SDP:n Johan Kvarnström: Tie 104 saadaan vihdoin kuntoon!
13.12.2022 09:56:05 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Tie 104 ja tarkemmin sanoen Fiskarsin ja Anskun välinen osuus saavat nyt valtiovarainvaliokunnan päätöksen mukaisesti 0,5 miljoonaa euroa uutta pinnoitusta varten. Kvarnströmin mukaan hanke on hyvä esimerkki siitä, että toisinaan arvostelua herättäneellä ”joululahjarahakäytännöllä” voi olla mahdollistava ja järkevä rooli.
- Tie 104 on niin huonossa kunnossa, että tienkäyttäjät ovat alkaneet välttää sitä, silloin kun se on mahdollista. Tie on ollut niin uskomattoman huonossa kunnossa, että tiedotusvälineet ovat toistuvasti raportoineet asiasta ja sen kunnostamisesta on tehty aloite Raaseporin kaupunginvaltuustolle. On oikeastaan hämmästyttävää, ettei tietä ole kunnostettu tähän tarkoitukseen varatulla yleisellä määrärahalla. ELY-keskus arvioi, että uusi pinnoitus maksaa tällä hetkellä miljoona euroa, mitä ei pystytä nykyisen rahoituksen turvin kattamaan. Valtio myöntämän puolen miljoonan euron lisärahoituksen pitäisi riittää hankkeen toteuttamiseen kokonaan. Snappertunan risteys teiden 25 ja 1102 välillä saa kokonaisuudessaan puoli miljoonaa euroa, sanoo Johan Kvarnström.
Kvarnström kiittää valtiovarainvaliokuntaa päätöksestä ja on tyytyväinen siitä, että koko liikennejaosto hyväksyi hänen sille esittämän vetoomuksen.
- Kiitos valiokunnalle päätöksestä! Valtion näkökulmasta kyse ei ole suuresta summasta, mutta monilla asukkaille ja matkailijoille ja siten myös Länsi-Uudenmaan alueelle tien parannuksella on merkittävä vaikutus.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Räsänen: Orpon on vihdoin kerrottava, mitä kokoomuksen kahden miljardin eläkeimuri todella tarkoittaa10.10.2026 08:49:28 EEST | Tiedote
Kokoomus on ilmoittanut, että ensi vaalikaudella eläkejärjestelmästä säästetään 2 miljardia euroa koskematta maksussa oleviin eläkkeisiin. Keskeiseksi keinoksi pääministeri Orpo mainitsi viikko sitten eläkeiän nopeamman nostamisen, mutta tällä viikolla hän kuitenkin totesi, että valtiovarainministeriön ehdotus eläkeiän nostosta ei ole realistinen. Pääministeri onkin saanut reilussa viikossa aikaan todellisen eläkesekoilun.
SDP:n Kymäläinen: Kokoomuksen Yle-leikkaukset uhkaavat satojen työpaikkoja9.10.2026 14:16:45 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää Yleisradion rahoitukseen 120 miljoonan euron lisäleikkausta ensi vaalikaudelle. Tämän mittaluokan leikkaukset uhkaavat koko Yleisradion toimintaa ja heikentävät suomalaisen mediakentän elinvoimaa, linjaa Yleisradion hallintoneuvoston jäsen Suna Kymäläinen.
SDP:n Suhonen kysyy kalateiden kieltoalueista – pelkää virtavesien vapauttamisten tyrehtymistä9.10.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on tänään perjantaina (9.10.2026) jättänyt kirjallisen kysymyksen kalateiden kalastuksenkieltoalueista valtioneuvoston asianomaisen jäsenen vastattavaksi.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Googlen hakkuut paljastavat vakavan puutteen ympäristövastuussa – ministerin on esitettävä ratkaisut9.10.2026 12:11:14 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma vaatii ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalalta konkreettisia toimia sen varmistamiseksi, ettei ympäristövaikutusten arviointia voi sivuuttaa ilman asianmukaisia seuraamuksia.
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksella on veroasioissa hyvin valikoiva muisti9.10.2026 09:42:03 EEST | Tiedote
-Kokoomuksella tuntuu tämän hallituskauden veroasioissa olevan varsin valikoiva muisti, kun ministeri puhuu kyselytunnilla, että hallitus ”ei ole lähtenyt korottamaan veroja” vaikka hallitus on kautensa aikana nostanut arvonlisäveroa kuin myös kiristänyt eläkkeensaajien verotusta, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
