SDP:n Johannes Koskinen: Täydentävä talousarvio turvaa rahapelituottojen edunsaajien aseman ensi vuodeksi
18.11.2021 16:44:45 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Rahapelihaitat arvioidaan yhteiskunnan kokonaishyvinvoinnin kannalta suuriksi. Haittoihin on siksi välttämättömäksi puuttua lainsäädännöllisin keinoin sekä lisäämällä rahapelaamisen vastuullisuustoimia.
Toimien seurauksena rahapelituotot kuitenkin pienentyvät merkittävästi. Samanaikaisesti pitää kyetä ehkäisemään rahapelihaittoja sekä turvaamaan kansalaisyhteiskunnan ja muiden edunsaajien toiminta. Monen edunsaajan kohdalla haastetta lisää se, että pitkäjänteinen työ vaatii vakaata rahoituspohjaa, joka ei heittele vuodesta toiseen pelituottojen tai lyhytaikaisten rahoituspäätösten mukaan.
Hallitus on asettanut valtiosihteerityöryhmän valmistelemaan esityksen järjestelmän uudistamisesta keväällä julkaistun Liikasen raportin pohjalta. Uudistuksia tulisi tehdä jo tällä hallituskaudella, jotta ne ovat voimassa vuosina 2024-25.
Tämän hallituskauden ajan tulevat rahapelituottoja jakavien ministeriöiden budjettiesitykset olemaan keskeisiä rahanjaon osalta. Aiheeseen tullaan todennäköisesti palaamaan 2023 budjettiriihessä.
Pidemmällä aikavälillä on tärkeää saavuttaa rahapelituottojen käytön yleisistä periaatteista laaja parlamentaarinen yhteisymmärrys. Järjestötyön edellytykset pitää turvata pitkäjänteisesti yli vaalikausien ulottuvalla rahoitusmallilla. Tätä tarkoitusta varten on asetettu parlamentaarinen seurantaryhmä, jota vetää valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen (sd).
- Kulttuuria, tiedettä, liikuntaa ja muuta hyvinvointia edistävän arvokkaan työn rahoitusta ei ole varaa vaarantaa. Siksi on tärkeää löytää uusi ja vakaa rahoituspohja edunsaajien toiminnalle. Parlamentaarisen seurantaryhmän tavoitteena on varmistaa rahoituspohjan pitkäjänteisyys, Koskinen toteaa.
Yhteyshenkilöt
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Eläkeläisten kurittamiselle on tultava stoppi8.10.2026 16:32:16 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen politiikka on vienyt erityisesti pienituloisten eläkeläisten asemaa täysin väärään suuntaan. SDP:n Paula Werning muistuttaa, että hallituksen tekemät leikkaukset ja maksujen korotukset kasaantuvat usein samojen ihmisten maksettaviksi. Hän vaatii hallitusta lopettamaan eläkeläisten toimeentulon jatkuvan kiristämisen.
SDP:n Aki Lindén: Sote-alueiden toimintakulujen muutos merkittävästi julkisen keskustelun mielikuvia maltillisempaa8.10.2026 12:35:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, ex-ministeri Aki Lindénin mukaan Helsingin Sanomien vertailu sote-alueiden toimintakulujen viime vuosien muutoksesta on hyvä muistutus siitä, miksi sote-taloudesta on syytä keskustella faktojen, ei mielikuvien pohjalta.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallituspuolueet tulivat SDP:n linjalle vesilakiasiassa – vaelluskalat eivät voi odottaa vuosikymmeniä8.10.2026 12:28:50 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätalousvaliokunta antoi tänään kriittisen lausuntonsa hallituksen esityksestä vesilain muuttamiseksi. Valiokuntakäsittelyssä hallituspuolueiden edustajat yhtyivät kritiikkiin hallituksen alkuperäisen esityksen puutteista. – On merkittävää, että hallituspuolueet tulivat valiokunnassa SDP:n linjalle ja tunnistivat esityksen ongelmat. Saimme yhdessä aikaan lausunnon, jossa edellytetään puutteiden korjaamista. Nyt ympäristövaliokunnan on otettava nämä huomiot vakavasti ja korjattava esitystä tai palautettava se uudelleen valmisteltavaksi, toteaa kansanedustaja Piritta Rantanen, SDP:n maa- ja metsätalousryhmän vastaava.
SDP:n Jani Kokko: EU:n on käännettävä solidaarisuus itään – Venäjän jäädytetyt varat käyttöön7.10.2026 16:37:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokon (sd.) mukaan EU:n tulevassa monivuotisessa rahoituskehyksessä on mietittävä koheesiorahojen käyttöä uudelleen. Kokon mukaan Venäjän hyökkäyssodan seurauksista merkittävästi kärsineen Suomen asema pitää huomioida paremmin. Samalla Venäjän jäädytettyjä varoja on voitava käyttää.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisäsi jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaheikennyksellä7.10.2026 15:49:45 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 109-53 mietinnön, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitämisestä on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla. Jos tämä ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus poisti tämän oikeuden ja antoi viimesijaisen päätöksen säästövapaan ajankohdasta työnantajalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
