12:30:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Toukokuussa eri medioissa uutisoitiin, että pitkän latinan ylioppilaskoe järjestetään viimeisen kerran vuonna 2025, koska opiskelijat eivät ole kiinnostuneita latinan kielen opiskelusta.
Gustafsson kysyykin kirjallisessa kysymyksessä hallitukselta: Mihin toimenpiteisiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta saataisiin oppilaat motivoitua lukemaan latinan kieltä lukiossa? Olisiko mahdollista kehittää jokin palkitsemis- tai pisteytysjärjestelmä, joka antaisi paremmin motivaatiota latinan kielen opiskeluun?
– Latinan kielellä on suuri merkitys eurooppalaisen kulttuurin perustana ja väylänä eurooppalaisen sivistyksen lähteille. Latinaa opetetaan edelleen monissa kouluissa ja yliopistoissa ja se on katolisen kirkon pääkieli, Gustafsson muistuttaa.
– Latinaa opiskellaan monilla aloilla yliopistoissa. Esimerkiksi lääkärit, oikeustieteilijät, teologit, luonnontieteilijät ja tietysti historioitsijat, arkeologit ja latinistit tarvitsevat latinan kielen taitoja, kertoo Gustafsson.
Kysymyksen ovat allekirjoittaneet myös sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Paula Risikko (kok.) sekä varapuheenjohtaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.).
– Me allekirjoittaneet kannamme suurta huolta katoavasta latinan tietotaidosta, jota voi olla hyvin vaikeaa saavuttaa uudelleen. Latinan kielen opiskelun tulevaisuudesta päätettäessä pitäisi vaakakupissa painaa muut arviot kuin raha, huolimatta siitä, että nykypäivän Suomessa latinan kieltä ei ehkä arvosteta yhtä paljon kuin muualla Euroopassa, Gustafsson kollegoineen summaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka GustafssonKansanedustaja
Puh:050 511 3038Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Hallituksen on korjattava bensapakettinsa virhe22.10.2026 17:01:15 EEST | Tiedote
– Hallituksen kyhäilemä bensapaketti on täysi floppi: se ei ole vain hyödytön, vaan jopa pahentaa useimpien työmatkaa ajavien palkansaajien tilannetta. Hallituksen on tunnustettava tekemänsä virhe ja korjattava se, vaatii kansanedustaja Timo Suhonen (sd.).
Kvarnström (SDP): Välfärdsstaten och solidariteten står på spel22.10.2026 15:15:37 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att både Samlingspartiets och Sannfinländarnas föreslagna nedskärningar på 8 miljarder euro nästa period vore väldigt skadliga för välfärdsstaten, jämlikheten och solidariteten.
Kvarnström (SDP): Hyvinvointivaltio ja solidaarisuus vaakalaudalla22.10.2026 15:15:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) katsoo, että sekä kokoomuksen että perussuomalaisten ehdottamat 8 miljardin euron leikkaukset seuraavalla vaalikaudella olisivat erittäin haitallisia hyvinvointivaltiolle, tasa-arvolle ja solidaarisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Perussuomalaiset valmiita saksimaan jälleen koulutuksesta22.10.2026 14:19:42 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään esitelty leikkauspaketti tietäisi kylmää kyytiä kunnissa. Puolue olisi valmis leikkaamaan kunnilta ensi kaudella yli 600 miljoonaa. Tämä iskisi väistämättä kovaa koulutukseen ja nuortemme tulevaisuuteen, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n Pia Viitanen: Perussuomalaisten sakset hamuavat jo eläkkeitä22.10.2026 13:39:03 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään julkistettu ensi kauden leikkauslista on kylmää luettavaa eläkkeensaajille. Puolue olisi ensi kaudella ulottamassa saksensa jo eläkkeisiin, vaikka samaan aikaan kaikki ympärillä kallistuu ja moni kamppailee jo nyt arjen selviämisen kanssa, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme