SDP:n Heinäluoma: Komission maahanmuuttopaketti on avaus vaikealle, mutta tärkeälle keskustelulle
24.9.2020 09:18:58 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– Lähtökohtaisesti on myönteistä, että komissio yrittää ratkaista EU:n ikuisuusongelmaa yhteisen maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikan puuttumisesta. Asiastahan on puhuttu jo vuosikymmenien ajan. Näkemyserot unionin sisällä ovat kuitenkin tällä hetkellä aika kaukana toisistaan, ja kompromissin löytäminen tulee viemään aikaa. Siksi pidän komission ehdotusta ennen kaikkea aloituksena vaikealle keskustelulle unionin tulevaisuuden kannalta tärkeästä aiheesta, Heinäluoma toteaa.
Heinäluoma muistuttaa, että yhteisen maahanmuuttopolitiikan puuttuminen tarkoittaa haasteiden jatkumista ja hallitsematonta maahanmuuttoa unionin alueella. Jo sisäministeri Kari Rajamäen (sd.) aikana Suomi teki aloitteen, jossa yksilön oikeusturvaa haluttiin vahvistaa takaamalla yhdenmukaiset ja entistä nopeammat menettelyt päätettäessä oikeudesta oleskella EU:n alueella. Suomen tavoitteena oli myös laajentaa yhteisvastuuta rajavalvonta-, maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikassa. Ehdotuksen mukaan rekisteröinnin perusteella oli tarkoitus maksaa yhteisön varoista merkittävä osuus käsittelyprosessin kustannuksista mukaan lukien oleskeluluvan myöntäminen tai henkilön palauttaminen lähtömaahan.
– Kuten komission alustavat ehdotukset usein, myös nyt ehdotettu maahanmuuttopaketti pitää sisällään sekä kannatettavia että ongelmallisia asioita. Myönteisenä pidän sitä, että kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden palautuksia halutaan tehostaa. Myös ulkorajojen vahvistaminen ja jo EU:n ulkorajalla tapahtuva pakollinen tarkastusprosessi, esimerkiksi henkilöllisyyden varmistamiseksi, ovat kannatettavia ehdotuksia.
Heinäluoma pitää esityksen suurimpana heikkoutena unionin Dublin-menettelystä luopumista. Hän painottaa, että menettelystä ei pidä luopua kevyin perustein. Tähän asti Dublin menettely on ollut EU:n yhteisen turvapaikkapolitiikan perusta, josta myös monet jäsenvaltiot ovat halunneet pitää kiinni.
– En lähtisi kevyin perustein luopumaan Dublin-menettelystä. Asetuksen taustalla on hyvä ajatus siitä, että turvapaikkahakemukset käsitellään vain yhdessä maassa, johon hakija on saapunut ensimmäisenä. Herää kysymys, onko komissio todella sitä mieltä, että kaikki voitava on jo tehty Dublin-menettelyn kehittämiseksi?, Heinäluoma kysyy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallitus jätti rokotteet ulos ennakoivan terveystiedon käytöstä9.4.2026 18:43:08 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunta käsitteli tänään hallituksen esitystä (HE 159/2025) sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen käsittelystä. Esitys mahdollistaisi terveystietojen nykyistä laajemman käytön potilaiden tavoittamisessa ja yhteydenotoissa, henkilötietojen suojaa ja itsemääräämisoikeutta kunnioittaen. Hallitus esittää ennakoivan terveystiedon käytön sallimista muun muassa terveystarkastuksissa, seulonnoissa ja sairaanhoidossa. Sen sijaan kansallisen rokoteohjelman mukaisten rokotusten edistäminen on rajattu esityksen ulkopuolelle.
SDP:n Paula Werning: Yhteisöpedagogien asema lastensuojelussa on epäselvä – käytännöt eivät vastaa lakia9.4.2026 15:09:32 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning on jättänyt kirjallisen kysymyksen yhteisöpedagogien asemasta sosiaalihuollon ja erityisesti lastensuojelun tehtävissä. Lainsäädäntö ja viranomaislinjaukset mahdollistavat yhteisöpedagogien työskentelyn alalla, mutta käytännössä työllistyminen on vaikeutunut merkittävästi viranomaislinjausten ristiriitaisuuden vuoksi, sanoo Werning.
SDP:n Tuppurainen: Nyt on oltava pieni- ja keskituloisen ihmisen vuoro!8.4.2026 10:56:09 EEST | Tiedote
Hallitus ei tunnu ymmärtävän, millaista kamppailua arki juuri nyt monissa kodeissa on kohoavien hintojen ja nousevien kustannusten keskellä. Nyt on oltava pieni- ja keskituloisten ihmisten vuoro. Siksi Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä on mukana välikysymyksessä köyhyydestä ja elinkustannusten kasvusta.
SDP:n Suhonen: Hallitus maalaa ruosteen päälle - tasa-arvolaki ei estä syrjintää, jos sitä lisätään muualla7.4.2026 13:21:02 EEST | Tiedote
SDP:n Timo Suhonen pitää hallituksen tasa-arvolain muutosta pääosin kosmeettisena ja varoittaa, että samaan aikaan valmisteltu määräaikaisuuksien vapauttaminen voi lisätä raskaus- ja perhevapaasyrjintää.
SDP:n Suhonen jyrähtää: Hallitus on murtanut kansalaisten kriisinkestävyyttä2.4.2026 12:07:56 EEST | Tiedote
Savo-Karjalan vaalipiirin varkautelainen kansanedustaja Timo Suhonen korostaa hallituksen vastuuta suomalaisten kriisinkestävyydestä tällä hetkellä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

