SDP:n Kimmo Kiljunen: Postin erityisjakelupalvelun pitäisi toteutua ilman huomattavia lisäkuluja koko Suomessa myös sanomalehtien varhaisjakelussa
23.11.2022 10:22:53 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Postilaissa säädetään postilaatikon sijainnista, ja niiden mukaisesti Posti tai muu postiyritys määrittelee sijaintipaikan Liikenne- ja viestintäviraston päätöksestä. Lakiin on kirjattu myös tärkeä periaate siitä, että sijainnissa tulee ottaa huomioon kohtuullinen matka postinsaajan osoitepaikasta, paikalliset olosuhteet tai postinsaajan iästä tai terveydentilasta aiheutuvat erityistarpeet.
-On tärkeää, että postilaatikon sijainnissa voidaan ottaa huomioon yli 75-vuoden ikä. Tänä vuonna yli 75-vuotiaita suomalaisia on noin 600 000 ja väestöennusteen mukaan he ovat nopeimmin kasvava ikäryhmä. Henkilökohtaisten erityistarpeiden perusteella postin erityistalousjakeluun - eli tontin rajalla olevaan postilaatikkoon tai huoneiston postiluukkuun - on oikeutettu alle 30 000 taloutta, Kiljunen kertoo.
Sanomalehtien toimittaminen varhaisjakelussa kodin lähellä olevaa laatikkoon tai postiluukkuun ei kuitenkaan kuulu erityistalouspalveluun, vaan tästä vastaa paikallinen lehtiyritys.
- Sanomalehtien varhaisjakelu kodin lähelle siirrettyyn laatikkoon tai huoneiston postiluukkuun aiheuttaa usein haja-asutuspaikkakunnilla tuntuvia lisämaksuja, jopa saman verran kuin maksaa sanomalehden vuosikerta. Periaate liikkumisrajoitteen tai iän huomioimisesta ei näin johdakaan postinsaajan kannalta parempaan, koska kulut nousevat liian suuriksi. Ilman lisämaksullista palvelua sanomalehdet jaettaisiin vasta myöhään iltapäivällä, jolloin lehden tilaajat syystä pohtivat, kannattaako lehteä lainkaan tilata, sanoo Kiljunen.
Kirjallisessa kysymyksessään Kiljunen toteaa, että sanomalehtien jakelu ilman kalliita lisämaksuja on tärkeää harvaan asutuilla paikkakunnilla moniäänisen tiedonsaannin, paikallislehtien elinkelpoisuuden ja yhdenmukaisten palvelujen oikeudenmukaisen saatavuuden kannalta. Kiljunen kysyy ministeriltä, olisiko mahdollista kehittää postilainsäädäntöä siten, että erityisjakelupalvelussa olevien sanomalehtien varhaisjakelulle asetettaisiin kohtuullinen maksuyläraja.
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Espoolaisopettajilta hälyttävä viesti – koulujen väkivalta on arkipäivää ja vastuu kasautuu liikaa kouluille25.5.2026 14:02:18 EEST | Tiedote
Espoon kouluissa henkilöstöön kohdistuva väkivalta on lisääntynyt hälyttävällä tavalla. Opettajien tuoreet kokemukset (HS 25.5.) kertovat arjesta, jossa väkivalta ei ole poikkeus, vaan monin paikoin jokapäiväinen ilmiö. Espoolainen kansanedustaja Helena Marttila (sd.) muistuttaa, että koulujen tilanne heijastaa suoraan sosiaali- ja terveyspalvelujen tilannetta ja vaatii hallitukselta leikkausten perumista.
SDP:n varapuheenjohtaja Perholehto: Hallitus laahaa datakeskusten pelisääntöjen luomisessa25.5.2026 13:46:29 EEST | Tiedote
Suomen ei pidä tyytyä olemaan vain hyvä alusta datainfrastruktuurille. Suomen on oltava ennen kaikkea hyvä paikka maassamme eläville ihmisille ja ympäristölle. Siksi on perusteltua edellyttää datakeskustoimijoilta enemmän yhteiskuntavastuuta, toteaa SDP:n 3. varapuheenjohtaja Pinja Perholehto.
SDP:n Haatainen: Kulttuuripolitiikka on murroskohdassa – yhdenvertaisuus, tekijöiden asema ja kulttuurin arvostus turvattava25.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Sivistysvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) puhui tänään aamupäivällä Kulttuuripolitiikan tutkimuskeskus Cuporen tilaisuudessa, jossa julkaistiin raportti Suomen kulttuuripolitiikan tilanteesta. Haataisen mukaan kulttuuripolitiikassa on aika teoille, jotka osoittavat kulttuurin arvostuksen, sekä turvaavat yhdenvertaisen pääsyn kulttuurin ja taiteen äärelle.
SDP:n Skinnari: AI Gigafactory päätettävä nyt – Suomella mahdollisuus “uuteen Nokiaan”24.5.2026 11:00:35 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari vaatii hallitukselta nopeita päätöksiä Ouluun suunnitellun eurooppalaisen AI Gigafactoryn toteuttamiseksi. Skinnari puhui Tampereella SDP:n puoluekokouksen yhteydessä.
SDP:n Haatainen: Eurooppaan tarvitaan tasa-arvon ja syrjimättömyyden takapakeista varoittava järjestelmä23.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) esitteli perjantaina Euroopan neuvoston pysyvälle komitealle raportin parlamenttien ja tasa-arvoelinten yhteistyön parantamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
