SDP:n Heidi Viljanen: Vartijoiden riittävä määrä ja koulutustaso on tärkeää vankiloiden turvallisuudessa ja järjestäytyneen rikollisuuden seurannassa

- On tärkeää, että vartijapulaan löydetään ratkaisuja ja koulutettujen ammattilaisten saatavuus taataan. Riittävillä koulutus- ja työvoimaresursseilla voidaan paremmin lisätä työturvallisuutta ja puuttua vankiloissa tapahtuvaan rikolliseen toimintaan, toteaa SDP:n kansanedustaja Heidi Viljanen.
Vartijapulaan on vaikuttanut Rikosseuraamuslaitoksen säästöohjelma vuosina 2006-2016, jonka myötä vartijakoulutuksen aloituspaikkoja vähennettiin 80 paikasta 36-40 paikkaan. Riittämätön koulutuspaikkojen määrä on johtanut suhteellisen suureen sijaistyövoimaan, joka puolestaan kuormittaa koulutettujen vartijoiden taakkaa. Ongelma suurin suurissa vankiloissa ja suljetuissa laitoksissa.
Vartijoiden riittävä määrä ja koulutustaso ovat olennaisia myös vankiloiden sisällä tapahtuvan järjestäytyneen rikollisuuden ehkäisemisessä ja valvonnassa. Riittävän ja koulutetun henkilöstömäärän lisäksi, seurantaa vaikeuttaa tämänhetkinen lainsäädäntö, joka tekee seurannasta vielä epäselvempää ja työläämpää. Siksi olisikin olennaista, että lainsäädäntö ja henkilöstömäärä riittävät turvallisuuden takaamisen ja rikollisuuden ehkäisemiseen.
- Vartijoiden määrän ja koulutustason kasvattaminen on keskeistä järjestäytyneen rikollisuuden ehkäisemisessä vankiloissa. Vartijoita ja resursseja on oltava riittävästi, jotta työntekijöiden turvallisuus voidaan taata. Samalla on mahdollistettava muiden vankien turvallisuus suorittaa tuomionsa loppuun, päättää Viljanen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi ViljanenKansanedustaja
Puh:044 730 8814Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
