SDP EDUSKUNTA

SDP:n Heidi Viljanen: Lisätalousarviossa tärkeä panostus päihdepalveluihin, päihdehoitotakuu vielä saatava Suomeen

2.6.2021 15:31:48 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
SDP:n kansanedustaja Heidi Viljanen on tyytyväinen vuoden 2021 kolmannen lisätalousarvion satsauksista päihdepalveluihin. Tänään eduskunnassa lähetekeskustelussa olevaan pakettiin sisältyy 23 miljoonan euron panostus päihdepalveluiden saatavuuden parantamiseen.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Kiitän hallitusta päihderiippuvaisten ja heidän läheistensä puolesta! Tämä on historiallinen panostus tärkeään asiaan. Näistä jokainen euro tulee todelliseen tarpeeseen, massiivisen hoitovelan purkamiseen, jota korona-aika on entisestään pahentanut.

Huumausaineiden käyttö kasvoi monissa kaupungeissa keväällä 2020 ja jälleen marras-joulukuussa. THL:n tilastoimat huumemyrkytyskuolemat ovat lisääntyneet nyt neljänä vuonna peräkkäin. Varovaisestikin arvioituna vakavasti päihderiippuvaisia henkilöitä on 2-3- kertaa enemmän kuin päihdeongelmiensa vuoksi hoitoa käyttäneitä.

- Hoitoon pääsy on hankaloitunut samaan aikaan kuin huumeiden käyttö lisääntynyt. Tämä kehityskulku pitää pysäyttää, ja tällä panostuksella päihdepalveluihin päästään tätä työtä tekemään.

Lisätalousarvion määräraha koskisi kaikkia ikäryhmiä, mutta tavoitteena on parantaa erityisesti lasten, nuorten ja lapsiperheiden tilannetta. Perustason päihdepalvelujen kehittäminen on tärkeää ja sitä työtä tehdään tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelmassa, mutta hoitokokonaisuuksien toimivuuden kannalta on välttämätöntä vahvistaa myös erityispalveluita. Tarvitaan riittävä valikoima vaikuttavia erityispalveluita, joita voidaan toteuttaa julkisen palveluntuottajan omana toimintana, ostopalveluna tai palvelusetelillä. Viljanen vaatii Suomeen myös päihdehoitotakuuta.

- Päihdehuollon kokonaisuuden kehittäminen on tarpeen. Me tarvitsemme Suomeen päihdehoitotakuun. On tärkeää tavoittaa jokainen apua tarvitseva päihdeongelmainen ihminen, jotta hän saa tarvitsemansa oikea-aikaisen ja vaikuttavan avun.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote

Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.

SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.

Eduskunnan ResilEast -ryhmä: Suomen visio rakennettava sähköistyvän teollisuuden tuomalle vauraudelle - koko maan resurssit hyödynnettävä2.7.2026 09:15:14 EEST | Tiedote

Itäisen Suomen kehitystä jarruttaa tällä hetkellä merkittävä pullonkaula: Paikallisen energiatuotannon puute. Tuulivoima olisi nopein ratkaisu tähän haasteeseen, mutta puolustusvoimien nykyisen tutkajärjestelmän teknologiset rajoitteet monimutkaistavat ratkaisujen löytämistä. Nykyinen tilanne on vaarassa muodostua itäisen Suomen elinvoimaisuuden kannalta kestämättömäksi ja näiden haasteiden ratkaiseminen turvallisuutta vaarantamatta vaatii rohkeutta ja pitkää sitoutuneisuutta. Suomen kansantalouden sekä itäisen Suomen elinvoiman ja siten turvallisuudenkin kannalta on huolestuttavaa, jos miljardien eurojen teolliset investoinnit karkaavat ulkomaille puhtaan energian tuotannon puutteen takia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye