SDP:n Hussein al-Taee: Hallitus jatkaa lasten ja nuorten vahvaa tukemista
1.9.2022 16:23:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Talousarvioesityksessä kerrotaan, että valtion tutkimus- ja kehittämistoiminnan rahoituksen kokonaissummaksi arvioidaan 2,4 miljardia euroa vuonna 2023. Summa sisältää hallituskaudella aiemmin päätetyt merkittävät panostukset yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen sekä Suomen akatemian rahoitukseen. Myös ammatillisen koulutuksen laatua vahvistetaan lisäämällä sen pysyvää rahoitusta 50 miljoonalla eurolla. Lisäksi koulupoissaolojen ehkäisyyn kehitetty sitouttavat kouluyhteistyön malli vakiinnutetaan, ja sille esitetään 8 miljoonan euron rahoitusta. Oppivelvollisuuden laajentamisen ja maksuttoman toisen asteen asteittaista toimeenpanoa jatketaan ja uudistukselle kohdennetaan 102 miljoonaa euroa ensi vuodelle.
- Perusopetuksen rahoitus kasvaa vuoteen 2023 yhteensä 37 miljoonaa euroa, ammatillisen koulutuksen rahoitus 22 miljoonaa euroa ja lukiokoulutuksen rahoitus 53,5 miljoonaa euroa. Lisäksi opiskelijoiden ateriatukea päätettiin nostaa. Tämä osoittaa, että hallitus haluaa vahvasti investoida lapsiimme ja nuoriimme, jotta oppimistuloksemme saadaan uuteen nousuun, al-Taee iloitsee.
Koulutukseen panostamisen lisäksi al-Taee iloitsee siitä, että riihessä päädyttiin tukemaan erityisesti lapsia ja lapsiperheitä. Hallitus on budjettiriihessä päättänyt muun muassa varhaiskasvatusmaksujen alentamisesta, loppuvuonna maksettavasta ylimääräisestä lapsilisästä ja määräaikaisista korotuksista useisiin etuuksiin.
- Tässä epävakaassa tilanteessa meidän tulee tukea ja auttaa heitä, jotka eniten apua tarvitsevat. Hintojen nousu vaikuttaa merkittävästi lapsiperheiden selviämiseen. Näillä keinoin pystymme takaamaan lasten hyvinvoinnin ja selviämisen myös jatkossa, al-Taee kertoo.
- Lisäksi Kansallisen lapsistrategia -toiminnon perustamiseen ehdotetaan 0,5 miljoonaa euroa. Hallitusohjelman mukaisesti lapsistrategialla vahvistetaan hallinnon ja päätöksenteon lapsenoikeusperusteisuutta. On arvovalinta tukea lapsia ja lapsiperheitä. Tämä on tulevaisuuteemme panostamista, al-Taee lopettaa.
Yhteyshenkilöt
Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Essi Huovinen, p. 050 349 7856
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Riitta Kaarisalo: Kokoomus lupaa taas kuuta taivaalta – faktat kertovat toista4.10.2026 13:22:33 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo lupaa suomalaisille jälleen talouskasvua, työllisyyttä ja miljardien säästöjä. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalon mukaan kokoomuksen puheita kannattaa verrata siihen, mitä faktat kertovat.
SDP:n Suhonen: Kokoomuksen väite kolmikannan hylkäämisestä on härskiyden huippu – Pääministeri on kerta toisensa jälkeen kieltäytynyt palaamasta kolmikantaan4.10.2026 13:05:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen syyttää SDP:tä sosiaalisessa mediassa siitä, ettei puolue enää luottaisi kolmikantaan. Väite on SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mukaan härskiyden huippu.
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorten äärioikeistolainen radikalisoituminen on pysäytettävä4.10.2026 10:02:10 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen on vakavasti huolissaan siitä, että nuoret radikalisoituvat äärioikeistolaiseen väkivaltaiseen ajatteluun.
SDP:n Aki Lindén: Hyvinvointialueiden yhdistämisen aika ei ole nyt4.10.2026 09:17:56 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Aki Lindén torjuu ajatuksen hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä ensi vaalikaudella. Lindénin mukaan alueiden yhdistämiseen ei ole tässä vaiheessa perusteita. Parlamentaarisessa valmistelussa enemmistö eduskuntapuolueista on suhtautunut nihkeästi hyvinvointialueiden yhdistämisiin.
SDP:n Helena Marttila: Hallitus on omilla toimillaan hankaloittanut yksinhuoltajien työllistymistä ja syventänyt lapsiperheiden köyhyyttä4.10.2026 09:12:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttila vaatii hallitukselta konkreettisia toimia yksinhuoltajien työllistymisen tukemiseksi. Marttila kommentoi perhevapaalla olevan ministeri Sanni Grahn-Laasosen haastattelua (HS 2.10.), jossa ministeri korosti vanhempien työllistymistä ratkaisuna perheiden köyhyyden vähentämiseen. Marttilan mukaan hallituksen tähänastiset päätökset ovat päinvastoin hankaloittaneet etenkin yksinhuoltajien työllistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
