SDP:n Kim Berg: Mistä taikaseinästä kokoomus aikoo repiä sote-säästönsä?

- Todellisuudessa kokoomuksen esittämät luvut tarkoittaisivat pahimmillaan tuhansien sote-ammattilaisten irtisanomista työvoimapulasta kärsivällä alalla ja todella raakaa karsintaa palveluista hyvinvointialueilla. Mitään todellisia keinoja miljardiluokan tehostamisen aikaansaamiseksi puolue ei ole esittänyt ja perääntyy joka kerran leikkausesityksistään, kun niiden vaikutuksia kyseenalaistetaan, Berg toteaa.
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen väitti tiedotteessaan 18. helmikuuta pääministeri Sanna Marinin johtavan kansalaisia harhaan sanoessaan, että kokoomus leikkaisi sotesta. Häkkäsen mukaan kokoomus haluaa vain hillitä miljardilla kustannusten kasvua. Sote-kustannusten on arvioitu kasvavan noin miljardin euron verran vuositasolla pelkästään väestön ikääntymisen vuoksi.
- Puolueen esittämä miljardin tehostaminen soteen ilmestyi kokoomuksen talousohjelmaan, kun valtiovarainministeriön arvio sopeuttamisen määrästä kasvoi. Mitään keinoja sille, että kaikki hyvinvointialueet kykenisivät yhtäkkiä toimimaan tehokkaimpien yksiköiden tasolla ei ole esitetty – paitsi palveluiden ideologinen yksityistäminen. Tästä ”taikaseinästä” repäiseminen on karmivaksi vaihtoehdoksi todettu, viimeksi taas kokoomuksen ex-sosiaali- ja terveysministeri Laura Rädyn johtaman Validia Oy:n laiminlyöntien yhteydessä, Berg muistuttaa.
Kokoomus on esittänyt myös miljardin euron ”jarrua” indekseihin sidottuihin menoihin, mutta talousohjelmasta vastanneen kansanedustaja Matias Marttisen suulla sulkenut pois näistä menoista koulutuksen määrärahat, puolustusmenot ja eläkkeet.
- Jäljelle ei vaan sitten jääkään kuin sosiaaliturva ja hyvinvointialueiden rahoitus, sillä kuntien valtionosuudetkin tarkoittavat nykyään käytännössä lähinnä koulutusleikkauksia. Kun sote-sektorilla kustannukset nousevat inflaation ja palkkaratkaisujen vuoksi, niin indekseistä ”jarruttaminen” on tosiasiassa suora leikkaus palveluihin – yrittää kokoomus sitä sokerikuorruttaa ja meikata kauniimmaksi ihan millä tahansa termillä.
Lisäksi puolue on esittänyt miljardin euron yleistä tehostamisohjelmaa julkiseen hallintoon ja vielä miljardin euron leikkausta ”muihin menoihin”.
- On täysin epärealistista, että näin suuria leikkauksia voitaisiin saada kasaan, ellei niitäkin kohdisteta ainakin osittain soteen. Kokoomuksen olisikin vihdoin aika tulla kaapista ulos näiden esitystensä todellisten ja tarkkojen sisältöjen kanssa. Nyt ollaan kovaa poikaa, kun heitellään hihasta isoja lukuja säästettävistä euroista, mutta pakitellaan ja leikitään piilosta heti, kun joku vähän uskaltaa kyseenalaistaa onttoja puheita, Berg pohtii.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
