SDP:n Kim Berg: Mistä taikaseinästä kokoomus aikoo repiä sote-säästönsä?
23.2.2023 09:55:06 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Todellisuudessa kokoomuksen esittämät luvut tarkoittaisivat pahimmillaan tuhansien sote-ammattilaisten irtisanomista työvoimapulasta kärsivällä alalla ja todella raakaa karsintaa palveluista hyvinvointialueilla. Mitään todellisia keinoja miljardiluokan tehostamisen aikaansaamiseksi puolue ei ole esittänyt ja perääntyy joka kerran leikkausesityksistään, kun niiden vaikutuksia kyseenalaistetaan, Berg toteaa.
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen väitti tiedotteessaan 18. helmikuuta pääministeri Sanna Marinin johtavan kansalaisia harhaan sanoessaan, että kokoomus leikkaisi sotesta. Häkkäsen mukaan kokoomus haluaa vain hillitä miljardilla kustannusten kasvua. Sote-kustannusten on arvioitu kasvavan noin miljardin euron verran vuositasolla pelkästään väestön ikääntymisen vuoksi.
- Puolueen esittämä miljardin tehostaminen soteen ilmestyi kokoomuksen talousohjelmaan, kun valtiovarainministeriön arvio sopeuttamisen määrästä kasvoi. Mitään keinoja sille, että kaikki hyvinvointialueet kykenisivät yhtäkkiä toimimaan tehokkaimpien yksiköiden tasolla ei ole esitetty – paitsi palveluiden ideologinen yksityistäminen. Tästä ”taikaseinästä” repäiseminen on karmivaksi vaihtoehdoksi todettu, viimeksi taas kokoomuksen ex-sosiaali- ja terveysministeri Laura Rädyn johtaman Validia Oy:n laiminlyöntien yhteydessä, Berg muistuttaa.
Kokoomus on esittänyt myös miljardin euron ”jarrua” indekseihin sidottuihin menoihin, mutta talousohjelmasta vastanneen kansanedustaja Matias Marttisen suulla sulkenut pois näistä menoista koulutuksen määrärahat, puolustusmenot ja eläkkeet.
- Jäljelle ei vaan sitten jääkään kuin sosiaaliturva ja hyvinvointialueiden rahoitus, sillä kuntien valtionosuudetkin tarkoittavat nykyään käytännössä lähinnä koulutusleikkauksia. Kun sote-sektorilla kustannukset nousevat inflaation ja palkkaratkaisujen vuoksi, niin indekseistä ”jarruttaminen” on tosiasiassa suora leikkaus palveluihin – yrittää kokoomus sitä sokerikuorruttaa ja meikata kauniimmaksi ihan millä tahansa termillä.
Lisäksi puolue on esittänyt miljardin euron yleistä tehostamisohjelmaa julkiseen hallintoon ja vielä miljardin euron leikkausta ”muihin menoihin”.
- On täysin epärealistista, että näin suuria leikkauksia voitaisiin saada kasaan, ellei niitäkin kohdisteta ainakin osittain soteen. Kokoomuksen olisikin vihdoin aika tulla kaapista ulos näiden esitystensä todellisten ja tarkkojen sisältöjen kanssa. Nyt ollaan kovaa poikaa, kun heitellään hihasta isoja lukuja säästettävistä euroista, mutta pakitellaan ja leikitään piilosta heti, kun joku vähän uskaltaa kyseenalaistaa onttoja puheita, Berg pohtii.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Mika Kari: Puolustushankinnat on kanavoitava uusiksi työpaikoiksi6.10.2026 15:08:46 EEST | Tiedote
Tänään julkistetun Teollisuusliiton selvityksen mukaan puolustushankinnat eivät ole synnyttäneet Suomeen merkittävästi uusia työpaikkoja. – On tärkeää, että hallitus panostaisi nyt puolustushankintojen kotimaisuusasteen nostamiseen nykyisestä siten, että ne kanavoituvat Suomeen uusiksi työpaikoiksi, vaatii puolustusvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Mika Kari (sd.).
SDP:n Matias Mäkynen vanhempainvapaalle6.10.2026 13:18:36 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Matias Mäkynen aloittaa tänään vanhempainvapaan. Mäkynen pitää oman puolikkaansa vanhempainvapaasta puoliso Maria Mäkysen palatessa töihin. Molemmat pitävät vanhempainvapaata täydet 160 päivää, joista 16 päivää he pitivät yhtä aikaa lapsen syntymän jälkeen viime keväänä.
SDP:n Paula Werning: Sato jää peltoon ja huoltovarmuus horjuu5.10.2026 13:53:19 EEST | Tiedote
Kaurasato jää peltoon, koska sen korjaaminen ei enää kannata. Tämä tänään uutisoitu viljelijän kertomus (IS 5.10.), on pysäyttävä esimerkki siitä, mitä korkeat polttoaineen hinnat voivat tarkoittaa suomalaiselle maanviljelijälle – ja pahimmillaan koko Suomen ruokaturvalle.
SDP:n Kim Berg: Ruotsin eläkeratkaisu nostaa Suomen kansaneläkkeen maksamisen ulkomaille uudelleen arvioitavaksi5.10.2026 08:34:00 EEST | Tiedote
Ruotsalainen tuomioistuin on katsonut, että Ruotsi tulkitsi EU-oikeutta väärin lopettaessaan takuueläkkeen maksamisen ulkomaille. Göteborgin kamarioikeus määräsi Ruotsin maksamaan Espanjassa asuvalle eläkeläiselle takuueläkettä takautuvasti kolmelta vuodelta. Suomessa vastaava kysymys on parhaillaan vakuutusoikeuden käsiteltävänä.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Kokoomus lupaa taas kuuta taivaalta – faktat kertovat toista4.10.2026 13:22:33 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo lupaa suomalaisille jälleen talouskasvua, työllisyyttä ja miljardien säästöjä. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalon mukaan kokoomuksen puheita kannattaa verrata siihen, mitä faktat kertovat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
