SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hussein al-Taee: Meidän on laitettava Venäjä-viisumit hyllylle, kunnes EU löytää ratkaisunsa

28.7.2022 14:09:55 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Helmikuusta alkaen Venäjä on käynyt brutaalia hyökkäyssotaa Ukrainassa, mutta tästä huolimatta venäläiset voivat tulla lomailemaan Suomeen ja Suomen kautta muualle Eurooppaan. Lähes kaikki muut Venäjän rajanaapurit ovat keskeyttäneet turistiviisumeiden myöntämisen venäläisille, mutta Suomi käsittelee viisumihakemuksia edelleen. Hussein al-Taeen mukaan tähän on nyt tultava muutos.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Emme me voi teeskennellä, ettei tätä sotaa tapahdu, ottamalla keskiluokkaisia ja uusrikkaita venäläisiä turisteja Suomeen. Yhteisellä EU-linjalla on väliä. Nyt se linja pitää löytää nopeasti, al-Taee kirjoittaa Uusi Suomi-blogissaan.

al-Taee korostaa, että venäläinen päättäjä ei ymmärrä muuta kuin voimapolitiikkaa. Se on heikkoutta, että hyväksymme vieläkin turistiviisumeita. Nyt meidän tulisikin mahdollisimman nopeasti selvittää keino rajoittaa venäläisten viisumeita kansallisella tasolla, kunnes EU on muodostanut yhtenäisen linjan.

- Ulkoministeriöstä kerrotaan, että viisumien myöntämisen pysäyttämiseksi voitaisiin ryhtyä olemassa olevin valtuuksin, ilman lainmuutosta. Riittäisi, että jättäisi ottamasta vastaan viisumihakemuksia. Siihen tarvittaisiin vain poliittinen päätös, al-Taee kertoo.

- Sääntö-Suomi kyllä joustaa tarvittaessa, siitä on olemassa valitettava ennakkotapaus vuonna 2016, kun Migri hidasteli turvapaikkahakemusten käsittelyä. Kenties nyt voisimme jättää viisumihakemukset hyllylle seisomaan, lukuun ottamatta omaistensa luokse vierailevien venäläisten viisumeita, kunnes EU tekee omat johtopäätöksensä, hän jatkaa.

Vaikka Schengen-lainsäädäntö velvoittaa myös Suomea, eivät venäläisten turistimatkat Suomeen ole Venäjä-pakotteiden hengen mukaisia. Muutkin Venäjän rajamaat ovat tehneet kansallisen ratkaisun, ja Suomen tulisi tehdä niin myös. al-Taee korostaa, että meidän tulee löytää keino rajoittaa viisumeita lain puitteissa, kunnes saamme yhtenäisen lainsäädännön Schengen alueen kesken.

- Herätään uuteen muuttuneeseen todellisuuteen ajoissa. Näillä teoilla me myös ennakolta määrittelemme, millainen NATO-maa tulemme olemaan. Sellainen, joka siinä koalitiossa päätöksillään ei lähde sortamaan eikä vapauttamaan, vaan on mukana rakentamassa rauhallisempaa maailmaa. Ja alkuun meidän tulee laittaa venäläisten turismille stoppi, al-Taee lopettaa.

Voit lukea blogitekstin kokonaisuudessaan osoitteesta: https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/hussein-al-taee/meidan-on-laitettava-venaja-viisumit-hyllylle-kunnes-eu-loytaa-ratkaisunsa/

Yhteyshenkilöt

Hussein al-TaeeKansanedustaja

Yhteydenotot: avustaja Essi Huovinen, p. 050 349 7856

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Marttila: Yhdenvertaisuuden vahvistamisen sijaan ministerit vievät Suomea nyt väärään suuntaan27.3.2026 12:22:49 EET | Tiedote

Korkein oikeus (KKO) tuomitsi eilen (26.3.) täpärällä äänestyspäätöksellä kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd) kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Syytteen mukaan Räsäsen kirjoituksessa solvattiin homoseksuaaleja ryhmänä seksuaalisen suuntautumisen perusteella. SDP:n kansanedustaja Helena Marttila kertoo seuranneensa huolestuneena ministerien reaktioita tuomioon.

SDP:n Eloranta: Kansallisarkiston säästöt uhkaavat historian tutkimusta27.3.2026 12:15:19 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on huolestunut Kansallisarkiston säästösuunnitelmista. Elorannan mukaan toimipisteiden sulkeminen ja digitaaliseen toimintamalliin siirtyminen heikentävät tutkijoiden ja opiskelijoiden mahdollisuutta päästä käsiksi ja tutkia Kansallisarkiston historiallisia aineistoja. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.

Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituksen esitys vaarantaa kätilöiden saatavuuden26.3.2026 17:26:40 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition edustajat SDP:stä, vihreistä ja vasemmistoliitosta jättivät eriävän mielipiteen hallituksen esitykseen kätilökoulutuksen uudistamisesta. Esitys on kätilökoulutuksen osalta epäonnistunut ja vaikutuksiltaan haitallinen. Esitys tulisi lähettää uudelleen valmisteltavaksi, siten että kätilökoulutus muutettaisiin tutkintoon johtavaksi 120 opintopisteen laajuiseksi ylemmäksi ammattikorkeakoulututkinnoksi.

SDP:n Juha Viitala: Hallituksen hankintalakiuudistus uhkaa lopettaa kuntien yhteisen kehittämistyön26.3.2026 13:14:41 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Juha Viitala on huolissaan hallituksen hankintalain uudistuksen vaikutuksista kuntien yhteisille elinkeino- ja kehitysyhtiöille. Viitalan mukaan muun muassa Satakunnassa 12 kunnan yhteisomistuksessa olevan Prizztechin kaltainen yhteistoiminta ei olisi enää mahdollista hallituksen esityksen tullessa voimaan ja elinkeinojen kehittämistyö pirstaloituisi entisestään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye