SDP EDUSKUNTA

SDP:n kansanedustaja Tuula Väätäinen: Tehdään kaikkemme lasten oikeuksien eteen Suomessa ja maailmalla

19.11.2020 15:13:15 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kansainvälistä lapsen oikeuksien päivää vietetään perjantaina 20. marraskuuta YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen hyväksymisen kunniaksi. Tänä vuonna Lapsen oikeuksien päivä on ensimmäistä kertaa vakiintunut liputuspäivä. Päivän tarkoituksena on tuoda esiin lapsen oikeuksien sopimusta ja herättää keskustelua lasten hyvinvointiin liittyvistä asioista.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Tällaisena aikana lasten oikeuksien puolustajia tarvitaan kipeämmin kuin koskaan. Meneillään oleva koronaviruspandemia, kriisit ja sodat maailmalla sekä ilmastonmuutos merkitsevät valtavan suurta uhkaa lasten terveydelle ja hyvinvoinnille. Suomessa lasten oikeudet toteutuvat hyvin, näin ei kuitenkaan ole kaikkialla maailmassa. Lasten täytyy saada kasvaa ja käydä koulua terveenä, ilman pelkoa väkivallasta ja riistosta. Lasten oikeuksien toteutuminen on yhteiskunnallisen kehityksen välttämätön edellytys kaikkialla maailmassa, kertoo Väätäinen.

- Lasten oikeuksien viikkona on hyvä muistaa myös vanhempia. Vanhempien ja vanhemmuuden riittävä tukeminen on tärkeä keino, jolla pystymme edistämään ja vahvistamaan lasten oikeuksien toteutumista. Ollaan lasten puolella ja tehdään kaikkemme lasten oikeuksien eteen Suomessa ja maailmalla, sanoo Väätäinen.

Myös eduskunnassa juhlistettiin tällä viikolla lapsen oikeuksia. Eduskunnan puhemies Anu Vehviläinen muisti kuluvan vaalikauden aikana lapsen saaneita kansanedustajia.

- Kansanedustajan kiireisessä työssä ei ole aina helppoa panostaa perheeseen. Luulen, että monen kansanedustajan haaveet perheenlisäyksestä ovat voineet siirtyä työhön liittyvien vaatimusten takia. Olen iloinen, että kansanedustajat jaksavat perustaa ja kasvattaa perhettä vaativan työn ja arjen keskellä, päättää Väätäinen.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen: Hankintalain uudistus voi heikentää kotimaisen ruoan kysyntää13.2.2026 11:26:42 EET | Tiedote

– Hallitus on jo vaikeuttanut kotimaisen ruoan suosimista julkisissa ruokapalveluissa leikkaamalla hyvinvointialueilta ja kuntien valtionosuuksista. Hankintalain uudistus merkitsee kunnille lisää kustannuksia, kilpailutuksia ja hallinnollista työtä samalla kun Orpon hallitus jättää muutoksen uhkat ja mahdollisuudet nyt hyvin erilaisissa taloustilanteissa olevien kuntien varaan, kritisoi maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

SDP:n Saku Nikkanen: Jätin kirjallisen kysymyksen lähisuhdeväkivallan uhrien suojelemiseksi12.2.2026 13:15:30 EET | Tiedote

Viime vuosina julkisuudessa esiin nousseet tapaukset osoittavat vakavia puutteita lähisuhdeväkivallan uhrien suojelussa. Useissa tapauksissa ei ole tunnistettu uhrin kohtaamaa riskiä riittävän ajoissa eikä ole ryhdytty kaikkiin niihin toimenpiteisiin, jotka olisivat voineet estää väkivallan vakavan kärjistymisen tai henkirikoksen, toteaa kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Marttinen jatkaa hallituksen ei, ei, ei -linjaa12.2.2026 11:25:31 EET | Tiedote

Työministeri Matias Marttinen (kok.) totesi tänään Ylellä, että hallitus ei valmistele minkäänlaisia muutoksia varainsiirtoveroon ja tuomitsi tällaiset puheet jopa haitallisiksi. – Kokoomus on kolme vuotta vain odottanut, että asuntomarkkinat ja rakennusala piristyvät itsestään. Hei kokoomus, markkinat eivät ole kaikkivoipaisia, joten päättäjiltä tarvitaan nyt toimia eikä käsien heiluttelua, vaatii ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye