SDP:n Kim Berg: Miksi haluatte tehdä tutkimustiedon vastaisia, julmia leikkauspäätöksiä?
10.2.2023 18:37:47 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Työttömyyskorvauksen porrastamisen tueksi käytetty ”työllistymispiikki” koskee vain hyvin pientä osaa työttömistä työnhakijoista. Ansiosidonnaisen loppuvaiheessa työttömien absoluuttinen määrä on pieni, minkä vuoksi muutokset vaikuttavat tilastokäyrinä suhteellisen suurilta, Berg selventää.
Argumenttina käytetään usein myös sitä, että ihmiset lojuvat työttömyysturvan varassa toimettomina, koska voivat. Valtion taloudellisen tutkimuskeskus VATTin tutkimustulokset osoittavat, että vain pieni joukko työttömiä odottaa, kunnes heidän päivärahakautensa päättyy.
- Miksi Kokoomus ja Perussuomalaiset eivät usko VATTia, jonka tutkimuksen mukaan tällä pienellä joukolla ei kuitenkaan ole suurta vaikutusta julkiseen talouteen tai työttömyysjaksojen määrien kestoon?, Berg kysyy.
- Käytännössä ansiosidonnaisen porrastaminen tarkoittaa työttömyysturvan leikkaamista, joka kurittaa kaikkein koviten niitä, jotka ovat kaikista vaikeimmassa työmarkkina-asemassa, Berg muistuttaa.
Pitkät työttömyysjaksot johtuvat usein ihmisen puutteellisesta osaamisesta, joka ei vastaa työelämän tarpeita tai esimerkiksi työkyvystä, joka kaipaa kohentamista tai erityistä tukea työelämässä. Mikäli ansiosidonnaista leikataan, se ajaa yhä useamman työttömän toimeentulotuen varaan.
- Kokoomuksen ja nyt ilmeisesti myös perussuomalaisten omaksuma säästötoimenpide eli raaka leikkaus ansiosidonnaisen työttömyysturvan kestoon on todella julma valinta, Berg summaa.
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallituksen aborttimaksu on jälleen yksi askel naisten oikeuksien heikentämisessä21.9.2026 13:24:59 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pitää ennenkuulumattomina Orpon hallituksen suunnitelmia tuoda eduskuntaan aborttioikeuden rajaamisesitys, joka mahdollistaisi uuden maksun omasta tahdosta tehtävälle raskaudenkeskeytykselle. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan leikkausta tai muuta toimenpidettä edellyttävästä abortista voitaisiin periä noin 257 euron asiakasmaksu. Lääketieteellisin perustein tehtävät raskaudenkeskeytykset olisivat maksuttomia. – On täysin kestämätöntä, että hallitus alkaa arvottaa raskaudenkeskeytyksiä sen perusteella, miksi nainen aborttiin päätyy. Terveydenhuollon maksujen tulee perustua hoitoon. Oikeus turvalliseen aborttiin ei saa riippua naisen varallisuudesta, Heinäluoma sanoo.
SDP:n Matias Mäkynen: Oikeistohallitus heikentää jälleen naisten oikeuksia21.9.2026 12:58:44 EEST | Tiedote
Hallituksen naisvihamielinen politiikka saa uusia kierroksia, kun luvassa on satojen eurojen toimenpidemaksu abortteihin. Svenska Yle kertoo, että Orpon hallituksen kompromissin mukaan omasta pyynnöstä tehtävästä raskaudenkeskeytyksestä voi jatkossa joutua maksamaan noin 257 euroa.
SDP:n Pia Hiltunen: Naisen omaa päätöstä ei pidä hinnoitella21.9.2026 12:53:55 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Pia Hiltunen arvostelee hallituksen suunnitelmaa uusista abortteihin liittyvistä asiakasmaksuista. Svenska Ylen mukaan omasta pyynnöstä tehtävään raskaudenkeskeytykseen liittyvistä leikkauksista, toimenpiteistä tai erityistutkimuksista voisi jatkossa joutua maksamaan noin 257 euroa. Jos raskauden jatkuminen uhkaisi raskaana olevan tai sikiön henkeä tai terveyttä, toimenpiteet olisivat maksuttomia.
Kansanedustaja Elisa Gebhard: Hallituksen aborttimaksu on arvovalinta – naisten oikeuksista tehdään maksullisia21.9.2026 09:58:13 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard arvostelee jyrkästi Orpon hallituksen suunnitelmaa ottaa käyttöön uusi maksu osalle raskaudenkeskeytyksistä.
SDP:n Haatainen: Naisten oikeudet eivät saa olla kompromissien kohde – hallituksen ei pidä ottaa takapakkia aborttioikeudessa21.9.2026 09:53:30 EEST | Tiedote
Yle Svenska uutisoi tänään, että hallituksen uudet terveydenhuollon asiakasmaksut koskevat myös abortteja. Noin 257 euron maksu koskisi omasta pyynnöstä tehtäviä abortteja, kun taas lääketieteellisistä syistä tehtävät abortit olisivat maksuttomina. Uusi maksu uhkaa moninkertaistaa raskauden keskeytyksen hinnan ja vaikeuttaa niiden tekemistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
