SDP:n Gustafsson:Vapaan sivistystyön merkitys entistäkin tärkeämpää
9.8.2022 10:53:26 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

TIEDOTE - EMBARGO 9.8.2022 klo 11.30
-Koulutusjärjestelmä on luotu sivistyksen tavoitteluun yksilön ja yhteiskunnan tasolla. Sivistys on osa ihmisyyttä siinä missä ihmisoikeudet määrittävät demokratiaa. Iloitsen tästä sivistysvaliokunnan muotoilusta, joka syvensi sivistyksen merkitystä koulutuksen päämääränä koulutuspoliittisessa selonteossa. Uskon, että tämä sopii erityisen hyvin kansanopistoväelle, hehkutti Gustafsson.
Gustafsson muistutti kansanedustajia ja päättäjiä laajemminkin siitä, miten suuri yhteiskunnallinen voimavara vapaa sivistystyö yli miljoonaa suomalaista koskettavana on.
-Vapaata sivistystyötä tarvitaan juuri nyt, kun elämme epävakaita aikoja. Vihapuhe, puutteellinen medialukutaito, henkinen pahoinvointi ja tulevaisuuden usko on monilla koetuksella. Yhteiskunnalliselle eheydelle ja aktiiviselle kansalaisuudelle ja henkistä kasvua rakentavalle sivistystyölle on tarvetta kaikilla koulutustasoilla, Gustafsson muistuttaa.
-Eduskunnan on lunastettava antamansa lupaukset hyväksyessään koulutuspoliittisen selonteon.
Tärkeää on, että jo v.2023 budjetissa vapaan sivistystyön rahoitusta kehitetään ennakoivasti, jotta oppilaitoksen ylläpitäjät voivat kehittää koulutustoimintaansa kestävästi ja pitkäjänteisesti. Tarvitaan ennakoiva rahoitusjärjestelmä, joka huomioi perusrahoituksen suoritteiden lisäksi uudet yhteiskunnalliset tehtävät.
-Kannan suurta huolta siitä, ettei esim. ikääntyneiden ihmisten sivistykselliset oikeudet eivät toteudu.
Ikääntymiseen ja vanhuuteen varautumisen kansalaistaitojen edistäminen ja ikääntyneiden ihmisten digitaitojen opettaminen ja vahvistaminen on turvattava perustuslakimme hengessä, vaatii Gustafsson.
Jukka Gustafsson
puh.050-511 3038
Sivistysvaliokunnan jäsen
Metallityöväen Murikka-Opiston, kansanopiston rehtori v. 1976–1987
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka GustafssonKansanedustaja
Puh:050 511 3038Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Hallituksen työllisyystoimet ovat näpertelyä tilanteessa, jossa työttömyys kasvaa koko ajan23.4.2026 12:47:58 EEST | Tiedote
Kehysriihi ei vastaa heikkenevän työllisyyden haasteeseen, arvioi kansanedustaja Lauri Lyly (sd.). Lylyn mukaan hallituksen työllisyystoimet jäävät riittämättömiksi tilanteessa, jossa nuoriso- ja pitkäaikaistyöttömyys jatkaa kasvuaan.
SDP:n kansanedustaja, puolueen 1. vpj Nasima Razmyar kritisoi Orpon hallituksen kehysriihen päätöksiä: Liian vähän, liian myöhään – lasku jää tuleville sukupolville23.4.2026 11:55:28 EEST | Tiedote
Juuri päättynyt hallituksen kehysriihi osoitti konkreettisesti, miten monella tavalla Orpon hallitus on epäonnistunut talouspolitiikassaan. Suomen talouskasvu on ollut surkeaa, eikä hallitus ole kyennyt vastaamaan ajoissa rakennusalan ahdinkoon tai talouden tilanteeseen. Hallitus on koko kautensa ajan tehnyt aivan liian vähän ja liian myöhään, sanoo Razmyar.
SDP:n Niina Malm: Hallituksen talouspolitiikan mahalasku sinetöitiin kehysriihessä23.4.2026 11:32:28 EEST | Tiedote
Hallituksen viimeinen kehysriihi osoittaa lopullisesti, että hallitus ei ole onnistunut talous- eikä työllisyystavoitteissaan, arvioi SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm.
Kvarnström (SDP): Regeringens envishet drabbar social- och hälsovården23.4.2026 11:16:39 EEST | Pressmeddelande
Regeringen Orpo-Purras ramria är över och riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) från Raseborg ser resultatet som väntat, men beklagligt. Han anser att regeringen borde ha inhiberat nedskärningar i social- och hälsovården istället för att nu göra nya sådana.
SDP:n Johan Kvarnström: Hallituksen itsepäisyys iskee sosiaali- ja terveydenhuoltoon23.4.2026 11:16:39 EEST | Tiedote
Orpon–Purran hallituksen kehysriihi on ohi ja kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) Raaseporista pitää lopputulosta odotettuna mutta valitettavana. Hänen mukaansa hallituksen olisi pitänyt perua sosiaali- ja terveydenhuollon leikkaukset sen sijaan, että nyt tehdään uusia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme