SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kimmo Kiljunen valittu Finnfundin hallintoneuvostoon

17.5.2023 09:17:05 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
SDP:n pitkäaikainen kansanedustaja ja Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljunen on valittu Finnfundin hallintoneuvoston jäseneksi. Kiljusen kolmivuotinen jäsenyyskausi alkoi 3.5.2023.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Teollisen yhteistyön rahasto Finnfund on Suomen valtion omistama (95,9 %) kehitysrahoittaja ja vaikuttavuussijoittaja, jonka tehtävä on edistää kehittyvien maiden kestävää kehitystä ja tulevaisuutta. Finnfund tähtää pysyvien vaikutusten aikaansaamiseen sijoittamalla yrityksiin, jotka pystyvät ratkaisemaan globaaleja kehityshaasteita.

-Arvostan Finnfundin vahvaa painotusta vastuullisuuteen ja kestävään kehitykseen. On tärkeää, että investoinnit ohjataan johdonmukaisesti vastuullisiin hankkeisiin, jotka tukevat yrittäjyyttä, auttavat luomaan työpaikkoja ja vahvistavat taloutta, toteaa Kiljunen, jolla on laaja kokemus kansainvälisistä tehtävistä ja kehityspolitiikasta.

Kiljunen pitää Finnfundin kohdetoimialoja - uusiutuva, päästöjä vähentävä energiantuotanto, kestävä maa- ja metsätalous, rahoitusala sekä digitaalinen infrastruktuuri ja palvelut – huolella harkittuina ja perusteltuina.

-Finnfundin rahoitus sosiaalisesti vastuullisille, kestävän hallintotavan mukaisille ja hyvää ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaa noudattaville yrityksille on painava viesti. Ilmaston muutoksen hillitseminen ja ympäristöongelmien ratkaiseminen on keskeistä koko ihmiskunnan elinmahdollisuuksien kannalta. Olen ilahtunut siitä, että elinkeinoelämä on mukana ratkaisujen etsimisessä, Kiljunen sanoo.

Kiljunen tähdentää kehityspolitiikan merkitystä myös kriisien hallinnassa ja kokonaisturvallisuuden edistäjänä.

-Olemme saaneet tuta, että kansainvälinen turvallisuustilanne voi nopeasti eskaloitua sodaksi asti. Kriisit kytkeytyvät toisiinsa ja suurimpaan ahdinkoon joutuvat jo ennestään vaikeassa tilanteessa olevat maat, Kiljunen huomauttaa.

-On tärkeää pitää mielessä, että kehityspolitiikka on kriisien ehkäisemistä ennakolta, emmekä saa olla siinä passiivisia. Meidän on osoitettava, että tuemme kehittyviä maita sosiaalisesti, taloudellisesti ja ympäristöllisesti kestävissä valinnoissa, Kiljunen painottaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Kymenlaakson ajautuminen arviointimenettelyyn uhkaa alueen päätösvaltaa ja palveluita2.6.2026 17:12:55 EEST | Tiedote

SDP kansanedustaja Paula Werning pitää erittäin huolestuttavana mahdollisuutta, että Kymenlaakson hyvinvointialue on etenemässä valtion arviointimenettelyyn. Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina 2. kesäkuuta, että kolme uutta hyvinvointialuetta on menossa arviointimenettelyyn. Werningin mukaan kyse ei ole vain talouden seurannasta, vaan myös sote-toiminnan arvioinnista eli kuka päättää kymenlaaksolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista.

Anette Karlsson (SDP): Små och svenskspråkiga kommuner riskerar bära tyngsta bördan av upphandlingsreformen2.6.2026 16:29:56 EEST | Pressmeddelande

Regeringen vill begränsa användningen av så kallade inhouse-bolag. En central del är kravet på minst 10 procents ägarandel för köp från ett gemensamt inhouse-bolag utan upphandling. I praktiken måste då många fungerande samarbetsmodeller göras om eller avvecklas. Det ökar också risken för tvångsprivatiseringar och tvångsköp samt för att den svenska servicen äventyras.

SDP:n Lotta Hamari ja Vihreiden Sofia Virta: Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmän kannanotto sosiaalihuoltolain uudistamisesta2.6.2026 15:50:36 EEST | Tiedote

Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmä pitää tärkeänä sosiaalihuoltolain uudistuksen tavoitteita vahvistaa ennaltaehkäiseviä palveluja, varhaista tukea sekä lasten ja perheiden oikea-aikaista avunsaantia. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin, että uudistusta toteutetaan lapsen oikeudet, perheiden tarpeet ja palvelujen vaikuttavuus edellä – ei ensisijaisesti säästötavoitteiden näkökulmasta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye