SDP EDUSKUNTA

SDP:n kansanedustaja Tuula Väätäinen: Taistelua eriarvoistumista vastaan on Suomessa jatkettava

26.10.2022 17:21:28 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kansanedustaja Tuula Väätäinen on huolissaan suomalaisten eriarvoistumisesta muun muassa poliittisen osallistumisen, toimeentulon ja terveyden sekä köyhyyden lisääntymisen osa-alueilla. Nämä tekijät kasvattavat ihmisten epäluottamusta yhteiskuntaa ja hyvinvointivaltiota kohtaa sekä murentavat luottamusta ihmisryhmien välillä ja heikentävät demokratian toteutumista.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Maanantaina 24.10.2022 Kalevi Sorsa -säätiön julkaisema Eriarvoisuuden tila 2022 -raportti käsittelee eriarvoisuuden tilaa Suomessa ja kartoittaa aiheitta tekemällä näkyväksi suomalaisen yhteiskunnan eriarvoistavia rakenteita.

- Suomalaiseen hyvinvointivaltion ytimessä on tavoite väestön sosiaalisen, terveyden sekä taloudellisen hyvinvoinnin edistämisestä. Tämä tavoite hyvinvoivasta väestöstä jaetaan yli puoluerajojen. Suomalaiset ovat hyvinvoiva kansan, hyvinvointi jakautuu kuitenkin epätasaisesti. Erot näkyvät hyvinvoinnin eri osa-alueilla, kuten taloudellisessa toimeentulossa, yhteiskunnallisessa osallisuudessa tai terveydessä. Koronapandemia on ollut tästä näkyvin viimeaikainen esimerkki. Pandemia vaikutti väestöryhmiin epätasa-arvoisesti, suurimpia kärsijöitä olivat ne väestönosat, joiden sosiaalinen ja taloudellinen asema oli jo ennen koronaa heikko. Sellaiset ihmiset, joilla ei ammatista, asuinpaikasta, tuloista tai iästä riippuen ollut poikkeavissa pandemiaoloissa tasa-arvoisia mahdollisuuksia mm. etätyöskentelyyn, etäopiskeluun tai pääsyä terveyspalveluihin. Samoin näiden ihmisten kyky suojautua virukselta oli usein paljon muita heikompi, kertoo Väätäinen.

Taistelussa eriarvoistumista vastaan on yhteiskunnan hyvinvointia ja toimeentuloa tukevien palveluiden oltava kunnossa. Näitä palveluita ovat koulutus- sekä sosiaali- ja terveyspalvelut sekä riittävät sosiaaliset turvaverkot.

- Sosiaaliturvajärjestelmän riittävien etuuksien ylläpitäminen lieventää ja estää lyhyellä aikavälillä ihmisten putoamista köyhyyteen. Pitkäntähtäimen keinoja torjua eriarvoistumista ja köyhyydestä poispääsyä on aktivoida ihmisiä koulutuksen sekä työllistämisen tukitoimien kautta ja varmistaa, että ihmiset saavat apua terveyteen liittyvissä asioissa sitä pyydettäessä. Kun ihmiset luottavat omaan tulevaisuuteensa ja kokevat tulevansa toimeen, on paljon todennäköisempää, että heidän sosiaalinen ja taloudellisen hyvinvointinsa myös paranee. Kaiken tämän keskiössä on riittävät palvelut ja toimiva sosiaaliturvajärjestelmä. Samalla lisäämme myös ihmisten luottamusta yhteiskunnalliseen osallisuuteen, joka on tärkeää demokratian toteutumisen kannalta. Meidän poliitikoiden tehtävä on varmistaa, että suomalaisen hyvinvointivaltion palvelut toimivat ja lunastavat lupauksensa väestön hyvinvoinnin edistämisestä, toteaa Väätäinen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Kymenlaakson ajautuminen arviointimenettelyyn uhkaa alueen päätösvaltaa ja palveluita2.6.2026 17:12:55 EEST | Tiedote

SDP kansanedustaja Paula Werning pitää erittäin huolestuttavana mahdollisuutta, että Kymenlaakson hyvinvointialue on etenemässä valtion arviointimenettelyyn. Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina 2. kesäkuuta, että kolme uutta hyvinvointialuetta on menossa arviointimenettelyyn. Werningin mukaan kyse ei ole vain talouden seurannasta, vaan myös sote-toiminnan arvioinnista eli kuka päättää kymenlaaksolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista.

Anette Karlsson (SDP): Små och svenskspråkiga kommuner riskerar bära tyngsta bördan av upphandlingsreformen2.6.2026 16:29:56 EEST | Pressmeddelande

Regeringen vill begränsa användningen av så kallade inhouse-bolag. En central del är kravet på minst 10 procents ägarandel för köp från ett gemensamt inhouse-bolag utan upphandling. I praktiken måste då många fungerande samarbetsmodeller göras om eller avvecklas. Det ökar också risken för tvångsprivatiseringar och tvångsköp samt för att den svenska servicen äventyras.

SDP:n Lotta Hamari ja Vihreiden Sofia Virta: Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmän kannanotto sosiaalihuoltolain uudistamisesta2.6.2026 15:50:36 EEST | Tiedote

Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmä pitää tärkeänä sosiaalihuoltolain uudistuksen tavoitteita vahvistaa ennaltaehkäiseviä palveluja, varhaista tukea sekä lasten ja perheiden oikea-aikaista avunsaantia. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin, että uudistusta toteutetaan lapsen oikeudet, perheiden tarpeet ja palvelujen vaikuttavuus edellä – ei ensisijaisesti säästötavoitteiden näkökulmasta.

Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Kansalaisuuskoe tukee kotoutumista2.6.2026 14:45:01 EEST | Tiedote

Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä, jonka mukaan Suomen kansalaisuuden saamisen edellytykseksi tulisi jatkossa kansalaisuuskoe. Hallintovaliokunnan SDP:n edustajien mukaan suomalaisen yhteiskunnan perusteiden tunteminen tukee kotoutumista. On yhteiskunnan etu, että kansalaisuutta hakevat tuntevat suomalaisen yhteiskunnan perusperiaatteita, kuten tasa-arvoa ja perus- ja ihmisoikeuksia koskevia asioita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye