SDP:n Kim Berg: Pohjoismaiden asetettava tasa-arvotyö etusijalle
29.10.2020 08:50:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Ministeri Mogens Jensen aloitti puheensa sanomalla, että hän on ylpeä siitä, että tasa-arvo-ohjelma on Pohjoismaissa laajennettu koskemaan myös HBTQL-oikeuksia. Jensen kertoi myös, kuinka koronakriisi lisää eriarvoistumista monilla alueilla. Esimerkkeinä Jensen mainitsi työmarkkinat, terveyden ja lähisuhdeväkivallan. Kansanedustaja Kim Berg puolestaan nosti puheessaan esiin työmarkkinoiden tasa-arvon.
- Suomen terveydenhuollossa nähdään kehityskulku, jossa monet terveydenhuollon ammattilaiset harkitsevat ammatin vaihtoa. Tämän lisäksi meillä on ollut vaikeuksia saada nuoria valitsemaan hoitotyö ammatikseen. Hoitoala on koettu hyvin raskaaksi, erityisesti nyt koronaepidemian aikana. Valitettavasti myös palkkataso on liian alhainen. Tämä koskee erityisesti hoitotyötä tekeviä naisia. Siksi tämä on myös tasa-arvokysymys, joka meidän on Pohjoismaissa asetettava etusijalle, painotti kansanedustaja Kim Berg (SDP), joka on Hyvinvointi Pohjolassa -valiokunnan varajäsen.
Ministeri Jensen lisäsi, että koronaepidemia vaikuttaa moniin aloihin. Tanskassa ei ole vielä nähtävillä sellaista suuntausta, jossa huomattavan monet hoitajat haluaisivat vaihtaa ammattia. Jensenin mukaan ratkaisevan tärkeä kysymys on naisten ja miesten välinen palkkaero. Huomiotta ei voi myöskään jättää työpaikoilla tapahtuvaa seksuaalista häirintää. Jensen on kuitenkin iloinen Pohjoismaissa parhaillaan tehtävästä yhteistyöstä tasa-arvoisten palkkojen saavuttamiseksi ja naisten määrän lisäämiseksi johtotehtävissä.
- Me otamme oman tasa-arvon edistämisen erittäin vakavasti oman valiokuntamme vuoden 2021 työsuunnitelmassamme. Ensi vuoden tavoitteemme on, että Pohjoismaat edistävät työmarkkinoiden tasa-arvoa ja sitä, että samasta työstä maksetaan samaa palkkaa. Lisäksi on torjuttava seksuaalista häirintää ja sukupuoleen perustuvaa väkivaltaa sekä purettava toimimattomia valtarakenteita, Berg mainitsi esimerkkeinä.
Suomi aloittaa Pohjoismaiden ministerineuvoston puheenjohtajuuskautensa vuonna 2021. Jatkamme työtämme, ja tavoitteenamme on, että Pohjolasta tulee maailman integroiduin ja kestävin alue.
- Puheenjohtajuuskausi tulee olemaan hyvin mielenkiintoinen. Olen ylpeä myös siitä, että pääministeri Sanna Marin (SDP) kertoi ensi vuoden linjauksiin sisältyvistä suuntaviivoista aktiivisen yhteistyön kehittämiseksi. Näin Pohjolasta luodaan entistä vihreämpi, kilpailukykyisempi ja sosiaalisesti kestävämpi, Berg päätti.
Yhteyshenkilöt
Kim BergKansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Aikooko hallitus sivuuttaa oman kansanedustajansa lisäksi myös ministeriön?25.3.2026 09:47:45 EET | Tiedote
Kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.) pitää hyvänä opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) selvitystä, jossa on lähdetty etsimään asiantuntijavoimin ratkaisuja nuorten tulevaisuususkon vahvistamiseksi. Yhtenä keinona esitetään nuorten työttömyysturvan suojaosan palauttamista. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma vaati alkuviikosta hallitusta perumaan suojaosien poiston. SDP on vedonnut hallitukseen asiassa jo useita kertoja. Nyt samaa vetoomusta toistaa OKM. Kun kokoomuksen itsensä rivit eivät ole suorat ja ministeriökin jo julkisesti suojaosien palauttamista kannattaa, aikooko hallitus suorittaa?
SDP:n Paula Werning: Valtion lastensuojeluyksiköiden toimintaedellytykset on turvattava25.3.2026 08:44:37 EET | Tiedote
Valtion lastensuojeluyksiköiden muutosneuvottelut ovat hälyttävä viesti Suomen suunnasta ja herättävät vakavan huolen myös Kouvolassa sijaitsevan koulukodin toimintaedellytyksistä. SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatii, että valtion koulukotien toimintaedellytykset ja rahoitus turvataan.
SDP’s MP Kimmo Kiljunen: Show Your Support for the Belarusian Democratic Forces25.3.2026 08:43:48 EET | Press release
Today, March 25th marks Freedom Day for Belarusians around the world. It is the anniversary of the proclamation of the Belarusian Democratic Republic in 1918. For decades, the day has symbolised Belarusians’ aspirations for freedom, democracy, and independence.
SDP:n Kimmo Kiljunen: Osoita tukesi vapauden puolesta kamppaileville Valko-Venäjän demokraattisille voimille25.3.2026 08:27:33 EET | Tiedote
25. maaliskuuta merkitsee valkovenäläisille ympäri maailmaa Vapauden päivää. Se on vuoden 1918 Valko-Venäjän demokraattisen tasavallan julistuksen vuosipäivä. Päivä on jo vuosikymmenten ajan symboloinut valkovenäläisten pyrkimystä vapauteen, demokratiaan ja itsenäisyyteen.
SDP:n Seppo Eskelinen: SDP tukisi työmatkaliikennettä hallitusta enemmän24.3.2026 14:34:59 EET | Tiedote
-Kun Iranin sota uhkaa pitkittyä ja polttoaineiden hinnat jatkavat nousuaan asettaa hallituksen leikkaus matkakuluvähennyksestä monet paljon työkseen ajavat kohtuuttomaan tilanteeseen, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Seppo Eskelinen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

