SDP:n Heidi Viljanen: Lähisuhdeväkivalta on maamme kipeimpiä epäkohtia - lisää toimia tarvitaan
25.11.2022 18:36:53 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Orange Day ja YK:n naisiin kohdistuvan väkivallan vastainen kansainvälinen päivä muistuttavat meitä tänään siitä, että naisiin ja tyttöihin kohdistuva väkivalta on yksi laajimmista ihmisoikeusrikkomuksista. Suomi on valitettavasti yksi niistä EU-maista, joissa naisiin kohdistuva väkivalta on yleisintä. Kansanedustaja Heidi Viljanen katsoo, että lähisuhde- ja perheväkivallasta on puhuttava avoimemmin ja väkivaltaa on vähennettävä eri tavoin.
EU:n tutkimuksen mukaan 47 prosenttia suomalaisista naisista on kokenut fyysistä ja/tai seksuaalista väkivaltaa nykyisen tai aiemman kumppanin taholta tai toisen henkilön taholta 15-vuotta täytettyään. Suomessa myös 15-30 naista kuolee vuosittain väkivallan seurauksena. Kuudessakymmenessä prosentissa näistä tapauksista naisen tappoi kumppani tai entinen kumppani. Se tarkoittaa yhtä kuollutta naista kuussa.
- Hyvinvointialueilla tulee panostaa lähisuhdeväkivallan ehkäisyyn muun muassa lisäämällä osaamista lähisuhdeväkivallan tunnistamisessa ja ilmoittamisessa. Väkivallan uhri tarvitsee kaiken tarvitsemansa tuen ja avun oikeaan aikaan. On kuitenkin myös tärkeää, että väkivaltaan syyllistyneet saavat tukea käyttäytymisensä muuttamiseksi.
- On myönnettävä, ettei tämä ole helppo kysymys. Monelle väkivallan uhrille voi olla vaikeaa jättää väkivaltaista suhdetta. Monet miettivät, mitä tapahtuu, jos suhteesta lähtee ja voiko se kiihdyttää väkivaltaa. Jotkut voivat olla huolissaan siitä, pärjäävätkö he yksin oltuaan eristettynä ja alistettuna suhteessaan. Toiset saattavat olla perheiden, sukulaisten tai uskonnollisten yhteisöjen painostamia pysymään suhteessa ja pelkäävät tulevansa eristetyksi yhteisöstä, jos päättävät lähteä, Viljanen selittää.
Naisiin kohdistuvan väkivallan vastainen ohjelma laadittiin kauden alussa hallitusohjelman mukaisesti. Siinä on paljon toimenpiteitä ja raportti on määrä antaa vuoden 2023 aikana.
- Paljon työtä on jäljellä. Olen kuitenkin ylpeä siitä, että olemme tiukentaneet seksuaalirikoslainsäädäntöä ja ottaneet käyttöön suostumusperiaatteen. Parhaillaan on käsiteltävänä lähestymiskiellosta annetun lain parantaminen. Kohdennamme myös lisää rahaa turvakoteihin, jotta määrä saadaan vastaamaan tarpeeseen. Pitkällä aikavälillä myös uudistukset, kuten perhevapaauudistus, vaikuttavat normeihin ja toivottavasti vähentävät väkivaltaa yhteiskunnassamme.
Yhteyshenkilöt
Heidi ViljanenKansanedustaja
Puh:044 730 8814Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kimmo Kiljunen tyrmää vihreiden hoivamaksuesityksen ikärasistisena: Onko reilua: Hoivaa nyt ja lasku jälkipolvelle?28.8.2026 15:13:21 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen tyrmää vihreiden kansanedustaja Atte Harjanteen ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Suvi Pulkkisen ehdotuksen, jossa ikäihmisten omaisuus otettaisiin huomioon hoivan rahoituksessa siten, että kustannuksia perittäisiin siitä myöhemmin. Kiljusen mukaan julkisten palveluiden pitää perustua ihmisen tarpeeseen ja maksukykyyn.
SDP:n Anna-Kristiina Mikkonen: Itä-Suomen elinvoima on turvallisuuskysymys28.8.2026 14:20:06 EEST | Tiedote
Etelä-Savolainen kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen (sd.) vaatii, että Suomi puolustaa Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasemaa EU:n tulevissa rahoitusneuvotteluissa. NSPA-rahoitus on Mikkosen mukaan Itä-Suomelle tärkeä kasvun, elinvoiman ja turvallisuuden väline – eikä alueelle tarkoitettuja rahoja pidä avata koko Suomen yhteiseen kilpailuun.
SDP:n Kimmo Kiljunen: Suomen ei pidä seurata Trumpin ja Netanjahun linjaa UNRWAn tukemisessa28.8.2026 13:28:21 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Kimmo Kiljunen kritisoi ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion päätöstä olla jatkamatta Suomen rahoitussopimusta YK:n palestiinalaispakolaisten avustusjärjestö UNRWAn kanssa. Kiljusen mukaan Suomi ottaa päätöksellään vaarallisen askeleen poispäin YK:n humanitaarisen järjestelmän tukemisesta.
SDP:n Skinnari: Suomen UNRWA-päätös on myös ulkopoliittinen kysymys – tavoitteena pitää olla Lähi-idän vakaus28.8.2026 12:29:40 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnari (sd.) pitää hallituksen päätöstä lopettaa Suomen tuki YK:n palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:lle ulkopoliittisesti lyhytnäköisenä.
SDP:n Saku Nikkanen: Irtaantuuko Sofia Virran Vihreät ensimmäisenä puolueena tarkastusvaliokunnan maahanmuuttomietinnön johtopäätöksistä?27.8.2026 17:13:24 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kuvasi Iltalehden haastattelussa olevansa pettynyt SDP:n maahanmuuttopolitiikan linjauksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
