SDP:n Kim Berg: Onnistuimme – Sote-uudistus toteutuu nyt!
23.6.2021 14:13:38 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Marinin hallitus onnistui ottamaan oppia aiempien ehdotusten puutteista. Hallitus teki sovitun ehdotuksen, jolle näytettiin vihreää valoa sekä perustuslakivaliokunnassa että sosiaali - ja terveysvaliokunnassa. Nyt täysistunnon päätöksellä Sote-uudistus toteutuu, sanoo kansanedustaja ja eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Kim Berg.
Berg muistuttaa, että kunnilla on jo kauan ollut äärimmäisen vaikeaa johtuen mm. erikoissairaanhoidon potilaiden kalliista hoidosta.
- Tämä on myös johtanut suureen eriarvoisuuteen eri kuntien asukkaiden kesken. Jossakin kunnassa pääsee lääkäriin, toisessa ei, jossakin toimii hyvin hammashuolto, jossakin ei. Sama koskee sosiaalihuollon palveluja, kertoo Berg, jolla on taustaa sekä terveydenhoidossa että kunnallisena päätöksentekijänä
Bergin mukaan kokonaan uudella palvelurakenteella voidaan nyt mahdollistaa asioiden tekeminen uudella, vaikuttavalla tavalla.
-Sote-uudistuksella voimme vahvistaa peruspalveluita, sujuvoittaa ihmisten hoidon ja hoivan saamista sekä parantaa heikoimmassa asemassa olevien ihmisten asemaa. Myös kielelliset oikeudet toteutuvat. Ihmisen koko palveluketju saadaan paremmin toimimaan, kun yksi palveluiden järjestäjä vastaa kokonaisuudesta.
- Uudistus parantaa myös osaavan henkilöstön saatavuutta. Hyvinvointialue on suurempana ja monialaisempana järjestäjänä houkuttelevampi työnantaja, kun se pystyy tarjoamaan pientä järjestäjää paremmin esimerkiksi koulutus-, tutkimus- ja erikoistumismahdollisuuksia sekä vaihtelevia työtehtäviä, sanoo Kim Berg.
Uudistus ei sulje pois yhteistyötä ja palveluiden monituottajamalli on mahdollinen jatkossakin.
-Yksityinen ja kolmas sektori tekevät tärkeää työtä ihmisten palvelujen tuottajina, mistä syystä niillä on jatkossakin olennainen tehtävä tuottaa ihmisille parhaalla tavalla sopivia palveluita. Kaikkia tarvitaan, mutta julkisella toimijalla pitää olla päävastuu. Uudistuksella pystytään myös suitsimaan hoiva- ja terveysjättien voitontavoittelua. Yhteiset verovaramme pitää käyttää järkevästi yhteiseksi hyväksi, painottaa Kim Berg.
Seuraava askel on sisällön kehittäminen edelleen.
- Työtä riittää tehtäväksi jatkossakin, esimerkiksi perusterveydenhuollon hoitotakuun vahvistamista tarvitaan siten, että hoitoon pääsee viikon sisällä. Tämä takuu sisältää myös pääsyn mielenterveyspalveluihin, mikä on erityisen tärkeää koronan takia. Jonot pois terveyskeskuksista, vanhuspalvelulain seuraava vaihe kotiin tuotavien palveluiden ja omaishoidon kehittämiseksi sekä lastensuojelun henkilöstömitoitus. On tärkeää saada myös henkilöstö, järjestöt ja kansalaiset aktiivisesti mukaan kehittämään palveluita, toteaa Kim Berg.
Yhteyshenkilöt
Kim BergKansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan oppositio jätti eriävän mielipiteen poliisilaista – Luottamusta sote-palveluihin ei saa vaarantaa7.5.2026 18:53:54 EEST | Tiedote
SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton edustajat sosiaali- ja terveysvaliokunnassa jättivät tänään eriävän mielipiteen hallituksen esityksestä poliisilain muuttamiseksi. Hallituksen esitys vaarantaa sosiaali- ja terveydenhuollon keskeisen periaatteen eli potilaan ja ammattilaisen välisen luottamuksellisen suhteen. Sote-valiokunnan opposition edustajat katsovat eriävässä mielipiteessään, että poliisin tiedonsaantioikeuden laajentaminen sosiaali- ja terveydenhuollosta on valmisteltu puutteellisesti eikä täytä perusoikeuksien rajoittamiselle asetettuja vaatimuksia.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpon korjattava eduskunnalle antamansa virheelliset tiedot työllisyyskehityksestä7.5.2026 12:10:14 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, SDP:n valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen vaatii pääministeri Petteri Orpoa korjaamaan eduskunnalle toistuvasti antamansa virheelliset tiedot työllisyyskehityksestä.
SDP:n Saku Nikkanen kysyy: Miten sisäministeri aikoo estää Tampereella nähdyt väkivaltatilanteet?6.5.2026 15:51:55 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen on jättänyt hallitukselle ja sisäministeri Mari Rantaselle (ps.) vastattavaksi kirjallisen kysymyksen koskien vapun väkivaltaisia tapahtumia Tampereella. Nikkanen kysyy, miten poliisi epäonnistui väkivaltatilanteeseen puuttumisessa, kun äärioikeistolaiseen mielenilmaukseen liittyneen kulkueen jäseniä pahoinpiteli sitä vastaan mieltään osoittaneen vastamielenosoittajan. Pahoinpitelyyn syyllistyneet mielenosoittajat olivat naamioituneita.
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoro julkisen talouden suunnitelman lähetekeskustelussa - edustaja Aki Linden6.5.2026 14:34:22 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoro julkisen talouden suunnitelman lähetekeskustelussa. Edustaja Aki Linden. Muutoksen puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Helena Marttila: Lohjan synnytysosaston avaaminen vaatii rahoituspäätöksiä, pelkkä selvitys ei riitä6.5.2026 13:39:59 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila muistuttaa, että Lohjan synnytysosaston mahdollinen uudelleenavaaminen ei ratkea yksittäisillä poliittisilla ulostuloilla tai selvityksillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
