SDP:n Hussein al-Taee: Hallituksen kestävyystiekartassa oikeudenmukaisuutta yrityksille ja autoileville perheille
30.4.2021 14:16:35 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus pääsi sopuun puoliväliriihessään toimista työllisyyden, talouden ja ihmisten hyvinvoinnin vahvistamiseksi. Osana tätä kokonaisuutta hallitus teki myös ilmastotoimien puolivälitarkastelun, johon kuuluu tärkeänä osana kestävyystiekartta. Kestävyystiekarttaan on koottu sosiaalisen, taloudellisen ja ekologisen kestävyyden nykytila ja hallituksen tavoitteet vuodelle 2030. Tiekartta konkretisoi hallitusohjelman tavoitetta sosiaalisesti, taloudellisesti ja ekologisesti kestävästä yhteiskunnasta. Tätä SDP haluaa Sanna Marinin hallituksessa edistää.
-Ympäristövaliokunnan ja talousvaliokunnan jäsenenä edistän aktiivisesti kestävyystiekarttaa. Ympäristöystävällisten tavoitteiden ja luonnonmonimuotoisuuden säilyttäminen pitäisi pystyä tekemään elinkeinoelämää vaalien ja tukien. Talouskasvua voidaan saavuttaa panostamalla esimerkiksi uusiutuviin energiamuotoihin ja päästöttömämpään liikenteeseen, toteaa al-Taee
Hallituksen tavoitteena on hiilineutraali Suomi vuoteen 2035 mennessä, luonnon monimuotoisuuden köyhtymisen pysäyttäminen, biotalouden ja kiertotalouden edistäminen, ruokajärjestelmän kestävöittäminen sekä eläinten hyvinvoinnin parantaminen.
-Muutoksissa täytyy muistaa, että tavoitteet hiilineutraalista Suomesta pitää toteuttaa tavallisen kansalaisen näkökulmasta. Kunnat, valtio ja yritykset voivat näyttää mallia päästöjen vähentämisessä ja palkita positiivista muutosta. Kokonaisuutta ei voi sysätä yksittäisen ihmisen syliin ja pyytää häntä muuttamaan elämäntapojaan, jos kukaan isompi toimija ei näytä mallia. Pidän oikeudenmukaisuutta näissä asioissa erittäin tärkeänä, painottaa al-Taee.
Yksi riihen merkittävistä ympäristöpäätöksistä ilahduttaa myös autoilijoita. Vuoden vaiheessa päätettiin laskea täyssähköisten työsuhdeautojen verotusarvoa 170 eurolla kuukaudessa. Nyt myös kaasuautojen ja lataushybridien verotusarvoja tarkistetaan. Vähäpäästöisimpien mallien verotusarvoa lasketaan 85 eurolla kuukaudessa.
-Tästä on hyötyä myös autoilijoille, joilla ei ole mahdollisuutta työsuhdeautoon koska päätös tulee lisäämään vähän käytettyjen kaasu- ja lataushybridiautojen määrä markkinoilla muutaman vuoden kuluessa ja tukee tänä aikana latausinfran rakentamista. Voipa käydä niin että moni lapsiperhe löytää itselleen sopivan ja kohtuuhintaisen vähänkäytetyn lataushybridin juuri kun latausinfra on rakennettu tarpeeksi kattavaksi. Tämänlaisella autolla vaikkapa kauppareissut ja lasten harrastuskuskaukset on mahdollista ajaa hyvin edullisesti ja täysin päästöttömästi, jos käytössä on latausmahdollisuus, al-Taee toteaa.
-Liikenteen hiilidioksidipäästöt ovat merkittävät ja niitä pitää pystyä vähentämään. Päästövähennystavoitteisiin pitää päästä kuitenkin liikennettä tukien siten, että on mahdollisuus sekä kuljetusyrityksillä että yksittäisillä kuluttajilla ostaa vähemmän saastuttavia ajoneuvoja. Tämä on kannustavaa suomalaisille, päättää al-Taee.
Yhteyshenkilöt
Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Mika Hujanen, p. 046 923 1858
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Viitanen: Hallitus korottaa sairastamisen hintaa ja leikkaa vanhustenhoivasta samalla kun jakaa veronalennuksia suuryrityksille2.9.2026 14:03:09 EEST | Tiedote
-Orpon hallituksen budjettiriihen päätökset osuvat jälleen kaikkein heikoimmassa asemassa oleviin suomalaisiin, sanoo valtiovarainvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pia Viitanen (sd.). Hallitus päätti korottaa rajusti jo ennestään liian korkeita sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja lähes 88 miljoonalla eurolla.
SDP:n Piritta Rantanen: Kokoomus leikkaa nuorilta avun ja järjestöiltä työpaikat – lasku lähetetään hyvinvointialueille2.9.2026 12:22:40 EEST | Tiedote
Hallituksen päätös leikata sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustuksista ensi vuonna 84 miljoonaa euroa on kylmä poliittinen arvovalinta. STEA-avustukset leikkaantuvat ensi vuonna noin kolmanneksella, ja koko vaalikauden aikana sote-järjestöjen rahoitus romahtaa puoleen. SDP kansanedustaja Piritta Rantanen varoittaa, että hallitus ajaa alas ennaltaehkäisevää työtä, heikentää ihmisten mahdollisuuksia saada apua ajoissa ja siirtää kustannukset hyvinvointialueiden maksettaviksi.
SDP:n Suhonen: Milloin meille riittää?2.9.2026 12:13:16 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen ihmettelee Orpo–Purran lepsuilua ulkomaalaisen työvoiman hyväksikäytön estämisessä.
SDP:n Pia Hiltunen: Pohteen irtisanomiset ovat seurausta hallituksen epäonnistuneesta sote-politiikasta – En voi edes kuvitella, miltä työntekijöistä tuntuu2.9.2026 10:50:36 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on päättänyt irtisanoa 302 työntekijää. Kaikkiaan 511 ihmisen työsuhde päättyy. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen pitää tilannetta erittäin surullisena ja katsoo sen olevan suoraa seurausta hallituksen politiikasta, jossa julkisen sote-sektorin rahoitus ei pysy palvelutarpeen ja kustannusten kasvun mukana.
Kvarnström: Regeringen sviker tredje sektorn och människor i utsatt position2.9.2026 09:32:27 EEST | Pressmeddelande
Regeringen Orpo håller fast vid nedskärningar som drabbar tredje sektorn hårt. Enligt riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) från Raseborg är nedskärningarna både orättvisa och oskäligt stora.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
