SDP:n kansanedustaja Jukka Gustafsson: Vain hyvinvoiva lapsi ja nuori voi oppia
29.3.2022 14:59:08 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– Pääministeri Marinin hallituskaudella olemme kääntäneet koulutuspolitiikkamme suunnan. Nyt jos koskaan koulutus tarvitsee pitkäjänteistä kehittämistä ja resurssien määrätietoista vahvistamista, Gustafsson sanoo.
– Sosialidemokraateille erityinen silmäterä on peruskoulun - koko kansan koulun - kehittäminen. Hallituksen pitää valmistella toimenpideohjelma, jolla varmistetaan jokaisen oppilaan perusopetuksen aikana vaadittavien perustaitojen - lukutaidon, kirjoittamisen, laskemisen - oppiminen. Perusasteella pitää pystyä hankkimaan sellaiset tiedot ja taidot, että nuori pärjää toisen asteen koulutuksessa, painottaa Gustafsson ja jatkaa:
– Koronan aiheuttama hyvinvointi- ja oppimisvaje pitää korjata. Vain hyvinvoiva lapsi ja nuori voi oppia. Oppimisen tuen järjestelmä tulee uudistaa koko koulutuspolulla. Oppimisvaikeuksien varhainen tunnistaminen ja oikea-aikainen tuki on tärkeää perustaitojen oppimisessa ja jatko-opintojen mahdollistamiseksi. Sosialidemokraatit haluavatkin kehittää oppimisen tukea kokonaisuutena, varhaiskasvatuksesta oppivelvollisuusiän loppuun.
Gustafssonin mukaan sosialidemokraatit ovat sitoutuneet siihen, että TKI-rahoitus nostetaan 4 prosenttiin BKT:stä vuoteen 2030 mennessä. Tämä tarkoittaa myös korkeakoulutettujen määrän lisäämistä ja vahvaa panostusta jo työiässä olevien osaamisen kehittämiseen. Digivihreässä siirtymässä paras muutosturva on osaamisen päivittäminen jatkuvan oppimisen avulla.
Gustafsson nosti myös esille puheessaan yleissivistyksen ja tulevaisuuden osaamisen merkityksen.
– Korostamme sivistyksen itseisarvon vaalimista läpi koko koulutusjärjestelmämme.
Laaja-alaisen sivistyskäsityksen merkitys vain korostuu - juuri nyt - ajassamme. Tuemme sivistyskäsitystä, jossa yleissivistävän koulun tehtävä nähdään kulttuurisena, ei taloudellisena eikä ”teknisenä”.
– Nopeasti muuttuvassa maailmassa laajasti ymmärrettynä juuri kulttuuripääoma kantaa ja antaa siivet, joiden avulla ihminen jaksaa ja osaa lentää, auttaa heikompaansa, tukea demokratiaa ja elää täyttä elämää rauhassa ja yhteistyössä muiden kanssa, kansanedustaja Gustafsson toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka GustafssonKansanedustaja
Puh:050 511 3038Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen leikkauslistassa näkyy rahoittajien kädenjälki30.9.2026 17:45:16 EEST | Tiedote
Kokoomuksen tavoite 2 miljardin euron leikkauksista on epärealistinen ilman, että sote-palvelut romutetaan ja eläkkeet joutuvat leikkuriin, arvioi SDP:n kansanedustaja Aki Lindén.
SDP:n Kiuru: Kokoomuksen miljardien leikkauslista ei kestä tarkastelua30.9.2026 17:35:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen tänään julkistama yhdeksän miljardin leikkauslista jättää suomalaisille enemmän kysymyksiä kuin vastauksia. Kokoomus hakee kaksi miljardia euroa säästöjä sotesta ja kaksi miljardia eläkejärjestelmästä, mutta ei kerro uskottavasti, millä konkreettisilla toimilla nämä miljardit aiotaan saada kasaan. SDP:n kansanedustaja ja sote-valiokunnan puheenjohtaja Krista Kiurun mukaan erityisesti soteen kohdistuva kahden miljardin säästötavoite tuhlaantuu jo kokoomuksen hyvinvointialueille kaavailemassa karttaharjoituksessa.
SDP:n Kymäläinen: Kokoomus leikkaa sotesta kaksi miljardia – mistä palveluista leikataan?30.9.2026 16:26:52 EEST | Tiedote
Kokoomus esitteli tänään yhdeksän miljardin euron leikkausohjelmansa. Sote-palveluiden menojen kasvua puolue haluaa hillitä kahdella miljardilla eurolla. Lisäksi kokoomus haluaa leikata hyvinvointialueiden määrän viiteen ja Helsingin kaupunkiin. SDP:n kansanedustaja ja Etelä-Karjalan hyvinvointialueen aluehallituksen puheenjohtaja Suna Kymäläinen pitää Kokoomuksen kokonaisuutta hyvinvointialueiden kannalta täysin epärealistisena.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Kokoomuksen taloustalkoissa koko sopeutus kaadetaan yhteiskunnan heikoimpien niskaan30.9.2026 14:57:18 EEST | Tiedote
-Tänään saatiin mustaa valkoisella kokoomuksen talousajattelussa ensi vaaleihin. Puolue on valmis tekemään kaiken jo tällä kaudelle tehtyjen leikkausten lisäksi massiiviset heikennyt soteen ja eläkkeisiin, jotta kokoomuksen omat eturyhmien verotusta ei tarvitse korottaa, sanoo kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd).
SDP:n Harakka: Kuka korvaa tekoälyn aiheuttamat vahingot?30.9.2026 14:18:10 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuheenvuoro 30.9.2026 käydyssä lähetekeskustelussa valtioneuvoston selonteosta Uusi suunta Suomen digitaaliseen kompassiin. Puhujana kansanedustaja Timo Harakka. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme