SDP:n Johan Kvarnström: SOTE-uudistus on järkevä ja malli vastuullinen
21.6.2021 07:29:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Uudistuksen tarpeellisuudesta vallitsee laaja yksimielisyys, tämän lisäksi Kvarnström ottaa selkeästi kantaa hallituksen sopimaan malliin.
- Sairaanhoidon kustannuspaine on suuri, ja ainoa järkevä ja vastuullinen asia on pyrkiä hillitsemään kustannusten kasvua. Siihen tarvitaan hyvinvointialueita. Kuntien välillä on suuria eroja sotetilanteessa, mikä on kestämätön perusta haasteeseen vastaamiselle. En näe asiaa siten, että kunnilta oltaisiin viemässä vapaus ja valta, vaan pikemminkin niin, että ne välttävät vastuun kustannusten noususta, johon niillä ei ole varaa tai johon ne pieninä toimijoina eivät voisi edes riittävästi vaikuttaa. Uudistus on tarpeen sosiaali - ja terveyspalvelujen turvaamiseksi ja kehittämiseksi kestävällä tavalla, Kvarnström sanoo.
Hän suhtautuu myönteisesti uudistukseen ilman yhtiöittämisvaatimuksia ja rahoituksen leikkaamista.
- Julkisella sektorilla on vastuu, kun taas yksityisillä palveluntuottajilla ja kolmannella sektorilla on edelleen tärkeä täydentävä rooli sosiaali - ja terveyspalvelujen tuottamisessa. Onneksi vältymme terveydenhuoltosektorin radikaalilta yksityistämiseltä, Kvarnström sanoo.
Hän on pahoillaan, että yhteiskunnallisessa keskustelussa on esiintynyt epäasiallisuuksia ja väitteitä, jotka eivät todellakaan pidä paikkaansa, muun muassa pelkoa tulevista irtisanomisista Uudellamaalla.
- Suurimpana haasteena on saada rekrytoitua lisää henkilöstöä. Tämä on hyvinvointialueille helpompaa kuin yksittäisille kunnille. Rahoitus kasvaa kaikilla alueilla, myös asukasta kohden laskettuna. Uudistukseen sisältyvä tasausjärjestelmä on perusteltu. Tärkeintä on, että turvaamme rahoituksen sen sijaan, että yhdistäisimme uudistuksen leikkausvaatimuksiin.
Kvarnström on iloinen siitä, että historiallinen uudistus toteutetaan nyt siten, että julkisia palveluita kehitetään sen sijaan, että ne myytäisiin muille toimijoille.
- Uudistus toteutetaan niiden arvojen mukaisesti, joita voimme kannattaa. Se huomioi alueelliset oikeudenmukaisuus - ja kielelliset oikeudet aiempaa paremmin, Kvarnström sanoo.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Espoolaisopettajilta hälyttävä viesti – koulujen väkivalta on arkipäivää ja vastuu kasautuu liikaa kouluille25.5.2026 14:02:18 EEST | Tiedote
Espoon kouluissa henkilöstöön kohdistuva väkivalta on lisääntynyt hälyttävällä tavalla. Opettajien tuoreet kokemukset (HS 25.5.) kertovat arjesta, jossa väkivalta ei ole poikkeus, vaan monin paikoin jokapäiväinen ilmiö. Espoolainen kansanedustaja Helena Marttila (sd.) muistuttaa, että koulujen tilanne heijastaa suoraan sosiaali- ja terveyspalvelujen tilannetta ja vaatii hallitukselta leikkausten perumista.
SDP:n varapuheenjohtaja Perholehto: Hallitus laahaa datakeskusten pelisääntöjen luomisessa25.5.2026 13:46:29 EEST | Tiedote
Suomen ei pidä tyytyä olemaan vain hyvä alusta datainfrastruktuurille. Suomen on oltava ennen kaikkea hyvä paikka maassamme eläville ihmisille ja ympäristölle. Siksi on perusteltua edellyttää datakeskustoimijoilta enemmän yhteiskuntavastuuta, toteaa SDP:n 3. varapuheenjohtaja Pinja Perholehto.
SDP:n Haatainen: Kulttuuripolitiikka on murroskohdassa – yhdenvertaisuus, tekijöiden asema ja kulttuurin arvostus turvattava25.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Sivistysvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) puhui tänään aamupäivällä Kulttuuripolitiikan tutkimuskeskus Cuporen tilaisuudessa, jossa julkaistiin raportti Suomen kulttuuripolitiikan tilanteesta. Haataisen mukaan kulttuuripolitiikassa on aika teoille, jotka osoittavat kulttuurin arvostuksen, sekä turvaavat yhdenvertaisen pääsyn kulttuurin ja taiteen äärelle.
SDP:n Skinnari: AI Gigafactory päätettävä nyt – Suomella mahdollisuus “uuteen Nokiaan”24.5.2026 11:00:35 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari vaatii hallitukselta nopeita päätöksiä Ouluun suunnitellun eurooppalaisen AI Gigafactoryn toteuttamiseksi. Skinnari puhui Tampereella SDP:n puoluekokouksen yhteydessä.
SDP:n Haatainen: Eurooppaan tarvitaan tasa-arvon ja syrjimättömyyden takapakeista varoittava järjestelmä23.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) esitteli perjantaina Euroopan neuvoston pysyvälle komitealle raportin parlamenttien ja tasa-arvoelinten yhteistyön parantamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

