SDP EDUSKUNTA

SDP:n kansanedustaja Hussein al-Taee: Suomalaisella hoitajalla on myös ihmisoikeutensa

10.12.2021 14:40:53 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Helsingin Sanomat julkaisi perjantaina 10.12. artikkelin, jossa kerrottiin HUS:n peruneen jo aiemmin koronahoitajille luvatut palkanlisät. Kuohunta koskee HUS:n sydän- ja keuhkokeskusta, jossa toimialajohtaja oli päättänyt laittaa maksuun merkittävästä hoitajapulasta kärsiville osastoille määräaikaisia tehtävälisiä. Nyt HUS:n vt. toimitusjohtaja on kuitenkin evännyt päätöksen. HUS:n hallituksen puheenjohtajalle sähläys on tullut täytenä yllätyksenä. Koko korona-ajan hoitajien puolesta puhunut SDP:n kansanedustaja Hussein al-Taee pitää päätöstä erittäin huonona.

- Tänään vietetään kansainvälistä ihmisoikeuksien päivää. Nämä ihmisoikeudet kuuluvat kotimaassa niin potilaille kuin heitä hoitavalle henkilökunnalle. Sairaaloiden henkilökunta on joutunut todella ahtaalle jo kahden vuoden ajan johtuen koronan aiheuttamasta lisätaakasta ja myös lainsäädännöllisistä lisävelvoitteista. Hoitajien pitää saada heille luvatut tehtävälisät, jotka ovat pieni apu kaiken heidän kokemansa rinnalla. HUS:n täytyy pitää luvatut päätökset, toteaa al-Taee.

HUS:n sydän- ja keuhkokeskuksen yksiköstä on irtisanoutunut henkilökuntaa lyhyen ajan sisään ja sijaisten saaminen on erittäin vaikeaa. Osa työntekijöistä on poissa muista syistä. Hoitohenkilökunnan jaksaminen on noussut koko korona-ajan yhä enemmän esille. HUS ei ole ainoa sairaanhoitopiiri, joka kärsii työntekijäpulasta, ennen kaikkea hoitajien osalta. Ongelma on koko Suomen laajuinen.

- Hoitohenkilökunta on tehnyt jo enemmän kuin kaikkensa tämän epidemian hoidossa. Hoitajat esimerkiksi teholla ja leikkaussaleissa altistavat päivittäin itsensä tappavan virustaudin armoille hoitaessaan koronapotilaita. Tämän täytyy jo näkyä parempana toimeentulona ja arvostuksena. Kohta meillä ei ole enää hoitajia sairaaloissa, painottaa al-Taee.

HUS:n on tarkoitus käsitellä tehtävälisäasiaa viikon 50 aikana. HUS:n hallituksen puheenjohtaja on pyytänyt hallitukselle selvityksen asiasta.

- Toivon, että kaikissa sairaanhoitopiireissä käydään samanlaiset keskustelut ja esille noussut asia otetaan vakavasti. Emme ole selvinneet emmekä selviä koronasta ilman itsensä alttiiksi laittavaa hoitohenkilökuntaa. Se täytyy aina muistaa, päättää al-Taee.

Yhteyshenkilöt

Hussein al-TaeeKansanedustaja

Yhteydenotot: avustaja Mika Hujanen, p. 046 923 1858

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n välikysymyspuheenvuoro välikysymykseen hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:13:36 EEST | Tiedote

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja, välikysymyksen 1. allekirjoittaja Tytti Tuppurainen Muutokset puhuttaessa mahdollisia. Arvoisa puhemies, Jokainen hallitus valitsee itse tavoitteensa. Kun suomalaiset viime eduskuntavaalien alla kuuntelivat silloisten oppositiopuolueiden, kokoomuksen ja perussuomalaisten vaalipuheita, ihmisille luvattiin seuraavaa: Nyt piti olla aika talouden käänteelle. Nyt piti lopettaa tuhlailu ja velaksi eläminen. Nyt piti luoda maahan kasvua ja suomalaisiin yrityksiin 100 00 uutta työpaikkaa. Kokoomuksen johdolla piti alkaa uusi uljas kasvun aikakausi. Vaalien jälkeen hallituksen muodostaja, nykyinen pääministeri Orpo vakuutti keväällä 2023, että velkaantuminen taitetaan. Ja vieläpä niin, että keneltäkään ei tulla vaatimaan mahdottomia. Hallituskautta on nyt takana kolme vuotta, eikä hallitus ole onnistunut yhdessäkään sen talouspolitiikan lupauksista. Lupaus työpaikoista ei toteudu. Lupaus velkaantumisen taittamisesta ei toteudu. Lupaus kasvusta ja hyvinvoinnista jä

SDP:n Kumpula-Natri: SDP:n Miapetra Kumpula-Natri: Suomella on edelleen kotiuttamatta lähes 30 % EU:n elpymistuen rahoista. Miksi hallitus viivyttelee?11.5.2026 16:54:19 EEST | Tiedote

Tähän mennessä Suomelle on myönnetty 71 prosenttia kokonaissummasta, joka Suomelle on allokoitu EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä. Kuitenkin vielä lähes 30 prosenttia on myöntämättä. — Hallituksen vastuulla on Suomi, mutta vältteleekö se vastuutaan Espanjan pohdiskelulla? kysyy Miapetra Kumpula-Natri.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye