SDP:n kansanedustaja Heinäluoma: Vapaaehtoista päästökompensaatiota koskeva lakimuutos etenee
27.11.2020 15:04:02 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Ilmastonmuutoksen torjumisen kannalta lakiesityksen edistyminen on merkittävä asia. Vapaaehtoisuuteen perustuva kompensaatio ei ratkaise hiilipäästöjen suuruuteen liittyvää ongelmaa, mutta sen avulla pystymme edistämään ilmakehässä olevan hiilen sitoutumista maaperään. Kompensaatio olisi yksi väline lisää työkalupakkiin. Se mahdollistaa kansalaisille ja yhteisölle helpon tavan osallistua ilmastotalkoisiin niin halutessaan, painottaa kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
- Jätimme usean kansanedustajan toimesta keväällä lakialoitteen, jossa esitettiin päästökompensaatiopalveluiden ja rahankeräyslain nykyisen ristiriidan poistamista. Asia nousi esille, kun poliisihallitus tulkitsi lainsäädäntöön nojaten päästökompensaation vastikkeettomaksi hyödykkeeksi, jonka myymiseen tarvitaan rahankeräyslupa. Poliisitutkinnan vuoksi esimerkiksi Finnair keskeytti lippukauppansa päästöhyvityspalvelun, taustoittaa Heinäluoma.
Vapaaehtoisen päästökompensaatiotoiminnan tarkoituksena on mahdollistaa esimerkiksi juuri matkustamisesta tai hankittavan tuotteen valmistamisesta aiheutuneiden kasvihuonepäästöjen hyvittäminen maksua vastaan. Tämä toiminta on lisääntynyt Suomessa viime vuosina, yhtenä mainittavana esimerkkinä Kompensäätiön toiminta. Tämä uusi toiminnan muoto on herättänyt kysymyksiä toiminnan suhteesta yleishyödyllisiä rahankeräyksiä pääasiassa sääntelevään rahankeräyslakiin.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Jani Kokko: EU:n on käännettävä solidaarisuus itään – Venäjän jäädytetyt varat käyttöön7.10.2026 16:37:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokon (sd.) mukaan EU:n tulevassa monivuotisessa rahoituskehyksessä on mietittävä koheesiorahojen käyttöä uudelleen. Kokon mukaan Venäjän hyökkäyssodan seurauksista merkittävästi kärsineen Suomen asema pitää huomioida paremmin. Samalla Venäjän jäädytettyjä varoja on voitava käyttää.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisäsi jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaheikennyksellä7.10.2026 15:49:45 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 109-53 mietinnön, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitämisestä on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla. Jos tämä ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus poisti tämän oikeuden ja antoi viimesijaisen päätöksen säästövapaan ajankohdasta työnantajalle.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus heikentää jälleen työntekijöiden oikeusturvaa lakkauttamalla työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen7.10.2026 15:00:27 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 108–53 mietinnön, jossa päätettiin työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen tehtävien lakkauttamisesta. Käytännössä kyse on jälleen yhdestä työelämän turvarakenteesta, jota hallitus heikentää ilman oikeita perusteita.
SDP:n Suhonen: Orpon hallitus purkaa työntekijöiden oikeusturvaa pala palalta7.10.2026 14:53:26 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 108-53 mietinnön, jossa päätettiin työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen tehtävien lakkauttamisesta. Kyseessä on ollut hallitusohjelman ulkopuolinen hanke. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen näkee juuri hyväksytyt lakimuutokset jälleen yhtenä Orpon hallituksen keinona heikentää työntekijöiden asemaa.
SDP:n Helena Marttila: Hallituspuoleet ratsastavat härskisti kaksilla rattailla aborttikysymyksessä7.10.2026 11:11:51 EEST | Tiedote
Länsi-Uudenmaan aluevaltuuston kokouksessa (6.10.) nähtiin erikoinen näytelmä, kun peräti viisi puoluetta jätti valtuustoaloitteen aborttimaksujen yhdenmukaistamisesta vastalauseena Orpon hallituksen suunnitelmille eritellä asiakasmaksu raskaudenkeskeytyksen syyn perusteella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
