SDP EDUSKUNTA

SDP:n Johannes Koskinen: Parlamentaarikot rauhan puolesta -ryhmä vaatii rokoteoikeudenmukaisuutta ja patenttisuojan purkamista koronahoidoille ja rokotteille

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Kansainvälisen parlamentaarikot rauhan puolesta -ryhmän (PHP) 15 maan kansanedustajat vetoavat yhteisessä rauhanagendassaan tiiviimmän kansainvälisen yhteistyön puolesta. Terveyttä, ympäristönsuojelua, osallistamista ja innovaatioita edistävässä toimenpideohjelmassa vaaditaan laajempaa julkisten ja julkisten ja yksityisten toimijoiden yhteistyötä globaalien ongelmien ratkaisemiseksi.

Koronakriisin myötä globaali keskinäisriippuvuus terveyskysymyksissä on tullut erittäin näkyväksi. Pandemiat eivät tunnista rajoja, eikä kulkutauteja ole tulevaisuudessakaan mahdollista pysäyttää ilman parempaa kansainvälistä yhteistyötä. Pandemiariskien globaali aikaisempi tunnistaminen ja nopeampi tiedonjako ovat jatkossa avainasemassa, kun pohditaan varautumista seuraaviin pandemiariskeihin koronan jälkeen.

Ryhmä kiinnittää huomiota siihen, että koronakriisissä rikkaat maat ovat varanneet omaan käyttöönsä suurimman osan rokotteista. Jatkossa suurempaan rokoteoikeudenmukaisuuteen pitäisi pyrkiä hajautetulla rokotetuotannolla. Lisäksi koronan ja tulevien pandemioiden kohdalla tulisi WTO:n kautta ottaa käyttöön hoitojen ja rokotteiden patenttisuojan purkava sopimus. Tämä olisi merkittävä ennakkotapaus tulevia kriisejä varten ja mahdollistaisi jatkossa nopeamman, tehokkaamman ja maailmanlaajuisesti oikeudenmukaisemman reagoinnin pandemioihin.

Suomesta parlamentaarikkoryhmään kutsutun SDP:n kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskisen mukaan ripeitä toimia tarvitaan.

- Rokotteiden nopea kehittäminen oli suuri kansainvälinen saavutus. Jatkossa rokotteiden kansainvälistä saatavuutta, myös köyhemmissä maissa, pitää tehostaa. Kattavin kansainvälisin sopimuksin on seuraavissa kriiseissä hoitojen ja rokotteiden valmistus ja saatavuus turvattava paremmin. Pandemiatilanteissa on voitava poiketa myös patenttisuojaa koskevista kansainvälisistä sopimuksista

Laajassa toimenpidesuositusten ohjelmassa nostetaan esiin ympäristö-, osallisuus-, terveys- ja innovaatiokysymysten ratkaisuja kasvavien keskinäisriippuvuuksien maailmassa.

Parliamentarians for Peace

https://www.p4p.global/

Toimenpidesuositukset

https://www.p4p.global/2021-peace-policy-platform

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Pelastustoimen perusta murenee – jopa 17 % Varsinais-Suomen sopimuspalokunnista vaarassa19.11.2025 15:35:05 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja Suomen sopimuspalokuntien liiton (SSPL) puheenjohtaja Paula Werning on erittäin huolissaan Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) käynnistämistä neuvotteluista, jotka voivat johtaa jopa 13 sopimuspalokunnan, sivuaseman tai puolivakinaisen palokunnan lakkauttamiseen. Pahimmillaan 17 prosenttia alueen sopimuspaloasemista katoaa pysyvästi. Tämä on äärimmäisen huolestuttava kehitys ja suora seuraus hallituksen riittämättömästä rahoituksesta, Werning sanoo.

SDP:n Pia Viitanen: Hallituksen talouslinja on kokenut vararikon19.11.2025 11:43:25 EET | Tiedote

Valtiovarainministeri Riikka Purran viesti EU-menettelyn käynnistymisestä osoittaa hallituksen talouspolitiikan uskottavuuden murentuneen lopullisesti, sanoo kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitanen (sd). – Nyt ei auta meriselitykset. Pääministeri Orpo ja ministeri Purra ajoivat täyttä vauhtia karille, suoraan EU:n tarkkailuluokan eturiviin. Tämä osoittaa, että hallituksen talouslinja on kokenut vararikon.

SDP:n Riitta Kaarisalo: Hallitus menettää talouspolitiikkansa viimeisenkin uskottavuuden19.11.2025 11:38:16 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo pitää erittäin vakavana, että valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ennakoi Suomen joutuvan EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn. Kaarisalon mukaan kyseessä on hallituksen epäonnistuneen talouspolitiikan kova oppiraha. – Käsittämättömintä on, että samaan aikaan valtiovarainministeri vähättelee eduskunnan edessä kasvun merkitystä Suomen taloudelle. Tarvitsemme tulo- ja menosopeutusta, mutta ilman kasvua ajaudumme täydelliseen kriisiin.

SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on toimillaan lamauttanut Suomen talouskasvun19.11.2025 11:33:46 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly pitää EU:n liiallisen alijäämän menettelyn uhkaa selvänä osoituksena siitä, että hallituksen talouspoliittinen linja on täysin epäonnistunut. – Talouskasvu on ollut mitätöntä koko hallituskauden ajan. Vuodelle 2025 luvataan vain 0,3–0,4 prosentin kasvua. Sen sijaan hallitus kiihdyttää velkaantumista, vaikka se lupasi lopettaa velaksi elämisen. Hallituksen talouslinjalta on pudonnut pohja pois.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye