SDP:n kansanedustaja Tuula Väätäinen: Taistelua eriarvoistumista vastaan on Suomessa jatkettava
26.10.2022 17:21:28 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Maanantaina 24.10.2022 Kalevi Sorsa -säätiön julkaisema Eriarvoisuuden tila 2022 -raportti käsittelee eriarvoisuuden tilaa Suomessa ja kartoittaa aiheitta tekemällä näkyväksi suomalaisen yhteiskunnan eriarvoistavia rakenteita.
- Suomalaiseen hyvinvointivaltion ytimessä on tavoite väestön sosiaalisen, terveyden sekä taloudellisen hyvinvoinnin edistämisestä. Tämä tavoite hyvinvoivasta väestöstä jaetaan yli puoluerajojen. Suomalaiset ovat hyvinvoiva kansan, hyvinvointi jakautuu kuitenkin epätasaisesti. Erot näkyvät hyvinvoinnin eri osa-alueilla, kuten taloudellisessa toimeentulossa, yhteiskunnallisessa osallisuudessa tai terveydessä. Koronapandemia on ollut tästä näkyvin viimeaikainen esimerkki. Pandemia vaikutti väestöryhmiin epätasa-arvoisesti, suurimpia kärsijöitä olivat ne väestönosat, joiden sosiaalinen ja taloudellinen asema oli jo ennen koronaa heikko. Sellaiset ihmiset, joilla ei ammatista, asuinpaikasta, tuloista tai iästä riippuen ollut poikkeavissa pandemiaoloissa tasa-arvoisia mahdollisuuksia mm. etätyöskentelyyn, etäopiskeluun tai pääsyä terveyspalveluihin. Samoin näiden ihmisten kyky suojautua virukselta oli usein paljon muita heikompi, kertoo Väätäinen.
Taistelussa eriarvoistumista vastaan on yhteiskunnan hyvinvointia ja toimeentuloa tukevien palveluiden oltava kunnossa. Näitä palveluita ovat koulutus- sekä sosiaali- ja terveyspalvelut sekä riittävät sosiaaliset turvaverkot.
- Sosiaaliturvajärjestelmän riittävien etuuksien ylläpitäminen lieventää ja estää lyhyellä aikavälillä ihmisten putoamista köyhyyteen. Pitkäntähtäimen keinoja torjua eriarvoistumista ja köyhyydestä poispääsyä on aktivoida ihmisiä koulutuksen sekä työllistämisen tukitoimien kautta ja varmistaa, että ihmiset saavat apua terveyteen liittyvissä asioissa sitä pyydettäessä. Kun ihmiset luottavat omaan tulevaisuuteensa ja kokevat tulevansa toimeen, on paljon todennäköisempää, että heidän sosiaalinen ja taloudellisen hyvinvointinsa myös paranee. Kaiken tämän keskiössä on riittävät palvelut ja toimiva sosiaaliturvajärjestelmä. Samalla lisäämme myös ihmisten luottamusta yhteiskunnalliseen osallisuuteen, joka on tärkeää demokratian toteutumisen kannalta. Meidän poliitikoiden tehtävä on varmistaa, että suomalaisen hyvinvointivaltion palvelut toimivat ja lunastavat lupauksensa väestön hyvinvoinnin edistämisestä, toteaa Väätäinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Tasokokeista käyty kiista peitti alleen kaikkein olennaisimman7.11.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Julkisuudessa ja eduskunnassa on käyty kuluvalla viikolla kiivasta keskustelua tasokokeista ja niiden mahdollisesta pilotoinnista. Kansanedustaja Helena Marttilan (sd.) mukaan keskustelu ajautui kuitenkin sivuraiteille ja vei huomion pois tarkastusvaliokunnan tuoreen tutkimuksen tärkeimmästä viestistä: lasten kotitausta vaikuttaa voimakkaasti oppimistuloksiin.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Pääministeri Orpo, missä ovat teot vaelluskalojen pelastamiseksi?7.11.2026 13:14:16 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Eveliina Heinäluoma arvostelee hallituksen vesilain uudistuksen jäämistä selvästi hallitusohjelman tavoitteista. Heinäluoman mukaan pääministeri Petteri Orpon on aika vastata siihen, miksi hallitus ei ole valmis tekemään riittäviä päätöksiä Suomen uhanalaisten vaelluskalakantojen pelastamiseksi.
Ex-ministeri Skinnari: Google ei tee Suomen puolesta ilmastopolitiikkaa7.11.2026 11:32:52 EET | Tiedote
Suomi lähtee COP31-ilmastokokoukseen Turkkiin esittelemään puhtaan teknologian ratkaisujaan. Ex-ministeri ja kansanedustaja Ville Skinnari (sd.) arvostelee hallituksen ilmastopolitiikan epäjohdonmukaisuutta ja puhtaan siirtymän taloudellisten mahdollisuuksien hukkaamista.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen asiakasmaksupolitiikassa ei ole järjen hiventäkään – ihmisten ahdingolla työllistetään lisää väkeä pyörittämään laskuja7.11.2026 08:16:00 EET | Tiedote
Hallitus korottaa terveydenhuollon asiakasmaksuja, mutta yhä useammalla ei ole varaa maksaa niitä. Pirkanmaalla maksamattomat laskut lisääntyvät rajusti, ja niiden selvittelyyn sekä maksuhuojennusten käsittelyyn tarvitaan lisää työntekijöitä. Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaan (sd.) mukaan hallituksen asiakasmaksupolitiikka on järjetöntä: rahaa kuluu ihmisten taloudellisen ahdingon aiheuttaman byrokratian pyörittämiseen.
SDP:n Suhonen: Orpon-Purran hallitus lyö kalastajia ja laiminlyö harmaan talouden torjunnan6.11.2026 13:59:09 EET | Tiedote
Julkisesta taloudesta jäi verohallinnon mukaan viime vuonna uupumaan mahdollisesti jopa puoli miljardia euroa verotuloja ja sosiaalivakuutusmaksuja. Keskiviikkona eduskunnan käsittelyyn tuotiin esitys, jossa harmaan talouden torjunnan varjolla pienimuotoisesta kalan myymisestä ilman rekisteröitymistä kaupalliseksi kalastajaksi tehdään yksityishenkilöille laitonta. SDP:n kansanedustaja ihmettelee, jääkö tämä Orpon-Purran hallituksen tärkeimmäksi harmaan talouden vastaiseksi toimeksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
