SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kim Berg: Miksi haluatte tehdä tutkimustiedon vastaisia, julmia leikkauspäätöksiä?

10.2.2023 18:37:47 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Sanomatalossa tänään järjestetyssä paneelikeskustelussa tuli esille, että kansanedustaja Jussi Halla-aho sekä perussuomalaiset tukee Kokoomuksen mallia ansiosidonnaisen porrastamisesta.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Työttömyyskorvauksen porrastamisen tueksi käytetty ”työllistymispiikki” koskee vain hyvin pientä osaa työttömistä työnhakijoista. Ansiosidonnaisen loppuvaiheessa työttömien absoluuttinen määrä on pieni, minkä vuoksi muutokset vaikuttavat tilastokäyrinä suhteellisen suurilta, Berg selventää.

Argumenttina käytetään usein myös sitä, että ihmiset lojuvat työttömyysturvan varassa toimettomina, koska voivat. Valtion taloudellisen tutkimuskeskus VATTin tutkimustulokset osoittavat, että vain pieni joukko työttömiä odottaa, kunnes heidän päivärahakautensa päättyy.

- Miksi Kokoomus ja Perussuomalaiset eivät usko VATTia, jonka tutkimuksen mukaan tällä pienellä joukolla ei kuitenkaan ole suurta vaikutusta julkiseen talouteen tai työttömyysjaksojen määrien kestoon?, Berg kysyy.

- Käytännössä ansiosidonnaisen porrastaminen tarkoittaa työttömyysturvan leikkaamista, joka kurittaa kaikkein koviten niitä, jotka ovat kaikista vaikeimmassa työmarkkina-asemassa, Berg muistuttaa.

Pitkät työttömyysjaksot johtuvat usein ihmisen puutteellisesta osaamisesta, joka ei vastaa työelämän tarpeita tai esimerkiksi työkyvystä, joka kaipaa kohentamista tai erityistä tukea työelämässä. Mikäli ansiosidonnaista leikataan, se ajaa yhä useamman työttömän toimeentulotuen varaan.

- Kokoomuksen ja nyt ilmeisesti myös perussuomalaisten omaksuma säästötoimenpide eli raaka leikkaus ansiosidonnaisen työttömyysturvan kestoon on todella julma valinta, Berg summaa.

Yhteyshenkilöt

Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot

Puh:050 514 3196

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen asiakasmaksupolitiikassa ei ole järjen hiventäkään – ihmisten ahdingolla työllistetään lisää väkeä pyörittämään laskuja7.11.2026 08:16:00 EET | Tiedote

Hallitus korottaa terveydenhuollon asiakasmaksuja, mutta yhä useammalla ei ole varaa maksaa niitä. Pirkanmaalla maksamattomat laskut lisääntyvät rajusti, ja niiden selvittelyyn sekä maksuhuojennusten käsittelyyn tarvitaan lisää työntekijöitä. Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaan (sd.) mukaan hallituksen asiakasmaksupolitiikka on järjetöntä: rahaa kuluu ihmisten taloudellisen ahdingon aiheuttaman byrokratian pyörittämiseen.

SDP:n Suhonen: Orpon-Purran hallitus lyö kalastajia ja laiminlyö harmaan talouden torjunnan6.11.2026 13:59:09 EET | Tiedote

Julkisesta taloudesta jäi verohallinnon mukaan viime vuonna uupumaan mahdollisesti jopa puoli miljardia euroa verotuloja ja sosiaalivakuutusmaksuja. Keskiviikkona eduskunnan käsittelyyn tuotiin esitys, jossa harmaan talouden torjunnan varjolla pienimuotoisesta kalan myymisestä ilman rekisteröitymistä kaupalliseksi kalastajaksi tehdään yksityishenkilöille laitonta. SDP:n kansanedustaja ihmettelee, jääkö tämä Orpon-Purran hallituksen tärkeimmäksi harmaan talouden vastaiseksi toimeksi.

SDP:n Piritta Rantanen: Orpon hallitukselta karu kannanotto naisten palkkapäivänä6.11.2026 13:02:47 EET | Tiedote

Tänään vietettävä naisten palkkapäivä muistuttaa siitä, että naisten ja miesten välille jää Suomessa kehityksestä huolimatta merkittävä palkkaero. Samana päivänä hallituspuolueet äänestivät eduskunnassa nurin SDP:n tasa-arvolakiin esittämät muutokset, joilla olisi vahvistettu palkkatasa-arvon toteutumista käytännössä. – Hallituspuolueiden äänestyskäyttäytyminen osoittaa, että naisten palkkapäivän kaltaisia muistutuksia tarvitaan Suomessa edelleen vuonna 2026. Kun palkkaeroja kaventavia keinoja olisi tarjolla, hallitus ei ole valmis niitä käyttämään, sanoo työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye