SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kim Berg: Miksi haluatte tehdä tutkimustiedon vastaisia, julmia leikkauspäätöksiä?

Jaa
Sanomatalossa tänään järjestetyssä paneelikeskustelussa tuli esille, että kansanedustaja Jussi Halla-aho sekä perussuomalaiset tukee Kokoomuksen mallia ansiosidonnaisen porrastamisesta.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Työttömyyskorvauksen porrastamisen tueksi käytetty ”työllistymispiikki” koskee vain hyvin pientä osaa työttömistä työnhakijoista. Ansiosidonnaisen loppuvaiheessa työttömien absoluuttinen määrä on pieni, minkä vuoksi muutokset vaikuttavat tilastokäyrinä suhteellisen suurilta, Berg selventää.

Argumenttina käytetään usein myös sitä, että ihmiset lojuvat työttömyysturvan varassa toimettomina, koska voivat. Valtion taloudellisen tutkimuskeskus VATTin tutkimustulokset osoittavat, että vain pieni joukko työttömiä odottaa, kunnes heidän päivärahakautensa päättyy.

- Miksi Kokoomus ja Perussuomalaiset eivät usko VATTia, jonka tutkimuksen mukaan tällä pienellä joukolla ei kuitenkaan ole suurta vaikutusta julkiseen talouteen tai työttömyysjaksojen määrien kestoon?, Berg kysyy.

- Käytännössä ansiosidonnaisen porrastaminen tarkoittaa työttömyysturvan leikkaamista, joka kurittaa kaikkein koviten niitä, jotka ovat kaikista vaikeimmassa työmarkkina-asemassa, Berg muistuttaa.

Pitkät työttömyysjaksot johtuvat usein ihmisen puutteellisesta osaamisesta, joka ei vastaa työelämän tarpeita tai esimerkiksi työkyvystä, joka kaipaa kohentamista tai erityistä tukea työelämässä. Mikäli ansiosidonnaista leikataan, se ajaa yhä useamman työttömän toimeentulotuen varaan.

- Kokoomuksen ja nyt ilmeisesti myös perussuomalaisten omaksuma säästötoimenpide eli raaka leikkaus ansiosidonnaisen työttömyysturvan kestoon on todella julma valinta, Berg summaa.

Yhteyshenkilöt

Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot

Puh:050 514 3196

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Nasima Razmyar vaatii kokoomukselta: Korjatkaa yrittäjien eläkkeiden alivakuuttaminen3.12.2025 16:06:49 EET | Tiedote

Hallitus on käynnistänyt yrittäjien eläkemaksujen uudistuksen, jonka pohjaksi ministeri Grahn-Laasonen tilasi ETK:n entiseltä toimitusjohtaja Rantalalta selvitystyön. Selvitys julkaistaan tämän viikon perjantaina. Tuoreessa haastattelussa ministeri päätyi kuitenkin erikoisella tavalla ampumaan alas vielä julkaisemattoman selvityksen. SDP:n kansanedustaja, 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar kritisoi ministerin toimia ja vaatii kokoomusta korjaamaan yrittäjien eläkejärjestelmän alivakuuttamisen kestävällä tavalla.

SDP:n Perholehto: Asuntorahaston lakkauttaminen heikentää kasvun mahdollisuuksia2.12.2025 14:04:04 EET | Tiedote

– Asuntorahaston lakkauttaminen vaarantaa valtion tukemien kohtuuhintaisten asuntojen rakentamisen. Yhdellä nuijankopautuksella voidaan sinetöidä päätös, jolla hallitus katkaisee asuntopolitiikan jatkuvuuden ja vaikeuttaa talouskasvua, työvoiman liikkuvuutta sekä myös tavallisten työssäkäyvien asumista, toteaa ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).

SDP:n Joona Räsänen: Orpon-Purran työttömyyshallitus jättää karmean perinnön seuraavalle hallitukselle2.12.2025 12:28:23 EET | Tiedote

-Orpon-Purran työttömyyshallituksen tulostaulu näyttää karmealta. Viime viikolla saimme kuulla, että EU:n komissio esittää Suomen liiallisen alijäämän menettelyyn ja tänään saatiin tiedot, että konkurssien määrä nousee jälleen uuteen ennätykseen ja Suomesta tullut työttömyydessä Euroopan kärkimaita. Hallitus on jättämässä karmean perinnön seuraajalleen, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye