SDP:n Katja Taimela: Lähisuhdeväkivallan kitkemisessä vielä paljon tehtävää
25.11.2020 08:07:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Meillä Suomessa on valitettavan pitkät perinteet lähisuhdeväkivallan kohdalla. Pidän erittäin tärkeänä, että asiaan puututaan. Hallituksen toimintaohjelma naisiin kohdistuvan väkivallan torjumisessa on kunnianhimoinen ja siihen sisältyvät toimenpiteet tulee toteuttaa, Taimela sanoo.
- Korona on vaikuttanut negatiivisesti myös lähisuhdeväkivaltatilanteeseen. Poliisin kotihälytykset ovat lisääntyneet alkuvuoden aikana lähes 50 prosenttia. Siksi erilaisten tukipalveluiden jatkuvuus ja saatavuus ovat entistäkin tärkeämpiä.
- Lähisuhdeväkivaltatilanteet ovat valtavan monimutkaisia ja hankalia. Tilanteisiin ei kannata kuitenkaan jäädä, kenenkään ei tarvitse elää väkivaltaisessa suhteessa. Asiat myös hyvin harvoin korjaantuvat itsestään. Apua on olemassa ja saatavilla. On tärkeää, että kynnys avun hakemiseen on mahdollisimman matalalla.
Suomi on ratifioinut Istanbulin sopimuksen, eli Euroopan neuvoston yleissopimuksen naisiin kohdistuvan väkivallan ja perheväkivallan ehkäisemisestä ja torjumisesta. Sopimukseen sisältyvistä velvoitteista Suomella on eniten tehtävänä turvakotipaikkojen määrän kasvattamisessa.
- Tärkein Istanbulin sopimuksen myötä Suomessa käyttöönotetuista uusista käytännöistä on valtakunnallinen lähisuhdeväkivallan ja naisiin kohdistuvan väkivallan uhreille tai väkivallan uhkaa kokeville tarkoitettu auttava puhelin, Nollalinja. Se toimii soittajalle maksutta ympäri vuorokauden. Nollalinjaan voi soittaa nimettömänä, Taimela muistuttaa.
- Suomi on lisännyt turvakotipaikkoja viime vuosina, mutta olemme vielä alle puolessa Istanbulin sopimuksen edellyttämästä 550 turvakotipaikasta. Turvakodit ovat avainasemassa väkivaltakierteen katkaisussa ja uhrien auttamisessa. Paikkojen määrän ohella olennaista on turvakotien sijoittuminen tasapainoisesti ympäri Suomea.
- Lähisuhdeväkivallan kohdalla tietoisuuden lisääminen on yksi keskeinen tapa taistella ilmiötä vastaan. Siinä kansainväliset teemapäivät ovat paikallaan. Vaikka lähisuhdeväkivalta on selkeästi sukupuolittunutta, se koskettaa suomalaisia laajalti. Esimerkiksi ikäihmisten kokema lähisuhdeväkivalta on merkittävä ongelma. Kaikkinaisen väkivallan vastustaminen on kaikkien yhteinen asia. Siksi päivien teemoittamisessa voitaisiin harkita jatkossa yleistä väkivallan vastaista päivää, Taimela toteaa.
Yhteyshenkilöt
Katja TaimelaKansanedustaja
Puh:050 512 2629Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Heinäluoma: Tavallinen suomalainen on hallitukselle aina jonon viimeinen23.10.2026 11:14:04 EEST | Tiedote
Oppositio on jättänyt tänään yhteisen välikysymyksen tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa.
Välikysymys tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa23.10.2026 11:13:11 EEST | Tiedote
SDP:n, Keskustan, Vihreiden, Vasemmistoliiton ja Liike Nytin eduskuntaryhmät jättivät 23.10.2026 välikysymyksen tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa.
KUTSU MEDIALLE: Oppositio jättää välikysymyksen arjen kustannusten noususta 23.10.2026 klo 1123.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Tervetuloa opposition yhteiseen mediatilaisuuteen, jossa julkaistaan välikysymys tavallisten ihmisten arjen kustannusten noususta.
SDP:n Suhonen: Hallituksen on korjattava bensapakettinsa virhe22.10.2026 17:01:15 EEST | Tiedote
– Hallituksen kyhäilemä bensapaketti on täysi floppi: se ei ole vain hyödytön, vaan jopa pahentaa useimpien työmatkaa ajavien palkansaajien tilannetta. Hallituksen on tunnustettava tekemänsä virhe ja korjattava se, vaatii kansanedustaja Timo Suhonen (sd.).
Kvarnström (SDP): Välfärdsstaten och solidariteten står på spel22.10.2026 15:15:37 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att både Samlingspartiets och Sannfinländarnas föreslagna nedskärningar på 8 miljarder euro nästa period vore väldigt skadliga för välfärdsstaten, jämlikheten och solidariteten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

