SDP:n Kim Berg: Mistä taikaseinästä kokoomus aikoo repiä sote-säästönsä?
23.2.2023 09:55:06 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Todellisuudessa kokoomuksen esittämät luvut tarkoittaisivat pahimmillaan tuhansien sote-ammattilaisten irtisanomista työvoimapulasta kärsivällä alalla ja todella raakaa karsintaa palveluista hyvinvointialueilla. Mitään todellisia keinoja miljardiluokan tehostamisen aikaansaamiseksi puolue ei ole esittänyt ja perääntyy joka kerran leikkausesityksistään, kun niiden vaikutuksia kyseenalaistetaan, Berg toteaa.
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen väitti tiedotteessaan 18. helmikuuta pääministeri Sanna Marinin johtavan kansalaisia harhaan sanoessaan, että kokoomus leikkaisi sotesta. Häkkäsen mukaan kokoomus haluaa vain hillitä miljardilla kustannusten kasvua. Sote-kustannusten on arvioitu kasvavan noin miljardin euron verran vuositasolla pelkästään väestön ikääntymisen vuoksi.
- Puolueen esittämä miljardin tehostaminen soteen ilmestyi kokoomuksen talousohjelmaan, kun valtiovarainministeriön arvio sopeuttamisen määrästä kasvoi. Mitään keinoja sille, että kaikki hyvinvointialueet kykenisivät yhtäkkiä toimimaan tehokkaimpien yksiköiden tasolla ei ole esitetty – paitsi palveluiden ideologinen yksityistäminen. Tästä ”taikaseinästä” repäiseminen on karmivaksi vaihtoehdoksi todettu, viimeksi taas kokoomuksen ex-sosiaali- ja terveysministeri Laura Rädyn johtaman Validia Oy:n laiminlyöntien yhteydessä, Berg muistuttaa.
Kokoomus on esittänyt myös miljardin euron ”jarrua” indekseihin sidottuihin menoihin, mutta talousohjelmasta vastanneen kansanedustaja Matias Marttisen suulla sulkenut pois näistä menoista koulutuksen määrärahat, puolustusmenot ja eläkkeet.
- Jäljelle ei vaan sitten jääkään kuin sosiaaliturva ja hyvinvointialueiden rahoitus, sillä kuntien valtionosuudetkin tarkoittavat nykyään käytännössä lähinnä koulutusleikkauksia. Kun sote-sektorilla kustannukset nousevat inflaation ja palkkaratkaisujen vuoksi, niin indekseistä ”jarruttaminen” on tosiasiassa suora leikkaus palveluihin – yrittää kokoomus sitä sokerikuorruttaa ja meikata kauniimmaksi ihan millä tahansa termillä.
Lisäksi puolue on esittänyt miljardin euron yleistä tehostamisohjelmaa julkiseen hallintoon ja vielä miljardin euron leikkausta ”muihin menoihin”.
- On täysin epärealistista, että näin suuria leikkauksia voitaisiin saada kasaan, ellei niitäkin kohdisteta ainakin osittain soteen. Kokoomuksen olisikin vihdoin aika tulla kaapista ulos näiden esitystensä todellisten ja tarkkojen sisältöjen kanssa. Nyt ollaan kovaa poikaa, kun heitellään hihasta isoja lukuja säästettävistä euroista, mutta pakitellaan ja leikitään piilosta heti, kun joku vähän uskaltaa kyseenalaistaa onttoja puheita, Berg pohtii.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Juha Viitala: Hallituksen hankintalakiuudistus uhkaa lopettaa kuntien yhteisen kehittämistyön26.3.2026 13:14:41 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Juha Viitala on huolissaan hallituksen hankintalain uudistuksen vaikutuksista kuntien yhteisille elinkeino- ja kehitysyhtiöille. Viitalan mukaan muun muassa Satakunnassa 12 kunnan yhteisomistuksessa olevan Prizztechin kaltainen yhteistoiminta ei olisi enää mahdollista hallituksen esityksen tullessa voimaan ja elinkeinojen kehittämistyö pirstaloituisi entisestään.
Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Orpon hallituksen päästövähennystoimet jäävät puolivillaisiksi26.3.2026 13:02:26 EET | Tiedote
Ympäristövaliokunnan sosialidemokraatit arvioivat, että Orpon hallituksen tuottama keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelma (KAISU) ei ohjaa Suomea saavuttamaan ilmastolain mukaista hiilineutraaliustavoitetta vuodelle 2035 eikä EU-tason ilmastovelvoitteita. Erityisesti liikenteen, maatalouden ja rakennusten erillislämmityksen päästöjä tarkasteleva suunnitelma jää sekä vaille riittäviä ja konkreettisia päästövähennystoimia että tarpeen mukaista rahoitusta.
Maa- ja metsätalousvaliokunnan sd-edustajat: Hallitus vaikeuttaa ruokahuollon järjestämistä kunnissa ja hyvinvointialueilla26.3.2026 11:34:49 EET | Tiedote
– Hankintalain uudistuksen tavoitteena on kilpailun lisääminen ja säästöjen aikaansaaminen, mutta ruokahuollon osalta tulos on päinvastainen. Kuntien ja hyvinvointialueiden kustannukset kasvavat, kilpailu ei lisäänny ja erityisesti pienien elintarviketuottajien mahdollisuudet tarjota tuotteitaan kuntien ruokapalveluille heikkenevät, summaa maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen.
SDP:n Tarja Filatov: A-luokan osaaja ei tule B-luokan kansalaiseksi25.3.2026 15:53:22 EET | Tiedote
Työperäisen maahanmuuton lisääminen herättää keskustelua tilanteessa, jossa työttömyys on korkealla. Varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov muistuttaa, että ristiriita ei ole uusi, eikä myöskään yksiselitteinen.
SDP:n Suhonen: Hallituksen rivit rakoilevat – suojaosa palautettava heti25.3.2026 14:33:00 EET | Tiedote
Hallituspuolue RKP on myöntänyt virheen sosiaaliturvaa koskevissa ratkaisuissa, vaikka pääministeri Petteri Orpo on kiistänyt ongelmat. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo tämän osoittavan hallituksen linjan horjuvan ja vaatii välittömiä korjausliikkeitä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
