SDP:n Johannes Koskinen: Täydentävä talousarvio turvaa rahapelituottojen edunsaajien aseman ensi vuodeksi
18.11.2021 16:44:45 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Rahapelihaitat arvioidaan yhteiskunnan kokonaishyvinvoinnin kannalta suuriksi. Haittoihin on siksi välttämättömäksi puuttua lainsäädännöllisin keinoin sekä lisäämällä rahapelaamisen vastuullisuustoimia.
Toimien seurauksena rahapelituotot kuitenkin pienentyvät merkittävästi. Samanaikaisesti pitää kyetä ehkäisemään rahapelihaittoja sekä turvaamaan kansalaisyhteiskunnan ja muiden edunsaajien toiminta. Monen edunsaajan kohdalla haastetta lisää se, että pitkäjänteinen työ vaatii vakaata rahoituspohjaa, joka ei heittele vuodesta toiseen pelituottojen tai lyhytaikaisten rahoituspäätösten mukaan.
Hallitus on asettanut valtiosihteerityöryhmän valmistelemaan esityksen järjestelmän uudistamisesta keväällä julkaistun Liikasen raportin pohjalta. Uudistuksia tulisi tehdä jo tällä hallituskaudella, jotta ne ovat voimassa vuosina 2024-25.
Tämän hallituskauden ajan tulevat rahapelituottoja jakavien ministeriöiden budjettiesitykset olemaan keskeisiä rahanjaon osalta. Aiheeseen tullaan todennäköisesti palaamaan 2023 budjettiriihessä.
Pidemmällä aikavälillä on tärkeää saavuttaa rahapelituottojen käytön yleisistä periaatteista laaja parlamentaarinen yhteisymmärrys. Järjestötyön edellytykset pitää turvata pitkäjänteisesti yli vaalikausien ulottuvalla rahoitusmallilla. Tätä tarkoitusta varten on asetettu parlamentaarinen seurantaryhmä, jota vetää valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen (sd).
- Kulttuuria, tiedettä, liikuntaa ja muuta hyvinvointia edistävän arvokkaan työn rahoitusta ei ole varaa vaarantaa. Siksi on tärkeää löytää uusi ja vakaa rahoituspohja edunsaajien toiminnalle. Parlamentaarisen seurantaryhmän tavoitteena on varmistaa rahoituspohjan pitkäjänteisyys, Koskinen toteaa.
Yhteyshenkilöt
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Kansalaisjärjestöiltä leikkaaminen osuu väistämättä kohtaavaan työhön17.6.2026 17:15:30 EEST | Tiedote
– Jätin kirjallisen kysymyksen Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen STEA:n päättämistä uusista avustuskriteereistä. Ministeri Rydmanin mukaan sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat avustusleikkaukset eivät kohdistu asiakkaita kohtaavaan työhön. Näin asia ei kansalaisjärjestöjen mukaan ole. Sotejärjestöjen avustuksia leikataan puoleen näiden uudistusten kanssa samanaikaisesti. Näin suuria muutoksia avustukseen ei voida tehdä ilman, että se vaikuttaa myös kohtaavaan työhön. Vaikuttaa siltä, että STEAn avustuspolitiikan muutoksilla halutaan vaientaa kansalaisjärjestöjen vaikuttamistyötä sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Kansalaisten äänen on kuuluttava keskusjärjestöjen vaikuttamis- ja neuvontatyön kautta jatkossakin, vaatii kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu17.6.2026 15:04:58 EEST | Tiedote
-Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu. Viimeisin näyttö tästä saatiin, kun työministeri Marttinen (kok.) siunasi yritysvastuun neuvottelukunnan päätöksen, jolla aggressiivista verosuunnittelua markkinoineen konsulttiyhtiö KPMG:n toiminta painettiin villaisella, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: EU:n on vahvistettava ulko- ja turvallisuuspolitiikkaansa siirtymällä määräenemmistöpäätöksentekoon17.6.2026 14:38:24 EEST | Tiedote
Eduskunnassa on tänään käyty palautekeskustelu valtioneuvoston ajankohtaisselonteosta ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta. Se täydentää aiempaa selontekoa vuodelta 2024 ottaen huomioon muutokset maailmanpoliittisessa tilanteessa.
SDP:n Filatov: Järjestöjen tukien leikkaukset vaientavat kansalaisyhteiskuntaa17.6.2026 10:22:26 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoituksen leikkaukset ja avustuskriteerien kiristäminen ovat paljon enemmän kuin säästötoimia, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov.
SDP:n Eveliina Heinäluoma ja Saku Nikkanen: Hallitus leikkaa lähes 400 miljoonaa euroa hyvinvointialueilta17.6.2026 09:17:58 EEST | Tiedote
Hallintovaliokunta sai eilen 16.6. valmiiksi mietintönsä hyvinvointialueiden rahoituslakiin esitetyistä muutoksista. SDP:n hallintovaliokunnan jäsenet vaativat vastalauseessaan esityksen hylkäämistä. Hallitus perustelee muutoksia tarpeella kehittää rahoitusmallia vastaamaan paremmin hyvinvointialueiden erilaisia olosuhteita, palvelutarpeita ja alueellisia haasteita. Samalla esitys kuitenkin vähentää hyvinvointialueiden rahoitusta lähes 400 miljoonalla eurolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
