SDP:n Hussein al-Taee: Paperittomien asianmukaisen asumisen takaaminen on osa koronaepidemian hidastamista
18.3.2020 08:15:43 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

”Paperittomat ovat suomalaisen järjestelmän ulkopuolella, tosin akuutin terveydenhuollon piirissä. Vaikka pääsy akuuttiin terveydenhuoltoon ei olisikaan ongelma, ongelmaksi voi tulla tiedonpuute viruksesta ja heikot asumisolosuhteet, joissa tautien leviämisellä on suurempi riski”, kertoo SDP:n kansanedustaja Hussein al-Taee.
”Paperittomien joukossa on myös lapsiperheitä. Poikkeuksellisia ratkaisuja tarvitaan nyt erityisesti lasten ja heidän vanhempiensa asumisolosuhteiden parantamiseksi ja terveyden turvaamiseksi.”
Al-Taee huomauttaa, että Suomi on sitoutunut niin kansallisessa lainsäädännössään kuin kansainvälisissä sopimuksissaan turvaamaan tasavertaisen oikeuden terveyteen jokaiselle yhteiskunnalliseen alkuperään katsomatta. Enemmistö Suomessa pitkään olleista turvapaikanhakijoista on kotoisin hauraista maista, joissa maailmanlaajuinen epidemia koettelee jo ennestään heikkoa terveydenhuoltojärjestelmää. Esimerkiksi Irakissa koronaviruksen takia vakavasti sairastuneille ei pystytä tarjoamaan riittävää sairaalahoitoa.
Hussein al-Taeen mukaan pikaisia toimia tulisi tehdä erityisesti kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden kohdalla, joita on tällä hetkellä maassa joidenkin arvioiden mukaan lähes kolme tuhatta ihmistä.
”Näin poikkeuksellisessa tilanteessa olisi perusteltua myöntää pitkään, jopa viisi vuotta päätöstä, odottaneille turvapaikanhakijoille oleskeluluvat inhimillisistä syistä, sillä korona-epidemian odotetaan jatkuvan vakavana pitkään niin meillä kuin myös muualla maailmassa. Tällä järjestelyllä umpikujaan ajautuneille paperittomille ihmisille voitaisiin taata asianmukainen asuminen ja siten pienentää viruksen leviämiseen liittyviä riskejä.”
”Keskiössä on turvapaikanhakijoiden ja paperittomien oikeusturvan takaaminen myös tulevaisuuden vastaavien kriisien varalle”, al-Taee linjaa.
Yhteyshenkilöt
Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot avustaja Emmi Mäkelän kautta, p. 050 322 0609
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallitus myöntää virheensä liian myöhään – hyvinvointialueet pakotettiin ensin rajuihin säästöihin, nyt annetaan lisäaikaa11.2.2026 15:28:12 EET | Tiedote
Orpon hallitus torjui pitkään vaatimukset lisäajan myöntämisestä hyvinvointialueille. Nyt sama hallitus on tuonut eduskuntaan esityksen, jolla alueille annetaan lisäaikaa vuoden 2027 tai 2028 loppuun saakka. SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaan mukaan lisäaika on välttämätön, mutta samalla se on hallitukselta myöhäinen tunnustus siitä, että alkuperäinen linja oli epärealistinen ja hyvinvointialueille vahingollinen.
SDP:n Aki Lindén: Lääkärille pääsy on hidastunut - THL:n tilastot osoittavat hallituksen vakavan virheen11.2.2026 15:22:07 EET | Tiedote
Suomalaisten pääsy lääkärin vastaanotolle ja etenkin lääkärin läsnävastaanotolle on THL:n tilastojen mukaan hidastunut, toteaa THL:n ylilääkäri Sara Launio Uutissuomalaisen haastattelussa (11.2.2026). SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén pitää THL:n tilastojen suuntaa erittäin huolestuttavana, mutta ei yllättävänä.
SDP:n Werning jätti kirjallisen kysymyksen sähkön hintapiikeistä – hallitus ei ole toteuttanut lupaamaansa kapasiteettimekanismia11.2.2026 13:43:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning on jättänyt kirjallisen kysymyksen ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalalle sähkön rajujen hintapiikkien hillitsemisestä ja hallitusohjelmaan kirjatun kapasiteettimekanismin edistämisestä.
SDP:n Suhonen: Kun lapsi tarvitsee huostaanottoa tai kiireellistä sijoitusta, läheissijoituksen on oltava ensisijainen vaihtoehto10.2.2026 16:19:17 EET | Tiedote
Perhehoitoliitto ry tiedotti tänään (tiistaina 10.2.2026) lastensuojelusta, että Suomessa lastensuojelun sijaishuolto on huomattavasti laitospainotteisempaa kuin Ruotsissa ja Norjassa. Perhehoitoliiton mukaan lastensuojelun sijaishuollon laitos- ja perhehoidon kokonaiskustannukset ovat kasvaneet Suomessa jopa 75 prosenttia vuosina 2015–24. Vuonna 2024 ne olivat jo yhteensä 1,2 miljardia euroa.
SDP:n Saku Nikkanen jätti kirjallisen kysymyksen kiellettyjen elintarviketuotteiden maahantuonnista10.2.2026 15:15:50 EET | Tiedote
Afrikkalainen sikarutto (ASF) on vakava ja jatkuva uhka suomalaiselle sianlihantuotannolle, elintarviketeollisuudelle ja viennille. Euroopassa ASF on jo aiheuttanut toimialalle merkittäviä taloudellisia menetyksiä. Myös Suomen kannalta yksittäiset tautitapaukset strategisissa kohdissa voisivat johtaa tuotannon ja viennin keskeytyksiin sekä pitkään elpymiseen, toteaa SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
