SDP:n Kimmo Kiljunen: Nykymuotoiset konfliktit edellyttävät kokonaisvaltaista lähestymistapaa kansainväliseen kriisinhallintaan
17.3.2021 13:34:22 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Tänään keskiviikkona julkistettiin kriisinhallinnan parlamentaarisen komitean mietintö ylivaalikautisesta tavoitelinjauksesta kriisinhallintatoiminnan vaikuttavuuden ja resurssien käytön vahvistamiseksi. Kansainvälinen kriisinhallinta on osa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa, johon osallistumalla Suomi on mukana kansainvälisessä yhteistyössä kantamassa vastuuta vakaudesta ja rauhasta.
Nykyiset konfliktit ovat luonteeltaan monimuotoisia; perinteisten valtioiden välisten aseellisten konfliktien sijaan konfliktit ovat useimmiten maan sisäisiä, joissa osapuolina on valtiollisia ja ei-valtiollisia toimijoita, myös ulkopuolisilla valtioilla voi olla osuutensa konflikteissa. Konflikteille otollista maaperää on jo ennestään heikko hallinto ja oikeusvaltioperiaatteen kunnioittaminen, yhteiskunnan jakautuneisuus, köyhyys ja ihmisoikeuksien polkeminen.
- Komitean mietinnön mukaisesti kriisinhallinta tuleekin nähdä osana laajempaa kokonaisuutta yhteiskunnan vakauttamista ja jälleenrakentamista. Humanitaarinen apu, rauhanvälitys, rauhanrakentaminen, kehitysyhteistyö ja kriisinhallinta ovat toisiaan täydentäviä ja joilla kaikilla on oma sijansa ja tehtävänsä kestävän vakauden ja rauhan rakentamisessa, Kiljunen huomioi.
- Afrikan maanosan haasteiden ja kehityskulkujen vuoksi sen merkitys kriisinhallinnan maantieteellisenä painopisteenä korostuu, Kiljunen jatkaa.
Naisten osallistumista kriisinhallintaan tulee vahvistaa sekä Suomessa että kansainvälisesti, myös naisten pääsyä kriisinhallinnan johtotehtäviin tulee tukea. Kestävän vakauden ja rauhan rakentamisen kannalta naisten osallistuminen rauhanprosesseihin on keskeinen tekijä. Myös kriisinhallintatoimintaan kuuluu sukupuolten välisen tasa-arvon edistäminen.
- On tärkeää, että Suomen kriisinhallintaosallistumisen vaikuttavuudesta saadaan mahdollisimman kattava kuva. Vaikuttavuuden arviointia tulee edelleen kehittää ja toteuttaa se laaja-alaisena eri hallinnonalojen yhteistyönä, Kiljunen toteaa.
***
Kimmo Kiljunen toimi kriisinhallinnan parlamentaarisen komitean jäsenenä. Komitean toimikausi oli 6.3.2020-28.2.2021 ja perustuen pääministeri Sanna Marinin hallitusohjelmaan sen tehtävänä oli laatia ylivaalikautinen ja kokonaisvaltainen kriisinhallinnan tavoitelinjaus.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Ceutan tilanne on saatava pian hallintaan31.7.2026 14:26:05 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen vaatii Ceutan tilanteen nopeaa hallintaan saamista.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Näkyyhän hallituksen tuore huolestuminen kielitaidosta syksyn riihipäätöksissä?31.7.2026 13:39:14 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokuntaryhmän vastaava Eveliina Heinäluoma pitää hyvänä, että myös hallituksessa on vihdoin havahduttu pohtimaan kaupunkien haasteita eriytymiskehityksen torjunnassa. Hallituksen aiemmat päätökset ovat vähentäneet kaupunkien mahdollisuuksia järjestää esimerkiksi maahanmuuttajien kielikoulutusta.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus keksi vaarallisen purkkapaikan lannoitepulaan29.7.2026 13:19:57 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja SDP:n maa- ja metsätalousvaliokuntaryhmän vastaava Piritta Rantanen pitää ministeri Sari Essayahin ja hallituksen päätöstä nostaa lannoitteiden kadmiumrajaa riskialttiina uhkapelinä.
SDP:n Kimmo Kiljunen: Jos minulta kysytään, eläkkeiden nosto, ei leikkaukset, helpottaisi valtiontaloutta28.7.2026 11:06:19 EEST | Tiedote
Valtionvarainministeri Riikka Purra ehdottaa luopumista automaattisista eläkeindeksien korotuksista. Se tarkoittaa eläkkeiden leikkaamista. Miksi ainoana tulonsaajaryhmänä eläkeläisiä halutaan poliittisin päätöksin köyhdyttää. Kyse on pienituloisista ihmisistä. Mediaanieläke Suomessa on vain 1 850 euroa kuukaudessa. Lähes kolmasosa eläkkeensaajista saa alle köyhyysrajan eli alle 1 500 euroa. Purran ehdotus on myös järjetön, jos kyse on valtiontalouden sopeuttamistarpeista. Näen, että eläkeindeksien jäädyttäminen ei auta julkisen talouden tasapainottamisessa, koska valtio ja kunnat eivät maksa työeläkkeitä. Ne maksetaan eläkerahastoista, jotka ovat sijoittaneet yli 280 miljardin euron eläkevarat pääosin ulkomaille. Eläketurvakeskuksen laskelman mukaan vuoden mittainen indeksijäädytys vähentäisi eläkemenoja miljardi euroa. Tämä säästö ei kuitenkaan helpota valtiotalouden alijäämää. Se vain kiihdyttäisi eläkerahastojen kasvua. Sen sijaan indeksijäädytys aiheuttaisi 400 miljoonan euron väh
SDP:n Johannes Koskisen käyttämä ryhmäpuheenvuoro Garden Helsinki - keskustelussa21.7.2026 12:33:17 EEST | Tiedote
Ryhmäpuheenvuoro 21.7.2026, puhuttu muoto pitää Arvoisa puhemies On poikkeuksellista, että eduskunta joudutaan kutsumaan koolle keskellä kesää. Me sosialidemokraatit jaamme käsityksen siitä, että nyt on kyse vakavista kysymyksistä ja pidämme eduskunnan koolle kutsumista oikeana ratkaisuna. Kiitän hallitusta siitä, että se on tuonut eduskuntaan tämän tiedonannon koskien Garden Helsinki -hankkeeseen liittyvää päätöksentekoa ja osin myös tehokkaasti katunut. Tiedonannon antaminen kävi välttämättömäksi monien asiaan liittyvien epäselvyyksien vuoksi. Pitkin kesää on tippunut julkisuuteen kiusallista uutta tietoa Garden Helsinki -hankkeesta, miten sitä on viety eteenpäin poliittisessa koneistossa ja miten sille on poliittisten suhteiden avulla lobattu julkista rahoitusta. Tai junailtu ja runtattu, kuten hankkeen puuhamiehet itse ovat asiaa kuvanneet. Oikeuskansleri on lähettänyt asiaa koskien pääministerille selvityspyynnön esittäen siinä joukon erittäin tärkeitä kysymyksiä. Näihin kysymyksi
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
