SDP:n Hussein al-Taee:Ihmisoikeusloukkaukset eivät voi enää jatkua - saamelaiskäräjälaki on saatettava voimaan tällä vaalikaudella

-Suomi on velvoitettu poistamaan nykyisestä saamelaiskäräjälaista kohdat, jotka rikkovat saamelaisten oikeuksia ja jotka rikkovat kansainvälisiä sopimuksia. Hetki muuttaa laki on nyt. Saamelaiskäräjälaki pitää saada läpi eduskunnasta tällä vaalikaudella, vaatii al-Taee.
YK:n ihmisoikeuskomitea on antanut ratkaisuja, joissa todetaan Suomen loukanneen kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskevaa kansainvälistä yleissopimusta. Myös YK:n rotusyrjinnän poistamista käsittelevältä komitealta Suomi on saanut ratkaisun, jossa todettiin, että Suomi rikkoo YK:n kaikkinaisen rotusyrjinnän poistamista koskevaa yleissopimusta.
-Saamelaiskäräjälain aiemmat valuviat on korjattava, jotta Euroopan Unionin ainoa alkuperäiskansa saa päättää itse omista asioistaan. Saamelaiskäräjälain uudistaminen, kuten saamelaiset itse haluavat, on nimenomaan ihmisoikeusasia, se ei ole mielipidekysymys. Suomen on osoitettava, että olemme ihmisoikeuksia kunnioittava, vahva oikeusvaltio, toteaa al-Taee.
Eduskunnan perustuslakivaliokunta järjesti julkisen kuulemisen saamelaiskäräjälain osalta, jossa oikeusministeriön kansliapäällikkö toi esiin ministeriön yksiselitteisen ja painokkaan kannan lain uudistamisen tarpeesta. al-Taee pitää hyvänä asiana, että julkinen kuuleminen järjestettiin, jotta pystyttiin oikomaan julkisuudessa esillä olleita vääriä ja epätosia väitteitä.
-Saamelaiset eivät kaipaa juhlapuheita, vaan he tarvitsevat tekoja ihmisoikeuksiensa toteutumisen puolesta. Meidän lainsäätäjien eduskunnassa on taattava ne heille hyväksymällä saamelaiskäräjälain uudistus, päättää al-Taee.
Saamelaisten kansallispäivää vietetään tänään helmikuun 6. päivänä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Mika Hujanen +358 46 923 1858
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme