SDP EDUSKUNTA

SDP:n Ilmari Nurminen: Politiikalla on merkitystä – asiakasmaksulain uudistus näyttää sen konkreettisesti

24.5.2021 15:06:20 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
SDP neuvotteli hallitusohjelmaan asiakasmaksulain uudistuksen ja se vietiin sosiaali- ja terveysvaliokunnassa läpi koronankin keskellä. Laki on rakennettu niin, että paljon palveluita käyttävien, monisairaiden ja etenkin pienituloisten ihmisten tilanne paranee. Muutokset astuvat voimaan heinäkuussa.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

– Uusi asiakasmaksulaki yhtenäistää maksujen määräytymisen koko Suomessa. Erityisesti tehostetussa palveluasumisessa maksut ovat vaihdelleet hyvin paljon. Esimerkiksi Tampereella lakimuutoksen myötä uusitaan 5000 asiakkaan palvelu- ja asiakasmaksupäätökset, kertoo kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Ilmari Nurminen (sd.). 

Jatkossa maksukattoon sisältyy enemmän palveluita, maksuttomuutta laajennetaan ja asiakasmaksuja selkiytetään. Pienituloiset voivat jatkossa hakea sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksun, myös terveyskeskusmaksun, alentamista ja kokonaan perimättä jättämistä, jos maksu vaarantaa toimeentulon.

– Lisäksi tehostetun palveluasumisen maksuille saadaan viimein pelisääntöjä. Jokaisen eläkkeen on riitettävä jatkossa maksuihin ja kaikille on jäätävä lakisääteinen käyttövara maksujen jälkeen omaan käyttöön, painottaa Nurminen.

– Politiikalla on merkitystä. Muistutuksena, että viime oikeistohallitus puolestaan nosti terveydenhuollon asiakasmaksuja 30%, leikkasi lääkekorvauksista muun muassa ottamalla käyttöön 50 euron omavastuun, leikkasi tyypin 2 diabeteslääkkeiden korvauksia merkittävästi ja poisti keliakiakorvauksen kokonaan. Tämän hallituksen linja on, että kenenkään on pidä joutua valitsemaan hoidon ja ruoan väliltä. Tätä tavoitetta kohti kuljemme, sanoo Nurminen. 

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote

Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus kasvattaa eriarvoisuutta – pienituloisten rahat eivät riitä arkeen24.10.2026 10:42:00 EEST | Tiedote

Pienituloisimpien ostovoima heikkenee samalla, kun hyvätuloisimpien ostovoima kasvaa. Laboren arvion mukaan ero ostovoiman kehityksessä on vuosina 2023–2026 yli 16 prosenttiyksikköä. Kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) vaatii hallitusta arvioimaan politiikkaansa myös niiden suomalaisten näkökulmasta, joiden rahat eivät tahdo riittää arjen välttämättömiin menoihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye