SDP:n kansanedustaja Heinäluoma: Vapaaehtoista päästökompensaatiota koskeva lakimuutos etenee
27.11.2020 15:04:02 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Ilmastonmuutoksen torjumisen kannalta lakiesityksen edistyminen on merkittävä asia. Vapaaehtoisuuteen perustuva kompensaatio ei ratkaise hiilipäästöjen suuruuteen liittyvää ongelmaa, mutta sen avulla pystymme edistämään ilmakehässä olevan hiilen sitoutumista maaperään. Kompensaatio olisi yksi väline lisää työkalupakkiin. Se mahdollistaa kansalaisille ja yhteisölle helpon tavan osallistua ilmastotalkoisiin niin halutessaan, painottaa kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
- Jätimme usean kansanedustajan toimesta keväällä lakialoitteen, jossa esitettiin päästökompensaatiopalveluiden ja rahankeräyslain nykyisen ristiriidan poistamista. Asia nousi esille, kun poliisihallitus tulkitsi lainsäädäntöön nojaten päästökompensaation vastikkeettomaksi hyödykkeeksi, jonka myymiseen tarvitaan rahankeräyslupa. Poliisitutkinnan vuoksi esimerkiksi Finnair keskeytti lippukauppansa päästöhyvityspalvelun, taustoittaa Heinäluoma.
Vapaaehtoisen päästökompensaatiotoiminnan tarkoituksena on mahdollistaa esimerkiksi juuri matkustamisesta tai hankittavan tuotteen valmistamisesta aiheutuneiden kasvihuonepäästöjen hyvittäminen maksua vastaan. Tämä toiminta on lisääntynyt Suomessa viime vuosina, yhtenä mainittavana esimerkkinä Kompensäätiön toiminta. Tämä uusi toiminnan muoto on herättänyt kysymyksiä toiminnan suhteesta yleishyödyllisiä rahankeräyksiä pääasiassa sääntelevään rahankeräyslakiin.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Suomen investointeja ei pidä ohjata nykyisen sähköntuotannon kartan perusteella17.9.2026 09:23:40 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning varoittaa, että sähkömarkkinalain uudistus heikentää Suomen kilpailukykyä kansainvälisistä investoinneista, jos sähköverkon liityntäkapasiteetin priorisointi alkaa käytännössä ohjata uusia investointeja sinne, missä sähköntuotantoa on jo ennestään paljon.
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituspuolueet rikkovat eduskunnan valiokuntien välistä työnjakoa seurauksista välittämättä16.9.2026 18:16:10 EEST | Tiedote
Eduskunnassa äänestettiin tänään siitä, voidaanko hallituksen esitystä sote-tutkimuslakipaketista käsitellä sote-valiokunnan sijasta sivistysvaliokunnassa. Eduskunta päätyi tänään äänin 82–72 hyväksymään puhemiesneuvoston eilisen esityksen siitä, että sote-valiokunnan sijasta hallituksen esityksen mietintövaliokuntana toimisi sivistysvaliokunta.
SDP:n Helena Marttila: Hyvinvointialueet tarvitsevat työrauhan – puheet alueiden yhdistämisestä tulisi haudata16.9.2026 14:49:54 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja hyvinvointialueiden tulevaisuutta pohtivan parlamentaarisen työryhmän jäsen Helena Marttila katsoo, että hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä käytävä keskustelu uhkaa tarpeettomasti alueiden kehittämistyötä.
SDP:n Mika Kari: Varusmiesten päivärahat kaksinkertaistettava tulevan vaalikauden aikana16.9.2026 14:42:19 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Mika Kari katsoo, että varusmiesten taloudellisia etuuksia on korotettava tulevalla vaalikaudella osana puolustusmenojen kasvattamista. Kari pitää tärkeänä, että lisärahoitusta ohjataan myös sinne, missä maanpuolustuksemme perustaa luodaan.
SDP:n Piritta Rantanen: Maataloustukien pitää tukea tuotantoa, ei näennäisviljelyä16.9.2026 14:39:11 EEST | Tiedote
– Kun käytämme satoja miljoonia vuosittain maataloustukeen, on järjestelmän turvattava suomalaista ruoantuotantoa, huoltovarmuutta ja elinvoimaisia tiloja, totesi kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) eduskunnassa käydyssä välikysymyskeskustelussa tänään. – Suomella ei ole varaa järjestelmään, jossa aktiivinen viljelijä etsii peltoa ja tuottamaton pelto kerää tukia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
