SDP EDUSKUNTA

SDP:n Guzenina: Onko kyseessä taas keskustan iltalypsy - missä alueellinen tasa-arvo sairaalarahojen jaossa?

13.2.2023 08:56:56 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
SDP:n kansanedustaja ja perustuslakivaliokunnan jäsen Maria Guzenina vaatii järkeä hyvinvointialueiden ja niiden sairaaloiden kohteluun. Guzeninan kannanotto liittyy hallituksen suunnitelmaan myöntää lisätukea Kemin ja Savonlinnan sairaaloille. Guzeninan mukaan tuen osoittaminen vain näille kahdelle alueelle ei ole perusteltua vaan tukea tulisi osoittaa myös Uudellamaalla toimiville sairaaloille.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Jos Uudenmaan sairaaloiden rahoitusvaje sivuutetaan, tarkoittaa se täällä väkirikkaalla alueella hoitojonojen kasvua entisestään. Hyvinkään, Lohjan ja Porvoon sairaaloille pitää turvata mahdollisuus toimia täydellä kapasiteetillaan. Ilman lisärahoitusta edessä on väistämättä toimintojen sopeuttaminen ja palveluiden heikkeneminen. Rahoituksen kohdistaminen vain Kemiin ja Savonlinnaan on täyttä ymmärtämättömyyttä Uudenmaan erityispiirteitä ja niitä ongelmia kohtaan, joiden kanssa täällä sairaaloissa painitaan. Kyse taitaa olla siitä kuuluisasta keskustan aluepolitiikasta, Guzenina sivaltaa.

Uudellamaalla on kolme Kemin ja Savonlinnan kanssa samankokoista sairaalaa, jotka valtiovarainministeriö on sivuuttamassa lisätuen piiristä. Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin rahoitusvaje on ollut pitkään tiedossa. Viime vuoden lopulla HUS:invirkamiehet arvioivat vajeen lipovan 100 miljoonaa euroa.

Hallitus on esittänyt Lapin ja Etelä-Savon hyvinvointialueille erillistä korvausta ylimääräisistä kustannuksista, joita aiheutuu kahden ympärivuorokautisen yhteispäivystysyksikön ylläpidosta. Tuen osoittamista kyseessä oleville hyvinvointialueille perustellaan sillä, että erilliskorvauksella halutaan turvata Kemin ja Savonlinnan sairaalan päivystystoiminnan jatkumista aiemman laajuisena. 

- Kyllä sama peruste pätee näihin meidän Uudenmaan kolmeen sairaalaan, jos ei enemmänkin. Myös Uudellamaalla etäisyydet ovat pitkät. Tulkaa vaan ajamaan Hangosta Loviisaan, kyllä siinä todellisuus aukeaa. Ja jonot päivystyksiin ovat jo surullisen kuuluisia, Guzenina napauttaa. 

- Kansalaisten yhdenvertaisuuden nimissä myös Hyvinkään, Lohjan ja Porvoon sairaaloille tulisi osoittaa niiden tarvitsemaa lisätukea. Kyllä täällä väkirikkaalla Uudellamaalla, jonka verotuloilla muuten muuta Suomea rahoitetaan, tarvitaan toimivat sairaaloiden päivystykset. Uusimaa on koko Suomen kasvun moottori ja täällä asuvista ihmisistä on pidettävä huolta. Seuraavan hallituksen on vihdoinkin päästävä tekemään politiikkaa, jossa aidosti nähdään myös kasvukeskusten palveluiden kehittämisen tarpeet, Guzenina sanoo.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Pelastustoimen rakenteiden selvittäminen on perusteltua21.10.2026 14:28:01 EEST | Tiedote

Sisäministeriön tuoreessa virkapuheenvuorossa esitetään pelastustoimen valtiollistamisen selvittämistä. Samalla tarkasteltaisiin järjestämisvastuullisten alueiden määrää sekä vaihtoehtoina valtakunnallisen pelastusviraston tai yhdistetyn pelastus- ja varautumisviraston perustamista. Kansanedustaja ja Suomen Sopimuspalokuntien Liiton puheenjohtaja Paula Werning (sd.) pitää selvitystä perusteltuna muuttuneessa turvallisuusympäristössä.

SDP:n Ojala-Niemelän ryhmäpuheenvuoro tulevaisuusselonteon osioon nuorista tulevaisuuden tekijöinä21.10.2026 14:15:50 EEST | Tiedote

Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän ryhmäpuhe 21.11.2016 tulevaisuusselonteon 2. osaan, jonka keskiössä ovat nuoret tulevaisuuden tekijöinä. Puheenvuoron pitää kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä. Muutokset puhuttaessa mahdollisia, puhuttu muoto pitää. Arvoisa puhemies, Haluan aloittaa antamalla hallitukselle tunnustusta. On positiivista, että tulevaisuusselonteossa on nostettu keskiöön nuoret tulevaisuuden tekijöinä. Suomen tulevaisuus riippuu ratkaisevasti siitä, millaiset mahdollisuudet tämän päivän lapsilla ja nuorilla on rakentaa omaa elämäänsä, kouluttautua, päästä kiinni työelämään, perustaa perhe, voida hyvin ja luottaa siihen, että huominen on tätä päivää parempi. Erityisen arvokasta on, että valmistelussa on kuultu nuoria itseään, myös sellaisia nuoria, joiden ääni muuten helposti jää päätöksenteossa kuulematta. Nuorten tulevaisuususko rakentuu arjen turvallisuudesta: yhteisöihin kuulumisesta, sujuvista koulutus- ja työelämäpoluista sekä kokemuksesta, että nuorta kuullaan

Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Hallitus myllersi asuntopolitiikan, mutta unohti kohtuuhintaisen asumisen21.10.2026 12:24:49 EEST | Tiedote

– Orpon–Purran hallituksen jääräpäisen asuntopolitiikan tulokset näkyvät rakennusalan ahdingossa, työttömyyden kasvussa ja kohtuuhintaisen asuntotuotannon romahtamisessa. SDP ehdotti korjausrakentamisen pakettia jo hallituskauden alussa, mutta hallitus heräsi vasta työttömyyden paisuttua Euroopan huippulukemiin, sanoo ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).

SDP:n Paula Werning: Vapaaehtoinen maanpuolustus on Suomen puolustuskyvyn voimavara – järjestöjen toimintaedellytykset on turvattava21.10.2026 11:25:57 EEST | Tiedote

Suomen puolustuskyky ei rakennu vain kalustosta ja puolustusmäärärahoista. Sen perustana on yleinen asevelvollisuus, laaja ja koulutettu reservi, korkea maanpuolustustahto sekä aktiivinen vapaaehtoinen maanpuolustustyö. Kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Paula Werning (sd.) korostaa, että maanpuolustusjärjestöjen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen merkitys turvallisuudellemme on tunnistettava myös rahoituksessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye