SDP:n Kimmo Kiljunen: Ministerin vastaus kysymykseen pienten työeläkkeiden korottamisesta jää vajaaksi

Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkinen on vastannut 23 demarikansanedustajan jättämään kirjalliseen kysymykseen pienten työeläkkeiden korottamisesta.
Kansanedustajat kysyivät ministeriltä:
- Milloin käynnistetään hallitusohjelmaan kirjattu selvitys, miten työeläkejärjestelmän kautta voitaisiin parantaa pienimpiä työeläkkeitä saavien asemaa?
- Voitaisiinko samassa yhteydessä selvittää puoliväli-indeksin palauttamista työeläkkeisiin uudentyyppisellä, solidaarisella europainotteisella indeksillä?
Kirjallisen kysymyksen ensimmäisenä allekirjoittajana arvostan ministerin kantaa, että eläkeläisten toimeentulon turvaaminen, työeläkejärjestelmän rahoituksellisen kestävyyden ja sukupolvien välisen oikeudenmukaisuuden varmistaminen ovat eläkepolitiikan keskeisiä tavoitteita.
Ministerin vastauksessa todetaan, että vuoden 2020 lopussa 44 prosentilla eläkkeensaajista kokonaiseläke oli alle 1 400 euroa. Näiden hallitusohjelmassa kaavailtu 100 euron nettomääräinen korotus maksaisi 890 miljoonaa euroa vuodessa. Ministerin mukaan tämä edellyttäisi joko työeläkevakuutusmaksujen nostamista tai muiden työeläkkeensaajien eläkkeiden heikentämistä.
Ministeri toteaa vastauksessaan muussa kohdassa, että myös eläkerahastojen tuottoja ”käytetään työeläkkeiden maksuun”. Miksi hallitusohjelman kirjaukseen pienempien työeläkkeiden 100 euron korottamisesta ei voitaisi käyttää rahastojen tuottoja, vaan paine siirrettäisiin työeläkevakuutusmaksuihin tai jopa muiden työeläkkeiden heikennykseen? Tältä osin ministerin vastaus on pahasti vajaa.
Viimeisen neljännesvuosisadan eläkerahastot ovat kasvaneet keskimäärin 8 miljardia euroa vuodessa. Hallitusohjelman laatimisen jälkeen rahastot ovat paisuneet 20 miljardia euroa vuodessa ollen nyt ennätykselliset 240 miljardi euroa – ja kasvu vain jatkuu. Miksi eläkerahastojen kasvuvauhdista ei voitaisi tinkiä ja näin rahoittaa pienten työeläkkeiden tasokorotus?
Ajatuksen uudenlaisesta tulonjakoa tasoittavasta indeksistä ministeri siirtäisi seuraavaan laajempaan eläkeuudistusprosessiin. Se tarkoittaa, ettei edes selvitystyötä oikeudenmukaisemman indeksin toteuttamisesta päästä nyt käynnistämään.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
