SDP EDUSKUNTA

SDP:n Heinäluoma: Poliisin resurssit turvattava pitkällä aikavälillä

11.12.2020 10:56:48 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma on tyytyväinen siitä, että hallitus on sitoutunut turvaamaan poliisin resurssit ja kasvattamaan poliisien määrää. Tämän lisäksi hallitus ja eduskunta ovat tehneet useita täsmäpanostuksia poliisin resursseihin.

- Ydinasia on huolehtia poliisin perusrahoituksen riittävästä tasosta pitkällä aikavälillä. Tätä kautta mahdollistamme poliisille suunnitelmallisen toiminnan, jonka myötä poliisitoiminnan vaikuttavuutta voidaan parantaa. Menneiden vuosien krooninen alibudjetointi ja samanaikaisesti tapahtunut poliisin tehtävien monimutkaistuminen ja lisääntyminen ovat sotkeneet käytännön tason toimintaa ja heikentäneet poliisitoimen mahdollisuuksia suoriutua lakisääteisistä tehtävistään.

- Hallitus seuraa poliisin määrärahatarpeita tarkasti ja on tarvittaessa valmis tekemään lisäpanostuksia. Sen lisäksi, että poliisille lisättiin kuluvan vuoden budjettiin 7,5 milj. euron lisämääräraha poliisien määrän nostamiseen, on vuoden aikana lisäbudjeteilla lisätty poliisille miltei 40 miljoonaa euroa. Vaikka lisärahoitus on kohdennettu osin koronaviruksesta johtuviin menoihin, on samalla kuitenkin panostettu myös mm. poliisin operatiivisen toimintakyvyn turvaamiseen, ajoneuvoinvestointeihin, telekuuntelujärjestelmän uudistamiseen sekä harmaan talouden ja talousrikollisuuden toimenpideohjelman toteuttamiseen.

Valtiovarainvaliokunnalta uusia panostuksia turvallisuuteen

Vuonna 2021 panostetaan poliisien määrän lisäämisen ohella mm. ihmiskaupan ja verkossa tapahtuvien rikosten torjuntaan sekä toimintavalmiusaikojen parantamiseen erityisesti harvaan asutuilla alueilla. Eduskunnan valtiovarainvaliokunta täydensi osaltaan tulevan vuoden budjettia panostuksilla eläinsuojelupoliisi-toiminnan vahvistamiseen, tilannekuvan kehittämiseen tietoverkkorikollisuudesta ratsupoliisin hankintoihin osoittaen kuhunkin tarkoitukseen 200 000 euroa.

- Tietoverkkorikollisuus kasvaa nopealla tahdilla. Jotta pystymme puuttumaan siihen tehokkaasti, on paikallaan selkeyttää tilannekuvaa. Sen pohjalta pystytään poliisin resurssia kohdistamaan erityisen haitallisiin ja alueellisesti vaikuttaviin kohteisiin.

- Helsingin poliisilaitos perusti vuonna 2018 Suomen ensimmäisen eläimiin liittyviin rikoksiin keskittyvän tutkintaryhmän, joka on saanut laajalti kiitosta kansalaisilta ja eläinsuojeluviranomaisilta. Mallin edistäminen valtakunnallisesti parantaa eläinsuojelua ja helpottaa eläinsuojeluvalvontaa. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta8.9.2026 15:37:53 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.

SDP:n Haatainen: PISA-tulokset ovat vakava viesti – jokaisen lapsen oikeus oppia on turvattava8.9.2026 11:42:29 EEST | Tiedote

Tuoreet PISA 2025 -tulokset osoittavat, että suomalaisnuorten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa, mutta osaamisen pitkään jatkunut lasku on vakava huolenaihe. – Lukutaidon tulos on Suomessa nyt PISA-historian matalin. Heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmas. Tämän vuosituhannen alussa Suomi oli lukutaidon huippumaa. Nyt täytyy vakavasti pysähtyä sen äärelle, mikä on lukutaidon heikkenemisen taustalla. Lukutaito on kaiken lähtökohta, SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen korostaa.

Työttömyys ei saa pakottaa luopumaan opinnoista – SDP:n Laine-Nousimaa kysyy tutkinnon suorittamisesta työttömyysetuudella8.9.2026 11:13:34 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa on jättänyt kirjallisen kysymyksen työttömien mahdollisuuksista suorittaa tutkintoon johtavia opintoja työttömyysetuudella. Laine-Nousimaan mukaan työttömyysturvan pitää kannustaa ihmisiä sekä työn vastaanottamiseen että osaamisen kehittämiseen. Nykytilanteessa on kuitenkin vaarana, että ihminen joutuu työttömäksi jäädessään luopumaan opinnoistaan, vaikka tutkinnon voisi suorittaa loppuun työn ohessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye