SDP:n Heinäluoma toivoo hallituksen nostavan asuntopoliittisen ohjelman konkretiaa: Asumisen hintaan voi vaikuttaa poliittisilla päätöksillä
18.12.2020 14:53:01 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Työryhmän työ antaa pohjaa asuntopoliittisen ohjelman poliittiselle työstölle, mutta työtä on vielä paljon tehtävänä. SDP haluaa ohjelmaan rutkasti lisää konkretiaa sekä kunnianhimoiset tavoitteet asuntopolitiikan ylivaalikautiselle kehittämiselle, muistuttaa parlamentaarisessa työryhmässä SDP:tä edustanut kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
- SDP:n mielestä valtion tukemaa kohtuuhintaista asuntotuotantoa tarvitaan edelleen ja sitä tulee kehittää ja nostaa tuotannon tuet, tavoitteet ja laatu 2020-luvulle. On tarvetta luoda omistusasumiseen valtion tukema malli tuetun vuokra-asumisen rinnalle ja kehittää osuuskunta-asumista. On tärkeää myös varmistaa Valtion asuntorahaston tulonlähteet tuleville vuosikymmenille ja pitää rahasto edelleen YM:n alaisena ja sen varat asuntorakentamiseen kohdistettuna.
- Sen sijaan en pidä järkevänä työryhmän ehdottamaa asunto-osakkeiden ja kiinteistöjen varainsiirtoveron alentamista edes pitkällä aikavälillä tilanteessa, jossa valtion kassaan tarvitaan lisää katetta seuraavina vuosina. Vero kohdistuu jo nyt verrattain hyvätuloisiin ihmisiin eikä sillä ole asuntopolitiikan oikeudenmukaisuuden kanssa siten juuri tekemistä.
- Valtion tukemaa kohtuuhintaista asuntotuotantoa tarvitaan kaikissa suhdanteissa. Asuntopolitiikan ei pidä olla vain markkinoiden temmellyskenttä, vaan julkisen vallan, kuntien ja valtion päätöksillä voi ja pitää vaikuttaa siihen mihin rakennetaan, mitä rakennetaan ja millä hinnalla. Riittävällä, kohtuullisesti hinnoitellulla tonttitarjonnalla ja kohtuuhintaisuuden periaatteita noudattamalla taataan alemmat asumiskustannukset laadusta tinkimättä, mikä viime kädessä vaikuttaa myös korkeiksi nousseisiin asumistuen kustannuksiin. Maa- ja tonttipolitiikka ovat pääosin kuntien käsissä ja siellä on paljon ratkaisun avaimia asumisen hinnan alentamiseen ja laadun nostamiseen.
- Asuntopolitiikkaan on kauan haluttu pitkäjänteisyyttä. Työ käynnistyi jo viime vaalikaudella, kun eduskunnan tarkastusvaliokunta laati yksimielisen mietinnön asuntopolitiikan kehittämiskohteista ja moni asia eteni myös Sanna Marinin hallituksen ohjelmaan. Seuraava etappi on laatia riittävän tasokas ohjenuora selkeine tavoitteineen asuntopolitiikkaan seuraavaksi 8 vuodeksi. Sen käsittelee ja hyväksyy eduskunta ensi keväänä, toivottavasti jälleen yksituumaisesti, Heinäluoma sanoo.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Räsänen: Ei kai hallitus pyri johtamaan komissiota harhaan?31.10.2026 13:38:06 EET | Tiedote
Euroopan komissio pyysi lokakuun lopussa Suomelta lisätietoja ensi vuoden budjetista ja siitä, miten budjetti noudattaa neuvoston tammikuussa 2026 hyväksymää suositusta liiallisen alijäämän korjaamiseksi. Suomi poikkeaa tulevanakin vuonna komission asettamasta nettomenopolusta. Suomi toimitti vastauksen komissiolle eilen.
SDP:n Joona Räsänen perussuomalaisille: Lopettakaa selittäminen ja iskekää laskelmat tiskiin29.10.2026 17:54:58 EET | Tiedote
Perussuomalaiset eivät tunnu itsekään tietävän, mitä puolueen indeksijarru tarkoittaa eläkeläisille, sanoo Joona Räsänen.
Psoriasisförbundets ordförande Anette Karlsson: God vård är nödvändig, men fördomar kan inte behandlas med läkemedel29.10.2026 08:03:00 EET | Pressmeddelande
Psoriasisförbundets ordförande, riksdagsledamot Anette Karlsson (SDP), kräver nationellt stödmaterial för att stärka likabehandlingen av barn och unga med synliga kroniska sjukdomar i skolorna. På Internationella psoriasisdagen den 29 oktober vill Karlsson uppmärksamma hur fördomar och andras attityder påverkar barns och ungas självkänsla och vardag.
Psoriasisliiton puheenjohtaja Karlsson: Hyvä hoito on välttämätöntä, mutta ennakkoluuloja ei voi hoitaa lääkkeillä29.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote
Psoriasisliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson (sd.) vaatii valtakunnallista tukimateriaalia näkyviä pitkäaikaissairauksia sairastavien lasten ja nuorten yhdenvertaisuuden vahvistamiseksi kouluissa. Maailman psoriasispäivänä 29. lokakuuta Karlsson haluaa kiinnittää huomiota siihen, miten ennakkoluulot ja muiden ihmisten asenteet vaikuttavat lasten ja nuorten itsetuntoon ja arkeen.
SDP:n Paula Werning: Huoltovarmuus on koko yhteiskunnan yhteinen turvallisuuskysymys28.10.2026 16:18:21 EET | Tiedote
Ukrainan tärkein opetus on, että varautuminen tehdään rauhan aikana, mutta sen todellinen arvo mitataan kriisissä. Suomen on kyettävä turvaamaan ihmisten arki myös kaikkein vaikeimmissa olosuhteissa, summaa SDP:n Paula Werning. Tuore raportti kertaa Ukrainan opit Suomen huoltovarmuudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
