SDP:n Heinäluoma toivoo hallituksen nostavan asuntopoliittisen ohjelman konkretiaa: Asumisen hintaan voi vaikuttaa poliittisilla päätöksillä
18.12.2020 14:53:01 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Työryhmän työ antaa pohjaa asuntopoliittisen ohjelman poliittiselle työstölle, mutta työtä on vielä paljon tehtävänä. SDP haluaa ohjelmaan rutkasti lisää konkretiaa sekä kunnianhimoiset tavoitteet asuntopolitiikan ylivaalikautiselle kehittämiselle, muistuttaa parlamentaarisessa työryhmässä SDP:tä edustanut kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
- SDP:n mielestä valtion tukemaa kohtuuhintaista asuntotuotantoa tarvitaan edelleen ja sitä tulee kehittää ja nostaa tuotannon tuet, tavoitteet ja laatu 2020-luvulle. On tarvetta luoda omistusasumiseen valtion tukema malli tuetun vuokra-asumisen rinnalle ja kehittää osuuskunta-asumista. On tärkeää myös varmistaa Valtion asuntorahaston tulonlähteet tuleville vuosikymmenille ja pitää rahasto edelleen YM:n alaisena ja sen varat asuntorakentamiseen kohdistettuna.
- Sen sijaan en pidä järkevänä työryhmän ehdottamaa asunto-osakkeiden ja kiinteistöjen varainsiirtoveron alentamista edes pitkällä aikavälillä tilanteessa, jossa valtion kassaan tarvitaan lisää katetta seuraavina vuosina. Vero kohdistuu jo nyt verrattain hyvätuloisiin ihmisiin eikä sillä ole asuntopolitiikan oikeudenmukaisuuden kanssa siten juuri tekemistä.
- Valtion tukemaa kohtuuhintaista asuntotuotantoa tarvitaan kaikissa suhdanteissa. Asuntopolitiikan ei pidä olla vain markkinoiden temmellyskenttä, vaan julkisen vallan, kuntien ja valtion päätöksillä voi ja pitää vaikuttaa siihen mihin rakennetaan, mitä rakennetaan ja millä hinnalla. Riittävällä, kohtuullisesti hinnoitellulla tonttitarjonnalla ja kohtuuhintaisuuden periaatteita noudattamalla taataan alemmat asumiskustannukset laadusta tinkimättä, mikä viime kädessä vaikuttaa myös korkeiksi nousseisiin asumistuen kustannuksiin. Maa- ja tonttipolitiikka ovat pääosin kuntien käsissä ja siellä on paljon ratkaisun avaimia asumisen hinnan alentamiseen ja laadun nostamiseen.
- Asuntopolitiikkaan on kauan haluttu pitkäjänteisyyttä. Työ käynnistyi jo viime vaalikaudella, kun eduskunnan tarkastusvaliokunta laati yksimielisen mietinnön asuntopolitiikan kehittämiskohteista ja moni asia eteni myös Sanna Marinin hallituksen ohjelmaan. Seuraava etappi on laatia riittävän tasokas ohjenuora selkeine tavoitteineen asuntopolitiikkaan seuraavaksi 8 vuodeksi. Sen käsittelee ja hyväksyy eduskunta ensi keväänä, toivottavasti jälleen yksituumaisesti, Heinäluoma sanoo.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Riitta Kaarisalo: SDP on suomalaisten luotetuin talouspuolue – hallituksen herpaantunut ote näkyy ihmisten luottamuksessa19.3.2026 13:19:16 EET | Tiedote
Tuore Maaseudun Tulevaisuuden kysely osoittaa, että suomalaiset luottavat talouden hoidossa eniten Sosialidemokraatteihin. Noin joka viides vastaaja pitää SDP:tä parhaana vaihtoehtona Suomen talouspolitiikan suunnannäyttäjäksi. SDP nousee luotetuimmaksi puolueeksi kaikissa ikäryhmissä ja laajasti eri puolilla maata. Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd.) ei pidä tätä yllätyksenä – kansa on puhunut.
Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän työyhteisöselvitys valmistui19.3.2026 11:15:00 EET | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä tilasi Työterveyslaitokselta (TTL) työyhteisöselvityksen saadakseen ulkopuolisen ja luotettavan tahon näkemyksen työyhteisön tilanteesta. TTL:n asiantuntijat haastattelivat kaikki ryhmän työntekijät. Selvityksessä ei noussut tietoon uusia häirintätapauksia. Kaikki ryhmässä tapahtuneet tapaukset ovat olleet jo aiemmin pääsihteerin tiedossa, ja niihin on puututtu sisäisesti tapahtumien jälkeen.
SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on havahtunut vihdoin omiin ongelmiinsa18.3.2026 15:43:29 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly pitää hyvänä, että hallitus on havahtunut vihdoin itse aiheuttamiinsa ongelmiin ja pyrkii korjaamaan niitä. Esityksen perusongelma, eli määräaikaisten työsopimusten lisääminen ja vieläpä ilman kunnollista perustetta, kuitenkin säilyy, korostaa Lyly.
SDP:n Kim Berg: Alipalkkaus jää usein ilman seuraamuksia – lainsäädännössä selvä aukko18.3.2026 15:30:20 EET | Tiedote
Kansanedustaja Kim Berg (sd.) korostaa, että työperäiseen hyväksikäyttöön puuttuva lainsäädäntö on tarpeellinen, mutta jättää edelleen katveeseen laajan joukon työntekijöitä, jotka kohtaavat alipalkkausta ilman, että se täyttää rikoksen tunnusmerkistöä.
SDP:n Suhonen: Rikoslain kiristäminen ei yksin pysäytä työperäistä hyväksikäyttöä18.3.2026 14:07:00 EET | Tiedote
Kansanedustaja Timo Suhonen (sd.) pitää työperäisen hyväksikäytön kitkemistä tarpeellisena, mutta muistuttaa että hallituksen esitys ei ole yksinään riittävä. Hyväksikäyttöön puuttuminen edellyttää myös keinoja, joilla työntekijät pääsevät käytännössä paremmin turvaamaan oikeuksiansa. Suhonen korostaa ammattiliittojen kanneoikeuden merkitystä osana kokonaisuutta. Hän on tehnyt asiasta lakialoitteen laiksi järjestökanteesta työsuhteeseen liittyvässä riita-asiassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
